Streszczenia-lektur

Gdzie kupować książki?

Obecnie rynek książki nie wygląda najlepiej. Polacy ani nie czytają chętnie ani nie kupują książek. Większość zakupów w księgarniach to podręczniki, książki kucharskie, albumy. Beletrystyka jest niestety na jednym z ostatnich miejsc. Choć nie ma powodów do dumy, to zaletą takiego stanu rzeczy jest walka o klienta między sprzedawcami. Księgarnie wyprzedzają się w ofertach, przecenach, kartach stałego klienta. Warto więc zastanowić się, w jakim typie księgarni najkorzystniej będzie kupić książki.

Księgarnie internetowe czy tradycyjne?

 Osoby chcące kupić książkę mają do wyboru zakupy w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Najpopularniejszymi księgarniami tradycyjnymi są duże sklepy sieciowe jak np. Empik, Matras czy Księgarnie Wydawnictw Naukowych. Zazwyczaj mają one duży wybór, nieraz atrakcyjne ceny, jednak brakuje tam bardziej specjalistycznych książek. Klientami tych sklepów są zazwyczaj osoby, które z przyzwyczajenia udają się do tych księgarni i nie zwracają większych uwag na cenę.

Księgarnie mniejsze, lokalne są niestety wymierającym gatunkiem. Wiele z tych miejsc upadło, inne przeniosły się w mniej atrakcyjnie handlowo miejsce. Z drugiej strony dla niektórych księgarni strzałem w dziesiątkę okazało się rozszerzenie oferty o np. wydarzenia kulturalne, spotkanie z autorami czy oferta kawy i przekąsek na miejscu. W księgarniach lokalnych znajdziemy często te same książki, co w największych sklepach sieciowych, jednak dodatkowo księgarnie lokalne mają często specjalizację w jakimś kierunku i możemy znaleźć tam pozycje, których nigdzie indziej nie ma. Niektórzy chodzą do takich małych księgarni nie tylko ze względu na pozycje książkowe, ale także atmosferę sklepu, przyzwyczajenie czy sentyment.

Zagrożeniem zarówno dla księgarni mniejszych, jak i większych, są sklepy internetowe. Tu znajdziemy naprawdę duży wybór książek i pozycje, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Dla osób chcących oszczędzić na książkach, sklepy internetowe będą często najlepszą opcją. Warto jednak przed zakupami, policzyć koszt dostawy, który może podrożyć całkowitą cenę zakupów.

Jak widać, czytelnicy mają obecnie naprawdę spory wybór i łatwy dostęp do wielu tytułów. Zaletą księgarni stacjonarnych jest fakt, że przed zakupem możemy książkę dotknąć, przeczytać jej fragmenty, obejrzeć jakość wydania. Z kolei w sklepach internetowych mamy porównywarki cen, które wskażą nam najtańszą opcję zakupu wybranego tytułu. Wadą jest oczywiście to, że książkę otrzymamy dopiero po wysyłce. Osobiście kupuję książki w różnych sklepach, czasami w małej księgarni znajdę interesujący tytuł, z kolei nowości wolę kupować przez internet. Wszystko zależy od naszych potrzeb i tego, na kiedy potrzebujemy daną książkę.