Streszczenia-lektur

Ernest Hemingway – Stary człowiek i morze

Ernest Hemingway jest jednym z najsłynniejszych pisarzy amerykańskich. Jest laureatem Nagrody Nobla oraz Nagrody Pulitzera. Jego najsłynniejsze dzieła to „Stary człowiek i morze”, „Komu bije dzwon” oraz „Pożegnanie z bronią”.

Opracowanie lektury „Stary człowiek i morze”

– Opowiadanie zostało napisane w 1951 roku na Kubie i opublikowane rok później.

– Głównym bohaterem utworu jest stary kubański rybak Santiago, który walczy z marlinem, wielką rybą.

– Wielu uważa, że pierwowzorem powieści jest Gregorio Fuentes.

– Za opowiadanie E. Hemingway został uhonorowany Nagrodą Pulitzera w 1953 roku.

– Akcja opowiadania rozgrywa się w ciągu czterech dni we wrześniu. Wtedy ma miejsce silny huragan na morzu, co dla rybaków jest okazją do złowienia większych ryb.

– Rybak Santiago mimo podeszłego wieku, wyrusza na morze, by udowodnić że nie jest jeszcze starym i bezużytecznym rybakiem. W przygotowaniach pomaga mu kilkunastoletni Manolin, który jest dla rybaka niczym syn.

– Po wyruszeniu na łów, rybakowi udaje się po ciężkiej walce zdobyć wielką rybę. Potem jednak musi ją przetransportować do portu i jednocześnie odstraszać rekiny od swojej zdobyczy.

– Santiago mimo podeszłego wieku zachowuje siłę, bystrość, ekscytuje się rozgrywkami amerykańskiego baseballa. Santiago był wdowcem i mieszkał w małej, obskurnej chacie. Przez ludzi we wsi nazywany jest pechowcem, salao, gdyż od kilku miesięcy nie udało mu się złowić żadnej ryby. Za wszelką cenę chciał przełamać złą passę na morzu.

– Podczas monologów Santiago na morzu poznajemy lepiej rybaka. Santiago podziwiał przyrodę, szczególnie ryby, a przed wielkim oceanem czuł respekt. Rybak wierzy jednak, że dzięki uporowi człowiek jest w stanie dokonać wszystkiego. Podczas wyprawy wspomina swoją młodość, w trakcie której siłował się na ręce i był marynarzem.

– W opowiadaniu możemy obserwować determinację i możliwości człowieka, któremu na czymś zależy. Wypływa z tego morał, że należy walczyć z przeciwnościami losu za wszelką cenę i ta walka jest sensem życia człowieka.