Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Krótkie streszczenie lektury „Pierścień i róża”

Powieść fantastyczna „Pierścień i róża” została wydana w 1855 roku. Akcja powieści toczy się w bajkowych krajach Paflagonii i Krymtatarii. Autorem powieści jest angielski pisarz i satyryk, Wiliam Makepeace Thackeray. 

streszczenie pierścień i różaStreszczenie lektury „Pierścień i róża”

W Paflagonii rządzi uzurpator król Walorozo, którzy przejął bezprawnie władze po swoim bracie, gdyż jego bratanek Lulejko był jeszcze dzieckiem. Z kolei w Krymtatarii rządzi król Padella, który zdobył tron przez pokonanie króla Kalafiore. Pokonany król Kalafiore miał córkę, jednak uważano ją za zaginioną.

Król Padella miał syna Bulbo a Walorozo córkę Angelikę. Królewna była zaręczona z księciem Lulejko, cały czas nosiła na ręce magiczny pierścień, dzięki którym każdy się w niej zakochiwał. Pewnego dnia Lulejko z Angeliną się pokłócili i Angielika wyrzuciła pierścionek i wtedy czar prysł. Wtedy Lulejko zaczął z niej szydzić i para rozstała się na dobre.

Tymczasem Bulbo, syn króla Padella, posiadał różę która również miała magiczną moc. Bulbo z Angeliką zakochali się w sobie i zaręczają się. Tymczasem pierścień Lulejki dostała Rózia i dzięki magicznej mocy zakochał się w niej naraz Walorozo, Bulbo i Lulejko. Jednak Gburia-Furia, żona Walorozy i Angelika wgoniły Rózię z zamku. Bały się one o swoje małżeństwa i zagrożenie ze strony Rózi.

Rózia błąka się po lesie i spotyka syna drwala. Tam opowiada swoją historię i okazuje się, że jest ona księżniczką Różyczką, prawowitą spadkobierczynią króla Krymtatarii. Syn drwala postanawia jej pomóc, jednak jego plan się nie powodzi i Rózia zostaje wtrącona do lochów.

Królewnie Angelice udaje się uratować Bulbę przed ścięciem z rozkazu hrabiny i zakochani żenią się ze sobą. Lulejko chce odzyskać tron i uwolnić Rózię, która jest w lochach króla Padelli. Pomoc Czarnej Wróżki jest nieodzowna i ta uwalnia ukochaną Lulejki i odwozi ją do księcia.

Lulejko otrzymuje też od Czarnej Wróżki magiczną zbroję, konia i broń, dzięki czemu wygrywa wojnę z królem Padellą i wsadza go do lochów. Wydaje się, że Lulejko będzie mógł ożenić się z Różyczką. Jednak na ich drodze staje Gburia-Furia, której Lulejko wcześniej obiecał, że się z nią ożeni. Na szczęście Czarna Wróżka odczarowuje męża Gburii-Furii, który był zamieniony w kołatką. Wszyscy są szczęśliwi, Lulejko żeni się z Różyczką i rządzą Krymtatarią i Paflagonią, natomiast Angelika żyje szczęśliwie z Bulbą.

Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy