Streszczenia-lektur

O czym opowiada Opowieść Wigilijna?

„Opowieść Wigilijna” to literacki odpowiednik świątecznego hitu np. Merry Christmas. Kiedy w radiu słychać po raz kolejny kolędy i piosenki świąteczne, warto przy tym poczytać „Opowieść wigilijną”. Charles Dickens to pisarz z nurtu powieści społeczno-obyczajowej, czyli opowiadał o najważniejszych problemach i ciężkiej sytuacji najbiedniejszej klasy społecznej w Anglii.

O co kaman w Opowieści Wigilijnej? – streszczenie lektury

Książkę to można określić mianem moralitetu, czyli mówi o tym jak powinniśmy się zachowywać, czego się wystrzegać i jakich zasad przestrzegać. Główną postacią „Opowieści Wigilijnej” jest Ebenezer Scrooge- skąpy bogacz, który Boże Narodzenie uważa za stratę czasu i trwonienie majątku.

Odwiedziny duchów:

1. W noc wigilijną Ebenezera odwiedzają cztery duchy, na początek jego zmarłego wspólnika Jakuba Marleya, którzy mieli podobne charaktery i wyznawali podobne zasady, czyli byli nadzwyczaj skąpi i niemili dla każdego objawu dobroci. Jego były wspólnik wlecze za sobą ciężki łańcuch, który wykuł sobie swoją bezdusznością, skąpstwem i egoizmem. Przestrzega go przed tym samym, Schrooge jednak niezbyt daje się mu przekonać. Po odwiedzinach Marleya będą nadchodzić kolejne duchy, czyli Duch Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Duch Obecnych Świąt i Duch Świąt przyszłych. Każdy z nich pokazuje Ebenezerowi święta, jakie kiedyś spędzał, jak dzisiaj spędza święta i co czeka go w przyszłości.

2. Duch Dawnych Świąt Bożego Narodzenia ma postać pół starca i pół dziecka. Duch pokazuje mu, jaki był kiedyś i jakie podejmował decyzję. Przypomina mu przyjaciela Ali Baszę, ukochaną siostrą Scrooge’a – Fanny, a także przedstawia zabawę u dawnego szefa Scrooge’a – Alberta Fezziwiga. Na koniec pokazuje Scrooge’owi jak rozstał się ze swoją miłością, Bellą i że ona ma szczęśliwą rodzinę a on nic.

2. Duch Obecnych Świąt Bożego Narodzenia to wysoka postać z czerwoną brodą ubrana w zieloną suknię, w ręku trzyma pochodnię w kształcie rogu obfitości. Ten duch pokazuje mu jego biednego siostrzeńca Freda oraz skromne mieszkanie swojego sekretarza Boba Cratchita, w którym dwójka dzieci: chory chłopiec wynędzniała dziewczynka czekają na kolację wigilijną.

3. Duch Świąt przyszłych nie mówi nic ani się nie przedstawia. Ubrany w ciemne sukno prowadzi go do kilku miejsc. Pierwszym z nich jest sala, gdzie kilka osób mówi niezbyt mile mówi o zmarłym handlowcu, jak się okazuje to o Scrooge’u mówią, następnie zjawiają się ponownie w domu Boba Cratchita, gdzie opłakują jego zmarłego synka Tima. Ostatnim punktem jest cmentarz, gdzie Ebenezer Scrooge odwiedza swój własny grób, który jest ponury i przez nikogo nie odwiedzany.

Przemiana Ebenezera Scrooge’a

Jak się można domyśleć, Scrooge niezbyt mile wspomina te wizyty. Po tych traumatycznych wizjach i przeżyciach jak najszybciej się zmienia. Choć wcześniej źle potraktował swojego siostrzeńca, nie pozwolił sekretarzowi Bob’owi Cratchit’owi na wcześniejsze zwolnienie z pracy z powodu świąt oraz nie dał datku na fundusz na zakup żywności i opłacenie pobytu w przytułkach lub innych miejscach dla biednych, to teraz bardzo żałuje swoich decyzji. Następnego dnia daje podwyżkę swojemu pracownikowi, obdarowuje Boba i jego rodzinę a także zjawia się w domu siostrzeńca Freda, który przyjmuje wuja. Po tych wydarzeniach Scrooge zaczyna nowe życie, w którym jest miły dla ludzi i hojny dla zbierających datki.

Fakty z książki

– Książka ta powstała w Anglii w 1843 roku

-Fabuła książki dzieje się w XIX wieku, podczas Wigilii Bożego Narodzenia i dwóch dni świątecznych

– w Polsce ukazała się dopiero w roku 1958

Autorem wpisu jest