Streszczenie Kajtkowe przygody
1. Kajtek był młodym bocianem, mieszkał z mamą i dwójką rodzeństwa na stodole. Pewnego dnia, kiedy Kajtek wyrywał bratu jedzenie, wypadł przez przypadek z gniazda i spadł na ziemię. Gospodarze wyleczyli go, jednak od tego momentu Kajtek był słaby i nie mógł odlecieć z innymi bocianami do ciepłych krajów.
2. Kajtek beztrosko spędzał czas, polując na żaby i myszy. Jednak kiedy przyszła jesień, Kajtek poczuł chłody i głód. Podleciał więc na podwórko i zaczął wyjadać kurom ziemniaki z koryta. Kajtek próbował też zrobić porządek na podwórku, pogonił szarą gęś, natomiast inne zwierzęta też się bały jego długiego dzioba.
3. Pewnego dnia Kajtek wybrał się z dziećmi gospodarzy, Weroniką i Kacperkiem, po grzyby. Dziwił się jednak że unikają pięknych muchomorów a zbierają zwyczajne, brązowe grzyby. Innego dnia na podwórku dzieci z babcią naprawiali kosze. Babcia opowiedziała historię Florka, który szedł przez wieś z workiem ziemniaków, które mu jednak wypadały po drodze.
4. Zaczęły się wykopki i gospodarze zbierali ziemniaki, Kajtek się zawiódł gdyż myślał, że szukają robaków w ziemi. Kajtek miał pilnować malucha, jednak kiedy bocian zauważył małą myszkę, klapnął na nią dziobem i chleb dziecka znalazł się w jego dziobie. Dziecko rozpłakało się i mama nakrzyczała na bociana, że źle pilnuje malucha.
5. Gospodarze pozbierali badyle a następnie rozpalili ognisko. Kajtek był zły, gdyż uważał tą pracę za marnowanie czasu, gdyż nie miał z niej ani żabek ani myszek.
6. W gospodarstwie suszono len, pies pogonił bociana, aż ten wpadł w stos lnu i zaplątał się w niego. Dopiero Antek go oswobodził. Innym razem gospodarze wykopali dół i wkładali do niego zapasy na zimę. Kajtek postanowił popilnować tego, pogonił króliki, jednak sam wpadł do dołu i Antek musiał go stamtąd wyciągnąć.
7. W czasie zimy Kajtek musiał nocować w kurniku, jednak tam było mu też dość zimno. W końcu udało mu się wejść do izby, gdzie przyglądał się pracom babci i Antka. Kajtek mógł zostać w izbie i siedział na piecu. Jednak kiedy chciał podjeść twarożku, gospodarz wyrzucił Kajtka za drzwi. Kajtek polował w izbie na myszy, choć mu się nie udało to babcia go pochwaliła. Chciała go pogłaskać, jednak Kajtek zauważywszy naparstek na jej palcu, szybko go połknął, myśląc że to ślimak.
8. Kajtek wybrał się na spacer i spotkał zająca Filipa Wypłosza. Ten ostrzegł go o grasującej łasicy, następnie ciotka Wronisława ostrzegła go przed lisem. Kajtek pobiegł do kurnika i ostrzegł ptaki przed drapieżnikami, te narobiły wielkiego krzyku, przez co przybiegli gospodarze i przepędzili lisa. Pewnego dnia Antek przestraszył Kajtka, dając mu chleb z pieprzem. Kiedy bocian biegał po podwórku i machał skrzydłami, odkrył że potrafi latać. Bocian zauważył też, że nadchodzi wiosna.
9. Kiedy przylecieli rodzice Kajtka, nie uznali go już za syna i kazali opuścić gniazdo. Kajtek przeniósł się więc na topolę. W gospodarstwie co rusz psocił i porwał jedną z ryb, przyniesioną przez gospodarza. Kiedy inne bociany przyleciały, Kajtek dołączył do nich, odwiedzając często gospodarstwo.
Kajtkowe Przygody bohaterowie
Opis bociana Kajtka. Kajtek to główny bohater, jest sympatycznym, młodym bocianem. Niestety przez swoje lekkomyślne zachowanie i rozbrykanie często wpada w kłopoty. Na szczęście pomocni ludzie i zwierzęta pomagają mu poradzić sobie z kłopotami. Pewnego dnia Kajtek próbuje wyrwać jedzenie bratu i przez to wypada z gniazda i łamie sobie skrzydło. Na szczęście rodzina Orczyków mu pomaga wyzdrowieć, jednak bocian na zimę musi zostać, ponieważ jest zbyt słaby by odlecieć do ciepłych krajów z pozostałymi bocianami. Bocian początkowo psoci i dokucza innym zwierzętom i ludziom, przez co się do niego zrażają. Kajtek zauważy że swoim postępowaniem nie zdobędzie sympatii innych i czuje się samotnie. W końcu Antek próbuje go nauczyć dobrych manier i być życzliwy dla innych. Kajtek poprawia swoje zachowanie i zaprzyjaźnia się z innymi zwierzętami. Kiedy jego skrzydło się zrosło, Kajtek ponownie zaczął latać i przyłączył się do stada dzikich bocianów.
Pies Bukiet jest dumnym i sumiennym psem, który stara się jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki. pPoczątkowo uważa Kajtka za intruza i często na niego szczeka. W końcu, po tym jak Kajtek zmienia swoje zachowanie i zaprzyjaźnia się z innymi, pies również go akceptuje.
Cukiereczek to mały piesek, który często przebywa na podwórku państwa Orczyków, mimo że jest psem sąsiadów. Cukiereczek jest złośliwy i lubi psocić, często jego ofiarą pada Kajtek, przez co bociek nie darzy go sympatią.
Gęś lubi rządzić i szarogęsić się po podwórku. Jest zarozumiała wobec innych i chce podporządkować sobie pozostałe zwierzęta.
Ciotka Wronisława to wrona, która zawsze wie i obserwuje co dzieje się na podwórku. Dzięki swojej wiedzy pomaga Kajtkowi i ostrzega go przed lisem.
Filip Wypłosz to zając, który pomaga Kajtkowi i ostrzega go przed łasicą. Zając mieszka z żoną w kotlince. Jest on pomysłowy i zaradny, podpowiada Kajtkowi jak może przeżyć zimę, kiedy brak pożywienia i jest zimno.
Państwo Orczykowie – są rolnikami, którzy mają małe gospodarstwo. Opiekują się chorym Kajtkiem do momentu, aż powraca do zdrowia. Państwo Orczykowie są dobrymi ludźmi, uczynnymi i życzliwymi dla zwierząt. Gospodarze mają trójkę dzieci, Weronikę, Kacpra i Warzonka, z którymi Kajtek się bawi.
Antek jest parobkiem gospodarzy, dobrze wykonuje swą pracę, jest uczynny i pomocny zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Stara się poprawić zachowanie Kajtka, by ten nie wpadał w kłopoty.
Babcia to ciepła i wyrozumiała osoba, bardzo lubi Kajtka, choć ten nieraz ściąga na siebie kłopoty. Babacia jest miłą i życzliwą osobą, którą uwielbiają wszystkie zwierzęta.