Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Spotkanie nad morzem – opracowanie lektury szkoły podstawowej


streszczenie spotkanie nad morzem„Spotkanie nad morzem” to jedna z popularniejszych powieści dla dzieci, opowiadająca o przyjaźni oraz niepełnosprawności. Książka ta została napisana przez Jadwigę Korczarowską, autorkę m.in. „Bułeczki”, „Dwie Marysie”, „Pałac pod gruszą” czy „Wakacje w Borkach”.

Opracowanie lektury – najważniejsze informacje

– Lektura „Spotkanie nad morzem” została wydana w 1962 roku.

– Akcja dzieje się w czasach ówczesnych, a więc latach 60. XX wieku. Czas trwania akcji obejmuje dwa miesiące wakacyjne.

– Miejscem akcji jest niewielka nadmorska miejscowość w pobliżu Władysławowa.

– Główną bohaterką jest Danusia Gawlikówna, dziewczynka która bardzo chce pojechać nad morze. Na początku woli jednak samotnie spędzać czas, jest zarozumiała i traktuje wszystkich z góry. Pod wpływem przyjaźni z Elzą, niewidomej dziewczynki, zmienia swoje postępowania.

– Elza od urodzenia była niewidoma, wraz z mamą mieszkała w domu Budziszów, których nazywała dziadkami. Mimo swojego kalectwa była pełna życia i radości. Dzięki przyjaźni z Danusią znalazła towarzystwo rówieśniczki, poczuła się akceptowana a przyjaciółka pomagała jej wyobrazić sobie morze oraz fale.

Streszczenie lektury „Spotkanie nad morzem”

1. Danusia bardzo chciała pojechać na wakacje nad morzem. W końcu rodzice pozwolili jej i wybrała się do ich znajomej, pani Ady Rudzkiej. Dziewczynka pochwaliła się swoimi wakacjami synowi dozorcy.

2. Danusia przebyła sama pociągiem i poznała panią Rudzką i jej psa, ratlerka Smoka. Dziewczynka długo spała, a kiedy potem został podany obiad, niezbyt jej smakował. Postanowiła wybrać się na spacer nad morze, jednak było pochmurno i nie spodobało jej się morze.

3. Całe dnie spędzała samotnie, gdyż pani Rudzka sporo pracowała. Błąkała się po domu i weszła do pokoju kobiety, a tam było zdjęcie małej dziewczynki. W czasie nieobecności pani Rudzkiej do domu przyszła staruszka z młodym mężczyzną i spytała Danusię czy jest adoptowana. Młody mężczyzna imieniem Artur przedstawił swoja babcię jako teściową pani Rudzkiej.

4. Danusia spędzała sporo czasu z Arturem, podczas których spacerowali nad morzem. W domu panoszyła się pani Łucja, babcia Artura, więc Danusia niechętnie spędzała tam czas. Pewnego dnia Danusia wybrała się samotnie wzdłuż brzegu morza, aż doszła do dzikiej plaży. Zobaczyła tam dziewczynkę, która zbierała muszelki. Nagle podbiegł do niej chłopak i zaczął bić obcą dziewczynkę, krzycząc „Najda”. Danusia rzuciła się jej na pomoc i chłopak ją zaatakował. Na szczęście przybiegł Artur i odgonił łobuza.

5. Danusia miała pomóc gosposi Frani i pójść do osady rybaków po ryby. U kupca, gdzie były zamówione ryby, już nie było towaru, Danusia wybrała się więc do innego rybaka. Tam dostała ryby i spotkała nieznajomą dziewczynkę o imieniu Elza. Tymczasem w domu pani Rudzka pokłóciła się z panią Łucją i ta zamierzała wyjechać.

6. Danusia poszła ponownie po ryby, ale Elzy nie było w domu. W drodze powrotnej spotkała chłopca, który ją pobił. Na szczęście zjawiła się babcia chłopca i nie dopuściła do bójki.

7. Artur zaproponował Danusi wypad na plażę, jednak dziewczynka źle się czuła w towarzystwie sporo od niej starszych osób. Wybrała się do domu Budziszów, gdzie spotkała Elzę. Dziewczynki wspólnie spędziły czas i Danusia dowiedziała się, że rodzice Elzy nie żyją. Dziewczynka zauważyła też, że nowa koleżanka myli kolory.

8. W domu pani Rudzka miała atak dusznicy, na szczęście Artur podał jej zastrzyk i poczuła się lepiej. Opowiedział Danusi o tym, że mąż pani Ady zginął w powstaniu warszawskim a córka zmarła na dyfteryt. Z kolei dziewczynka opowiedziała mu o Elzie.

9. Danusia podarowała nowej koleżance książkę, ta jednak rozpłakała się i powiedziała jej, że jest niewidoma i nie może czytać. Danusi było żal koleżanki, zdecydowała powiedzieć o niej pani Rudzkiej. Pani Rudzka porozmawiała z dziadkiem Elzy i dziewczynki mogły się regularnie spotykać.

10. Danusia opowiadała jej o morzu, natomiast Elza uczyła o nadmorskiej przyrodzie,  o której dowiedziała się od profesora. Elza zaczęła przychodzić do pani Rudzkiej na obiady i dziewczynki mogły spędzać sporo czasu ze sobą.

11. Elza powiedziała, że zazdrości Danusi tego, że może się uczyć i chodzić do szkoły. Dziewczynki wybrały się na spacer do lasu, jednak kiedy usłyszały grzmoty, postanowiły wracać. Zgubiły jednak drogę, na szczęście Elza znalazła omszałe drzewo i wiedziała, gdzie jest kierunek północny. Dzięki temu dotarły do domu Budziszów.

12. Pani Rudzka opowiedziała mamie Danusi o Elzie i zaczęły szukać dla niej pomocy. Tymczasem dziewczynki znalazły na plażę łódkę, Danusia chciała nią popływać, jednak Elza nie zgodziła się, gdyż mówiła że to zbyt niebezpieczne. Usiadły w łódce i udawały że płyną. Po pewnym czasie jednak fale porwały łódkę, Danusia ucieszyła się, jednak okazało się że łódka przecieka. Zaczęły wołać o pomoc, na szczęście Piotrek wyłowił je z wody.

13. Dziewczynki zmarzły a przez kolejny tydzień Danusia była chora. Kiedy wydobrzała, dziewczynki bawiły się na plaży. Pewnego dnia spotkały Piotrka, który je przezywał, Danusia postanowiła jednak podziękować mu za uratowanie.

14. Mama Danusi przyjechała do pani Rudzkiej i przywiozła organki dla Elizy, o które poprosiła ją Danusia. Dziewczynki wybrały się w podróż statkiem, jednak na myśl o niedługim rozstaniu były smutne.

15. W ostatnim dniu wakacji Danusi okazało się, że Elza również pojedzie do Torunia, by przebadali ją specjaliści. Na razie nie powiedziano im jednak tego, że pani Rudzka zamierza zaadoptować Elzę. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy