Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Hanna Ożogowska – Tajemnica zielonej pieczęci

Hanna Ożogowska była polską pisarką, autorką takich powieści jak „Tajemnica zielonej pieczęci”, „Chłopak na opak czyli Z pamiętnika pechowego Jacka”, „Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek”, „Ucho od śledzia” czy „Za minutę  pierwsza miłość”. Lektura „Tajemnica zielonej pieczęci” została wydana w 1959 roku, jest to opowieść o grupie nastolatków, którzy starają się rozwiązać zagadkę detektywistyczną. 

Streszczenie lektury

Jednymi z głównych bohaterów jest Stefan, Bartek oraz Wiktor. Trzech kolegów zostaje przeniesiona do innej klasy, niestety tamtejsi uczniowie odnoszą się do nich z wrogością. Do kłopotów z rówieśnikami dokładają się problemy w nauce. Stefan ma problemy z ortografią, Bartek z geografią, natomiast Wiktor z matematyką. Aby się zdyscyplinować, postanawiają założyć stowarzyszenie „Trzech Osądzonych„, które ma na celu zdobycie nagrody dla najlepszego ucznia – roweru.

Alina, koleżanka Stefana, proponuje mu dołączenie o pewnej grupy. Jednak przedtem musi przejść on kilka prób, by się o niej dostać. Pierwszą z nich jest kradzież, jednak Stefan rezygnuje z poddania się tej próbie i dołączenia do grupy. Po pewnym czasie okazuje się, że grupa i tak się rozpadła.

streszczenie lektury tajemnica zielonej pieczęciTymczasem Stefan pewnego dnia wpada na trop zagadki. Pewnego dnia Stefan idzie do piwnicy po węgiel, jednak zauważa że w pobliżu kręcą się nieznajomi przy cegłach. Stefan podpatruje ich z ukrycia a kiedy odchodzą odkrywa, że pod cegłą jest zaszyfrowany list z zieloną pieczęcią adresowaną do Aliny. Stefan wie, że są to listy od jej podejrzanego stowarzyszenia i po pewnym czasie udaje mu się rozszyfrować ich szyfr. Listy pojawiają się co tydzień w sobotę. Okazuje się, że banda Aliny chce przeprowadzić kradzież a Stefan zamierza im w tym przeszkodzić.

Tymczasem Alina jest zazdrosna o inną koleżankę Stefana, Elę i rozsiewa nieprawdziwe plotki na ich temat. Chłopak z klasy Stefana, Sewerek, podburza całą klasę przeciwko nim. Chłopcy są przez niego wplątanie w wyhaftowanie hasła „W naszej klasie dwój nie będzie tylko same piątki”. Jednak Wiktor zmienia to hasło na „W naszej klasie dwój nie będzie tylko same pały” i tym samym zaskarbiają sobie sympatię klasy i ich akceptację.

Stefan w tym czasie cały czas śledzi poczynania stowarzyszenia zielonej pieczęci i cały czas odczytuje ich wiadomości. Okazuje się, że wyłudzają pieniądze od Aliny. Stefan pożycza od starszego brata Wiktora, studenta medycyny, ludzki szkielet. Następnie wraz z kolegą zaczajają się na dwójkę chuliganów z grupy zielonej pieczęci i straszą ich szkieletem. Okazuje się że chuligani nie tylko nękają Alinę, ale również napadli na jednego z ich sąsiadów z bloku.

Tymczasem grupa zielonej pieczęci porywa rower, który miał być nagrodą w konkursie na najlepszego ucznia. Stefan znajduje ich znak i wie, kto go ukradł, jednak na razie nie wtajemnicza kolegów z klasy. Organizacja „Związek Napoleonów” zostaje rozbita dzięki Stefanowi i chuligani ze stowarzyszenia zielonej pieczęci zostają ujęci. Po fakcie Stefan opowiada o schwytaniu przestępców w szkole i staje się bohaterem. Również nauczyciele i dyrektor patrzą na niego przychylniejszym okiem.

Tymczasem Alina mówi Eli, że Stefan wysmarował na jej temat napis na ścianie, jednak nie mówi co dokładnie napisał. Ela myśląc, że jest to coś obraźliwego, jest zła na Stefana. Tymczasem Wiktor przypadkiem odkrywa zwłoki swojej kawki Kasi w piwnicy i okazuje się że Sewerek zabił ptaka.

Zbliża się koniec roku szkolnego, niestety nikt z grupy „Trzech osądzonych” nie otrzymuje roweru, tylko zwycięża Roman Koziołkiewicz. Jednak dyrektor szkoły pan Marczyński oznajmia, że klasa VI a i b jadą na wycieczkę w Pieniny. Stefan rozmawia z Elą i wyznaje co napisał na ścianie na jej temat. Dziękuje też dziewczynie za pomoc w ujęciu członków stowarzyszenia zielonej pieczęci.

Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy