Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Seria „Hyperion”, czyli czytelniczy must-have na końcówkę wakacji

Wyjątkowe i wciągające. Właśnie tak czytelnicy podsumowują książki z serii „Hyperion” autorstwa Dana Simmonsa, czyli cykl science fiction rozgrywający się w dystopijnym świecie u progu międzygalaktycznej kampanii wojennej. O czym dokładnie opowiada ta seria, a także dlaczego warto po nią sięgnąć? Pozostań z nami i sprawdź szczegółowe informacje.

O czym jest fabuła cyklu „Hyperion”?

Cykl „Hyperion” to dwie dylogie, czyli „Hyperion” i  „Upadek Hyperiona” oraz „Endymion” i „Triumf Endymiona”. Najlepiej czytać je właśnie w podanej kolejności, co pozwoli uzyskać pełen obraz historii zgodnie z zamysłem autora, czyli Dana Simmonsa. 

upadek-hyperiona

Pierwsza część, czyli książka „Hiperion” jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł science fiction i zdobyła wiele prestiżowych nagród, w tym nagrodę Hugo i Locus. Skupia się na siedmiu bohaterach, którzy mają dotrzeć do Grobowców Czasu, aby spotkać istotę o nazwie Chyżwar. To ta istota ma dawać nadzieję na to, że świat uniknie zagłady.

Kolejna, czyli „Zagłada Hyperiona” to kontynuacja poznanych wcześniej bohaterów. Docierają oni do celu swojej podróży, ale jednocześnie muszą również stawić czoła tajemniczemu wrogiemu stworzeniu, które pojawia się w różnych czasach i miejscach, ale i odgrywa kluczową rolę w losach bohaterów. Ich zadanie staje się coraz bardziej złożone, a granice rzeczywistości zaczynają się zacierać.

endymion

Akcja trzeciej części, czyli „Edymiona” rozgrywa się prawie trzy wieki po tym, jak doszło do upadku Hegemonii. Czytelnik zapoznaje się więc ze światem, w którym planetami rządzi Kościół katolicki, a także jego zbrojne ramię o nazwie Pax. Pojawia się jednak zagrożenie dla tejże nowej władzy, a jest nim Enea, która ma być mesjaszem ludzkości

Ostatnia książka to „Triumf Endymiona”, w której eksplorowane są wątki związane z teologią, a także miłosne pomiędzy głównym bohaterami. Czytelnik może spojrzeć też na poprzednie wydarzenia okiem Edymiona, co poszerza jego perspektywę i sprawia, że jest ona zdecydowanie głębsza.

Dlaczego warto sięgnąć po książki z serii „Hyperion”?

Autor serii Dan Simmons to amerykański pisarz oraz laureat wielu nagród literackich. Jego powieści wydano jak dotąd w ponad trzydziestu krajach, w których cieszą się sporą popularnością. To jednak właśnie seria „Hyperion” jest najbardziej popularna. Z czego to wynika? Powodów jak zawsze jest oczywiście wiele, ale jednym z najważniejszych jest bogaty, rozbudowany świat, który działa niczym magnez. Autor stworzył go łącząc elementy science fiction, fantasy i literatury klasycznej, dlatego jest to rzeczywistość pełna tajemniczych technologii, magicznych stworzeń i odmiennych cywilizacji, co przyciąga czytelników o różnych gustach.

triumf-endymiona

Kolejnym czynnikiem sukcesu zdaje się być struktura narracyjna. Książki opowiedziane są w formie opowieści ramowej, gdzie poszczególni bohaterowie opowiadają swoje historie. Ta struktura pozwala na zgłębianie różnych punktów widzenia oraz pozwala czytelnikowi samemu ocenić, jaka perspektywa wydaje się być najbardziej trafna.

Nie bez znaczenia są także filozoficzne i etyczne zagadnienia. W serii poruszane są głębokie tematy, takie jak istota czasu, wolna wola, religia, moralność i natura ludzkiej egzystencji. To zachęca czytelników do refleksji nad istotnymi kwestiami życiowymi, które odgrywają ważną rolę w rzeczywistości każdego z nas.

Seria „Hyperion” to absolutny hit wśród osób, które lubią science fiction. Jeśli poszukujesz cyklu, który będzie nie tylko angażował fabułą, ale również zachęcał do myślenia, to z pewnością jest on dla Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy