Streszczenia-lektur

Przeminęło z wiatrem

Film „Przeminęło z wiatrem” to jedno z największych osiągnięć w historii kina. Nakręcony w 1939 roku, zdobył serca milionów widzów na całym świecie i do dziś uchodzi za jedno z najważniejszych dzieł filmowych XX wieku. Historia oparta na bestsellerowej powieści Margaret Mitchell. Autorka „Przeminęło z wiatrem” umiejscowiła historię miłosną w czasach wojny secesyjnej. Przedstawiła ponadczasową opowieść o miłości, wojnie, dumie i przemianach społecznych.

Film Przeminęło z wiatrem

„Przeminęło z wiatrem” (ang. Gone with the Wind) to epicka produkcja w reżyserii Victora Fleminga, wyprodukowana przez Davida O. Selznicka. Premiera filmu odbyła się 15 grudnia 1939 roku w Atlancie. Scenariusz oparto na powieści Margaret Mitchell, która ukazała się w 1936 roku i szybko stała się światowym bestsellerem, zdobywając Nagrodę Pulitzera w 1937 roku.

Przeminęło z wiatrem obsada

Główni bohaterowie „Przeminęło z wiatrem” to jeden z największych atutów zarówno książki, jak i filmu. Niezapomniane kreacje aktorów do dziś budzą podziw znawców kina. Obsada „Przeminęło z wiatrem” to Vivien Leigh oraz Clark Gable w rolach głównych. Oprócz nich w filmie wystąpili Hattie McDaniel (otrzymała Oscara za tą rolę), Olivia de Havilland, Leslie Howard. Główni bohaterowie powieści „Przeminęło z wiatrem”:

Przeminęło z wiatrem – streszczenie fabuły

Fabuła „Przeminęło z wiatrem” rozgrywa się w czasach wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych i opowiada historię Scarlett O’Hary – córki plantatora z Georgii. Główna bohaterka musi stawić czoła przemianom społecznym, wojnie i własnym emocjom. Choć przez długi czas kocha Ashleya Wilkesa, to właśnie z Rhettem Butlerem łączy ją namiętna, ale trudna relacja. Ich burzliwy związek oraz wewnętrzna przemiana Scarlett są osią fabuły filmu.

W tle powieści i historii miłosnych rozgrywa się walka o zniesienie niewolnictwa, działalność Ku Klux Klanu oraz walk w wojnie domowej. Brutalność wojny, w trakcie której ludzie tracą swoich bliskich, zdrowie oraz majątek, ciężko doświadczają głównych bohaterów. Na tym tle widzimy przemianę bohaterów, którzy dotąd wiedli beztroskie życie w luksusie. Scarlett O’Hara wykazuje się pracowitością i odwagą, pomaga rodzinie w utrzymaniu majątku oraz działa charytatywnie na rzecz żołnierzy. Mężczyźni jak Ashley wstępują do wojska i walczą na froncie. Rhett Butler prowadzi tajną działalność na rzecz Południa. Dla wielu bohaterów wybuch wojny i przemiany społeczne są doświadczeniem, w którym pierwszy raz mają do czynienia z zagrożeniem, biedą i śmiercią.

Sukces filmu Przeminęło z wiatrem

Film „Przeminęło z wiatrem” zdobył 8 Oscarów, w tym za:

Oprócz tego film otrzymał dwa specjalne Oscary, m.in. za innowacyjne wykorzystanie techniki koloru.

Film „Przeminęło z wiatrem” do dziś utrzymuje się w czołówce najlepiej ocenianych klasyków kina. Na portalu IMDb ma ocenę 8,2/10, a według American Film Institute jest jednym z najwybitniejszych amerykańskich filmów wszech czasów.

„Przeminęło z wiatrem” to film monumentalny – zarówno pod względem realizacyjnym, jak i emocjonalnym. Łączy w sobie historię miłosną z dramatycznymi wydarzeniami historycznymi i niezwykłą oprawą wizualną. „Przeminęło z wiatrem” to nie tylko ekranizacja bestsellerowej powieści Margaret Mitchell, ale także zapis ówczesnej kultury filmowej i społecznych przekonań. To dzieło, które trzeba znać – zarówno dla przyjemności oglądania, jak i dla refleksji nad historią kina i społeczeństwa.

Choć film odniósł ogromny sukces i przez dekady cieszył się ogromną popularnością. We współczesnych czasach nie brakuje wobec niego krytycznych głosów. Dotyczą one głównie przedstawienia niewolnictwa i stereotypowego ukazania postaci Afroamerykanów. W ostatnich latach pojawiły się dyskusje, czy „Przeminęło z wiatrem” powinno być nadal emitowane bez dodatkowego komentarza historycznego.