Streszczenia-lektur

Interpretacja Żony Modnej Krasickiego

Ignacy Krasicki żył w latach 1735-1801, biskup, poeta i prozaik, był on jednym z głównych przedstawicieli oświecenia w Polsce. Jest on znany przede wszystkim ze swoich satyr, barek oraz innych utworów poetyckich. Jednym z jego najbardziej znanych utworów jest satyra „Żona modna”.

Najważniejsze informacje o lekturze „Żona modna”

– Utwór został opublikowany w 1784 roku.

– Akcja utworu rozgrywa się w II poł. XVIII wieku. w dworku szlacheckim na wsi oraz w Warszawie.

– Utwór ma charakter dialogowy między panem Piotrem i jego przyjacielem.

– Utwór jest satyrą przede wszystkim na modę na wszystko co francuskie i ślepe podążanie za tą modą.

– Głównymi bohaterami jest pan Piotr, jego żona oraz przyjaciel Piotra, któremu ten opowiada o swojej żonie i małżeństwie.

– Mimo że pan Piotr niedawno się ożenił, to nie jest szczęśliwy w małżeństwie. Jego żona wychowała się w mieście i jest przyzwyczajona do miejskich rozrywek. Dla niego miało to być małżeństwo z zysku, jednak rozczarował się nim i musi teraz się męczyć z żoną. Jego życie zmienia się diametralnie, wiejski, zaciszny dom za sprawą żony zmienia się w pałac pełen zbytku. Żona ciągle prosi go o nowe inwestycje, a on nie śmie jej odmówić.

Pan Piotr jest osobą ceniącą tradycję, jest uległy, usłużny i cierpliwy wobec żony. Nie ożenił się z powodu uczucia, małżeństwo było dla niego kontraktem handlowym.

Żona modna – występuje pośrednio, w opowieści pana Piotra. Jest ona materialistką, ślepo naśladującą francuską modę, obyczaje i język. Jest przeciwniczką tradycji i wszystkiego co staropolskie. Odnosi się z pogardą zarówno do służby, jak i księdza. Najważniejsze jest dla niej podążanie za modą i brylowanie w towarzystwie, nie dba ona o męża ani o nikogo oprócz siebie. Jest zarozumiałą egoistką, która lekkomyślnie wydaje majątek na wszystkie swoje zachcianki.