Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Krótkie streszczenie lektury Czarne Stopy


Seweryna Szmaglewska jest autorką takich powieści jak „Dymy nad Birkenau”, „Biała róża” czy „Wilcza Jagoda”. Jednak najbardziej znaną jej powieścią jest książka „Czarne Stopy”. Jest to historia grupy harcerzy, którzy spędzają wakacje na obozie w Górach Świętokrzyskich. 

Najważniejsze informacje o lekturze

– Powieść „Czarne stopy” została wydana w 1960 roku.

– Akcja powieści dzieje się w 1952 roku przez miesiąc wakacji.

– Miejscem są Góry Świętokrzyskie, okolice góry Radosławskiej i rzeki Radostowej. Bohaterowie podczas obozu odwiedzają również Mąchocice, Ciekoty, Nową Słupię i górę Święty Krzyż.

– Kontynuacją utworu jest książka „Nowy ślad Czarnych Stóp”, wydana w 1973 roku.

– Powieść „Czarne stopy” zekranizowano w 1986 roku.

Streszczenie wydarzeń w książce

1. Andrzej Wróbel przewodzi drużynie harcerskiej, która zamierza wyjechać na obóz. Chłopcy z zapałem szykują się do wakacji. Jedynie kłopot ma jeden z chłopców, Marek, którego ojciec alkoholik nie chce puścić na ten wyjazd. W końcu jego ojciec godzi się na wyjazd syna, jednak Marek na obozie jest skryty, nieśmiały i wstydzi się swojej sytuacji rodzinnej.

2. Chłopcy rozbili obóz na polanie i zaczęli przyrządzać kolację. Kolejne dni schodziły im na poznawaniu okolicy, różnych zabawach i grach. Niestety w obozie zaczyna dochodzić do kradzieży żywności, wędlin i mleka. Początkowo Marek podejrzewany jest o kradzież żywności, jednak potem okazuje się że ktoś zagarnia ich obozową flagę i nadaje im wiadomość alfabetem Morse’a.

streszczenie lektury czarne stopy3. Od tej pory harcerze stają się czujni i obserwują uważnie otoczenie. Obok ich obozu rozbijają się również harcerki, z czego nie są zbyt zadowoleni. Zagadka znikającej żywności rozwiązuje się. Okazuje się, że to suka z młodymi podkradała im jedzenie i mleko dla swoich szczeniąt. Chłopcy współczują zwierzęciu, gdyż okazuje się że jest ono ranne. Z kolei za kradzieżą flagi stoi były partyzant, który chciał jedynie sprawdzić bystrość i spostrzegawczość chłopców.

4. Grupa Czarnych Stóp przez resztę obozu spędza beztrosko czas. pomagając rolnikom i wysłuchując opowieści o okolicy. W tym czasie również nieśmiały Marek zaprzyjaźnia się z całą drużyną i zyskuje ich sympatię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy