Streszczenia-lektur

Najważniejsze informacje o lekturze „Cierpienia młodego Wertera”

„Cierpienia młodego Wertera” jest jedną z najsłynniejszych powieści romantycznych. Jest ona także uznawana za najważniejsze dzieło okresu Sturm und Drang, który przypada na XVIII wiek w niemieckiej literaturze. Jego cechami charakterystycznymi jest ukazywanie dramatu jednostki wybitnej i zbuntowanej. W utworach tych możemy spotkać się z krytyką stosunków społecznych a także zainteresowaniem folklorem i literaturą Szekspira.

Powieść Cierpienia młodego Wertera” została napisana została przez Goethego w 1774 roku i jest przykładem powieści epistolarnej, czyli składającej się z korespondencji. O wydarzeniach dowiadujemy się z listów, jakie pisze Werter do swoich przyjaciół. Goethe napisał powieść pod wpływem własnych przeżyć a pierwowzorem Lotty była Charlotta Buff. Nieszczęśliwie zakochany pisarz został odrzucony przez zaręczoną z Hansem Christianem Kestnerem Charlottę. Z kolei jego przyjaciel, również nieszczęśliwie zakochany, popełnił samobójstwo.

Streszczenie fabuły „Cierpienia młodego Wertera”

1. Młody mężczyzna Werter przybywa do miasteczka, by załatwić sprawy spadkowe swojej matki. Jednocześnie jego przyjazd jest okazją do uwolnienia się od kłopotliwego uczucia Eleonory.

2. Werter jako artysta malarz, zachwyca się przyrodą i cieszy się obcowaniem z naturą. W czasie swojego pobytu poznaje wiele osób, z którymi zawiązuje przyjazne stosunki. Jednak tak naprawdę młodzieniec jest samotny, gdyż zupełnie inaczej patrzy na świat. Jest on bardziej wrażliwy i romantyczny niż otaczający go ludzie. Wydaje mu się, że tylko dzieci, które cechują się ogromną wyobraźnią, go rozumieją.

3. Werter często przebywa na wzgórzu w pobliżu Wahlheim, gdzie siedzi na placyku przed kościołem i czyta Homera. Tam też spotyka młodego parobka, który jest zakochany w swojej pani, starszej od niego wdowie.

4. Na balu poznaje Charlottę S. (którą nazywa potem Lottą), córkę komisarza. Werter jest zauroczony dziewczyną, jednak wie, że jest ona zaręczona z Albertem. Lotta rozumie go i lubi z nią spędzać czas.

5. Z Lottą odwiedza starego proboszcza. Poznaje tam historię dwóch starych orzechowców, z których jeden był posadzony w dniu narodzin żony proboszcza i wiążą się z nim miłe, rodzinne wspomnienia.

6. Werter spędza z Lottą każdy dzień, jednak kiedy pojawia się jej narzeczony Albert, uczucie szczęścia znika. Choć Albert nie żywi wobec Wertera zazdrości ani nieprzyjaznych uczuć, to Werter nie lubi jego towarzystwa.

7. Werter postanawia wyjechać bez pożegnania i wstępuje do służby dyplomatycznej. Pracuje u posła, który jest drobiazgowy i rygorystyczny. Werter nie lubi swojego pracodawcy, gdyż jego nawyki i zachowanie jest sprzeczne z artystyczną duszą Wertera.

8. Młodzieniec zawiera znajomość z hrabią C. i panną von B., która przypomina mu Lottę. W końcu Werter zdobywa się na napisanie listu do Lotty, w której opisuje swoje życie oraz tęsknotę za nią.

9. Werter dowiaduje się o ślubie Lotty i Alberta, choć życzy im szczęścia, to w duchu cierpi.

10. W czasie jednego ze spotkań u hrabiego von C., towarzystwo daje Werterowi do zrozumienia, że jest niemile widziany ze względu na swoje mieszczańskie pochodzenie. Młodzieniec czuje się zdradzony i upokorzony, podaje się do dymisji i udaje się do księcia, z którym niedawno zawiązał znajomość.

11. Werter wybiera się w odwiedziny do rezydencji księcia, po drodze odwiedzając rodzinne miasto. Werter dostaje zaproszenie do zamku myśliwskiego księcia, chce tam się udać by książę wspomógł go w staraniach o udział w wojnie. Książę jednak odradza mu to i Werter po kilku tygodniach wyjeżdża.

12. Werter udaje się do Wahlheim, gdzie poznał Lottę. Tam dowiaduje się o śmierci syna swojej gospodyni. Parobek, który był zakochany we wdowie, został wydalony ze służby. Werter utożsamia jego los ze swoim. Stary proboszcz umarł a piękne drzewa orzechów zostały ścięte przed nową pastorową.

13. Podczas spaceru Werter spotyka Henryka, który postradał zmysły z powodu miłości do ukochanej kobiety. Okazuje się że Henryk był pisarzem u ojca Lotty i był zakochany w dziewczynie.

14. Werter spotyka się z Lottą, jednak te spotkania przynoszą mu tylko ból. Kobieta nie zauważa jego uczuć i je bagatelizuje.

15. Werter popada w coraz większą rozpacz i jego stan psychiczny jest coraz gorszy. Młodzieniec dowiaduje się, że parobek zabił narzeczonego wdowy, który był u niej na służbie. Werter próbuje ocalić go i wstawia się za nim u komisarza. Jednak Albert jest temu przeciwny i prosi Lottę, by oddaliła się od Wertera.

16. Werter czuje, że jest bliski obłędu i chce umrzeć. Lotta prosi go, by wyjechał i poszukał sobie godnego przedmiotu miłości.

17. W następnym dniu Werter pisze list pożegnalny do Lotty, w którym wyjaśnia że musi umrzeć i prosi ją, by go czasami wspominała. W tym czasie Lotta rozmyśla o Werterze, który jest dla niej przyjacielem, który ją rozumie. Kobiecie żal jest go i tęskni za tym.

18. Werter zjawia się u Lotty, która jest sama w domu. Żegnają się ze łzami w oczach, w końcu jego namiętność wybucha i całuje ją. Lotta odpycha go i ucieka do sąsiedniego pokoju. Werter wraca do domu i prosi służącego Alberta o pożyczenie mu pistoletów. Lotta daje mu broń, jednak ma złe przeczucie co do intencji Wertera.

19. Werter porządkuje swoje dokumenty, pisze ostatnie słowa do Lotty i strzela do siebie. Następnego dnia znajduje go służący i zawiadamia Lottę, Alberta i komisarza. Werter jeszcze żyje, jednak wkrótce umiera i zostaje pochowany bez udziału duchownego w nocy.