Streszczenia-lektur

Fantasy czyli książki z innego świata

Do tego rodzaju literatury zaliczają się książki pisane w rozmaitym stylu i w różnych epokach literackich. Fantasy ostatnimi czasy stała się chętnie czytana ale jej historia wcale nie jest taka krótka. Choć jej charakterystyka jest precyzyjna, to często książki fantasy mają wiele wspólnego z innymi dziedzinami literatury.

Cechy szczególne tej literatury

Fantastyka jest literaturą, która przedstawia rzeczywistość pełną magii, mitów i przedziwnych stworów, która rządzi się swoimi prawami. Książki zaliczane do fantasy wprowadzają czytelników w zupełnie nowy, nieznany świat. Tu wszystkie elementy rzeczywistości mogą być wygenerowane, inne mogą bazować na realnym świecie a jeszcze inne mogą być opisem zwykłej rzeczywistości wzbogaconej magicznymi elementami. Aby lepiej zrozumieć ten rodzaj literatury, warto przedstawić losy fantastyki w kolejnych epokach literackich.

Od starożytności po współczesną literaturę fantasy

Fantasy jest literaturą, której przykłady można napotkać już w starożytności. Bo przecież rzeczywistość w „Odysei” czy „Iliadzie” jest wzbogacona o mityczne stwory i bogów zstępujących z niebios. Losy Odysa byłyby zupełnie inne, gdyby nie przeszkody i wydarzenia związane z fantastycznymi bohaterami.

W okresie średniowiecza autorzy równie chętnie wplatali w losy rzeczywistych bohaterów interwencje boskich istot i walki ze smokami. Choć tu fantastyczna część fabuły pełniła bardziej metaforyczną rolę, to ciężko nie docenić autorów w wykreowaniu specyficznej rzeczywistości.

W kolejnych epokach literackich fantastyka pojawiała się w rozmaitych dziełach literackich i kontekstach. W okresie romantyzmu znamienne  były dzieła literackie Goethego z baśniowymi elementami. Również Słowacki w swoim dziele literackim „Balladyna” umieścił fantastyczne stworzenia, inspirując się wierzeniami ludowymi i legendami. Tak więc różne baśnie, legendy, dramaty i inne dzieła literackie z odrobiną magii można z powodzeniem umieścić w dziale fantastyki.

Literatura współczesna o elementach fantastycznych mogła bazować na bogatym zbiorze dzieł literackich z różnych epok literackich. Tak właśnie postąpił Tolkien tworząc świat Śródziemia, z którym możemy mieć styczność w trylogii „Władca Pierścienia” oraz innych dziełach literackich tego autora. Literatura ta niewątpliwie spopularyzowała fantasy, jednak w pozostałych epokach literackich równie często można napotkać się na elfy, krasnoludy i orki.

Literatura współczesna

Obecnie literatura współczesna zaliczana do fantasy bardzo się spopularyzowała. W jej skład wchodzą książki pisane w różnej stylistyce, są quasi-historyczne jak książki Sapkowskiego lub też parodiujące fantasy jak seria Świat Dysku Prachetta. Literatura fantasy może również dziać się w współczesnych metropoliach,  mogą to być również książki zbliżone do horrorów lub przygodowe. Literatura współczesna przyniosła mnóstwo dzieł literackich, które zdobyły ogromną popularność jak choćby „Harry Potter” J.K.Rowling, opowiadania Lovercrafta oraz ekranizacje książek Tolkiena czy Sapkowskiego.