Streszczenia-lektur

Czytanie selektywne

Jak sama nazwa wskazuje, w czytaniu selektywnym najważniejsze jest wyselekcjonowanie określonych informacji. Ta metoda jest niezwykle przydatna przy czytaniu publikacji naukowych, materiałów szkoleniowych czy administracyjnych. Szybkość czytanego tekstu, jaką można osiągnąć przy tym tekście, to 800-1000 słów na minutę. W założeniach tej metody, czytanie tekstu ma służyć zapamiętaniu najważniejszych informacji. Dlatego można mówić, że ta technika jest nie tylko techniką czytania, ale również nauki.

Założenia czytania selektywnego

W czytaniu selektywnym wyławiamy najważniejsze słowa kluczowe, terminy, zwroty. Nie ma potrzeby zapoznać się z całością materiału, wystarczy wychwycić myśl przewodnią, ideę. W ramach selektywnego czytania możemy przyjąć dwie metody:

  1. Skimirowanie, które można nazwać czytaniem odwirowującym. W trakcie tego czytania pobieżnie przeglądamy tekst, by zapoznać się z kluczowymi terminami i sprawdzamy czy są one przydatne dla nas. Można wyróżnić kilka stopni takiego czytania – poczynając od pobieżnego przejrzenia tekstu, po względnie dokładne zapoznanie się z materiałem.
  2. Czytanie ślizgające – ta metoda przydaje się przy wyszukiwaniu konkretnych haseł, które nas interesują. W metodzie tej prowadzimy wzrok po tekście szukając słów – kluczy.

Technikę czytania selektywnego warto połączyć z metodami mnemotechnicznymi – by szybko czytany tekst był jak najlepiej zapamiętywany. Badacze twierdzą, że samo czytanie selektywne pozwala zapamiętać więcej informacji niż przy tradycyjnym sposobie czytania. Warto jednak postarać się, by dany materiał był jeszcze lepiej przyswojony.