Streszczenia-lektur

Książka Romana Pisarskiego „O psie, który jeździł koleją”

Książka Romana Pisarskiego opowiada o psie, który podróżował pociągami. Jest to wzruszająca historia o przyjaźni między człowiekiem i zwierzęciem. Lampo to główny bohater opowiadania, który wykazuje się sprytem, inteligencją i odwagą. 

Najważniejsze informacje o lekturze

– Książka po raz pierwszy została wydana w 1967 roku.

– „O psie, który jeździł koleją” jest historią, która dzieje się we Włoszech w latach sześćdziesiątych XX wieku.

– Głównym miejscem akcji jest niewielka stacja kolejowa w Marittimie oraz dom zawiadowcy stacji w Piombino. W książce dowiadujemy się jednak o podróżach Lampo do miejscowości takich jak Rzym, Reggio, Turyn, Paola, Patti, Messyna czy Palermo na Sycylii.

– Historia psa Lampo jest oparta na faktach i oparta została na doniesieniach z gazet, które mówiły o psie podróżniku.

– Lektura „O psie, który jeździł koleją” jest historią przyjaźni i lojalności między zwierzęciem a człowiekiem. Bohaterskie zachowanie, lojalność i poświęcenie to cechy, który odznacza się ten niezwykły pies.

Plan wydarzeń w książce „O psie, który jeździł koleją”

– Jest lipiec, do stacji Marittima przyjeżdża pociąg z Turynu do Rzymu. Zawiadowca zauważa, że z ostatniego wagonu wyskakuje pies. Pies jest przyjaźnie uosobiony, łasi się do mężczyzny. Pies dostaje na imię Lampo, co znaczy błyskawica.

– Zawiadowca chce go zabrać do domu, jednak nie może przewieźć psa pociągiem, pies nie może nadążyć za pociągiem i zostaje na stacji.

– Następnego dnia zawiadowca zastaje psa czekającego na stacji. Lampo towarzyszy mu przez cały dzień pracy, a wieczorem kolejarz ukrywa go w pustym wagonie i zabiera go do domu. Lampo zostaje wiernym kompanem zawiadowcy i towarzyszy mu w pracy i domu. Dzieci kolejarza, Gina i Roberto, są zachwyceni psem.

– Lampo cieszy się sympatią również wśród pracowników kolei a nawet właściciel winnicy chciałby odkupić psa, jednak zawiadowca się nie zgadza.

– Pewnego dnia Lampo znika i nie ma go kilka dni. Wszyscy martwią się o niego i nie wierzą, że pies powróci. Okazuje się jednak, że Lampo wybrał się pociągiem do Turynu na kilka dni, jednak wiernie powrócił do stacji Marittima.

– Kolejna nieobecność psa jest dłuższa. Zawiadowca dzwoni po stacjach i pyta się tamtejszej obsługi czy nie widzieli psa. Okazuje się, że Lampo jest w Rzymie. Miejscowy kolejarz pomaga psu wsiąść do pociągu do domu.

– Lampo staje się sławny na wielu stacjach i zostaje o nim zamieszczony artykuł w lokalnej gazecie.

Lampo ulega wypadkowi, kiedy przesiada się w miejscowości Paola. Zostaje przytrzaśnięty automatycznymi drzwiami wagonu i ma złamane dwa żebra i nogę. Na poboczu torowiska znajduje go staruszka, która zabiera go do domu.

– Staruszka opiekuje się Lampo i dochodzi do siebie po wypadku. Całą zimę spędza u nich, jednak wiosną jest on na tyle zdrowy, że może znowu podbiec do pociągu i pojechać do domu.

– Zawiadowca cieszy się z powrotu Lampo, a o psie powstaje krótki film, który ukazuje wiernego psa, zawsze powracającego do domu.

– Naczelnik stacji odbywa z kolejarzem surową rozmowę, w której zakazuje mu trzymania psa w miejscu pracy. Zawiadowca martwi się, bo wie że Lampo nie będzie szczęśliwy z dala od stacji. Postanawia, że odeśle psa do swojego wuja do Palermo na Sycylii.

– Podczas podróży do Rzymu pies ucieka i wraca do Marittima. Dopiero za trzecim razem Lampo zostaje dostarczony na statku na Sycylię.

– Zawiadowca dostaje powiadomienie od wuja, że pies dotarł na miejsce ale ciągle próbuje uciekać ale nie udaje mu się z powodu morza.

– Kilka miesięcy potem zawiadowca dowiaduje się, że Lampo był widziany w Reggio.Tajemnicą  jest, jak pies przedostał się przez morze.

Po pewnym czasie wymizerowany pies pojawia się w Marittimie. Wszyscy cieszą się i podziwiają psa za odwagę, nawet naczelnik wyraża zgodę na obecność psa w budynku zawiadowcy.

– Lampo dochodzi do zdrowia dzięki opiece pana i doktora. Pewnego dnia pojawia się redaktor rzymskiego dziennika, jednak zawiadowca nie chce zgodzić się na wywiad. 

– Po tym zdarzeniu, kolejarza odwiedzają jego dzieci. Córka Adele wchodzi na tory pod nadjeżdżający pociąg. Pracownicy rzucają się na ratunek dziecku, jednak najszybciej dobiega pies Lampo. Skacze na dziewczynkę, dzięki czemu spycha Adele z torów, jednak sam ginie pod kołami pociągu. 

– Bohaterski czyn sprawia, że historię Lampo poznają całe Włochy a grób psa znajduje się niedaleko stacji w Marittimie.