Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Streszczenie lektury Doktor Dolittle i jego zwierzęta

Doktor Dolittle to znana postać doktora, który rozumiał mowę zwierząt. Wykreował go Hugh Lofting, brytyjski pisarz żyjący w latach 1886-1947. Pierwszy tom zatytułowany „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” zapoczątkował całą serię o przygodach niezwykłego lekarza, liczącą łącznie 14 pozycji. 

„Doktor Dolittle i jego zwierzęta”

– Książka wydana w 1920, natomiast polski przekład pojawił się w 1934 roku.

– Rzecz dzieje się w miasteczku Puddleby nad rzeką Marsh, w Afryce oraz w Europie.

– Czas akcji nie jest określony dokładnie, po opisie środków lokomocji można się domyślać, że jest to mniej więcej I połowa XIX wieku.

– Papuga Polinezja uczy doktora Dolittle języka zwierząt, od tego momentu zostaje weterynarzem i leczy zwierzęta oraz broni je przed złym traktowaniem.

– Postać Doktora Dolittle była wielokrotnie filmowana oraz powstało kilka filmów animowanych na podstawie książki.

Bohaterowie lektury Doktor Dolittle

 • Doktor Dolittle jest głównym bohaterem książki. Jest weterynarzem i ma umiejętność porozumiewania się ze zwierzętami. Jest opiekuńczy, chętny do pomocy i bezinteresowny, jednak z drugiej strony jest zapominalski i nierozgarnięty. Zwierzęta go uwielbiają, jednak ludzie czasami mają dość jego dziwacznego zachowań i gromady zwierząt.
 • Papuga Polinezja to oddany przyjaciel doktora. To ona nauczyła go rozmawiać ze zwierzętami, dzięki czemu doktor Dolittle mógł skuteczniej je leczyć. Papuga jest odważna i sprytna, zawsze pomaga doktorowi. Dzięki niej doktor Dollitle i zwierzęta uwolniły się z niewoli u króla.
 • Pies doktora Dolittle ma na imię Jip. Jest to mądry, sprytny i wytrwały zwierzak. Doktor znalazł psa Jipa na statku piratów.
 • Dwugłowiec to niezwykłe, afrykańskie zwierze, które otrzymał od małp. Dwugłowiec ma dwa głowy na przeciwnych końcach tułowia. Zwierzę jest nieśmiałe i sympatyczne. Dwugłowiec zgadza się wyruszyć z doktorem do Anglii, dzięki czemu Dolittle zarabia dużo pieniędzy i jest w stanie spłacić swojego długi.

Doktor Dolittle i jego zwierzęta streszczenie

streszczenie lektury doktor dolittle i jego zwierzęta 1. Jan Dolittle mieszkał w małym miasteczku Puddleby w domu z pięknym ogrodem. Doktor mieszkał ze swoja siostrą Sarą oraz zwierzętami: kaczką Dab-Dab, prosiątkiem Geb-Geb, psem Jimem, sową Tu-Tu, papugą Polinezją. Doktor bardzo kochał zwierzęta, które mieszkały w domu. Jednak nie wszyscy to popierali, przez co miał coraz mniej pacjentów i pieniędzy.

2. Kiedy doktor Dolittle stracił pacjentów, handlarz kocią karmą poradził mu, by zajął się leczeniem zwierząt zamiast ludzi. Porzucił więc leczenie ludzi i zajął się wyłącznie zwierzętami. Papuga Polinezja nauczyła swojego opiekuna rozumienia zwierząt, dzięki czemu doktor mógł skutecznie leczyć swoich pacjentów. Wieść o nim szybko się rozeszła i teraz doktor Dolittle miał mnóstwo pacjentów.

3. Doktor Dolittle współczuł również zwierzętom, które były trzymane na uwięzi. Odkupił od kataryniarza małpkę Czi-Czi oraz przygarnął krokodyla z cyrku. Ludzie jednak bali się krokodyla i przestali do niego przechodzić. Sara zagroziła bratu, że jeśli nie odda krokodyla, ona odejdzie. Doktor jednak nie mógł oddać krokodyla do cyrku, więc siostra wyprowadziła się. Zwierzęta postanowiły pomóc doktorowi i podzieliły domowe obowiązki między siebie oraz otworzyły kramik handlując kwiatami i warzywami, jednak ciągle brakowało pieniędzy.

4. Jaskółki przyleciały do doktora Dolittle i powiedziały że w Afryce jest epidemia wśród małpek, wiele z nich zmarło i proszą doktora o pomoc. Doktor pożyczył łódź od znajomego, wziął krokodyla, małpkę, psa, papugę, kaczkę, sowę i prosię i ruszyli do Afryki.

5. Po sześciu tygodniach podróży byli już blisko celu, jednak statek rozbił się o skały, na szczęście wszyscy ocaleli. Na brzegu morza spotkali czarnoskórego mężczyznę, który zabrał ich do króla państwa Jollinginka, na brzegu którego wylądowali.

6. Król mieszkał z królową Ermintrudą w domu z gliny. Król nie zgodził się na podróżowanie doktora Dolittle, gdyż wcześniej inny, biały człowiek wykorzystał jego zaufanie i zabił wiele słoni dla ich kłów. Dlatego też wtrącił doktora wraz ze zwierzętami do lochów. Papuga wpadła na podstęp, poleciała do sypialni króla, podała się za czarownika i zastraszyła władcę że spadnie na kraj epidemia, jeśli nie wypuści więźniów. Król szybko uwolnił doktora wraz z jego towarzyszami, choć małżonka króla zwietrzyła podstęp, jednak nie udało jej się w porę ostrzec męża i więźniowie oddalili się od siedziby władcy.

7.  Król ogłosił pościg za nimi, jednak oni poruszali się sprawnie po dżungli, kierowani przez małpkę Czi-Czi. Doktor ze zwierzętami docierali już do granicy państwa Jollinginka z państwem małp. Kiedy małpy o tym usłyszały, zaczęły wydawać okrzyki radości. Królewski pościg zorientował się przez to, gdzie jest doktor, jednak małpy stworzyły pomost trzymając się za ręce, dzięki czemu wszyscy mogli bezpiecznie dotrzeć do ich kraju i uciec królowi.

8.  Doktor zaczął leczyć małpy, szczepił zdrowe a dla chorych przygotowano specjalne pomieszczenie z łóżkami. Doktor poprosił króla lwów o pomoc, jednak on odmówił. Jednak jego żona zwyzywała go, gdyż ich synek zachorował i chciała poprosić o pomoc doktora. Ostatecznie lwy pomogły i wszystkie małpy wyzdrowiały.

9. Małpy zdecydowały, że w podzięce za pomoc, doktor Dolittle otrzyma dwugłowca. Było to zwierze o dwóch głowach na przeciwległych końcach tułowia. Dzięki pokazywaniu go w Anglii, doktor mógł zarobić pieniądze.

10. Doktor wraz ze zwierzętami przeprawiali się przez krainę Czarnego Pana. Niestety książę schwytał doktora i wtrącił do lochu. Zwierzęta chciały pomóc doktorowi, papuga spotkała księcia Bumpo, który chciał mieć białą skórę. Papuga oznajmiła mu, że doktor może mu pomóc.

11. Książę opowiedział o tym, że pokochał królewnę, jednak ona nie chciała go ze względu na jego kolor skóry. Doktor przygotował miksturę, która poskutkowała i twarz księcia stała się biała. Książę bardzo się ucieszył, uwolnił doktora i podarował mu statek. Doktora poprowadziły jaskółki, dzięki czemu mogli udać się do Anglii.

12. Doktor ze zwierzętami przepływali obok wyspy Barabarii, na której mieszkali piraci. Chcieli oni schwytać doktora, na szczęście pies Jim szybko wszystkich ostrzegł o zbliżającym się zagrożeniu a jaskółki pociągnęły statek dzięki czemu zdołali uciec piratom.

13. Po dwóch godzinach jaskółki zmęczyły się ucieczką i zaproponowały odpoczynek na wyspie. Wszyscy ruszyli w poszukiwaniu jedzenia, wtedy piraci zdołali do nich dopłynąć i zaczęli przeszukiwać statek. Jednak szczury ostrzegły doktora i pozostałych, że ich statek przecieka i może zatonąć. Wtedy doktor i zwierzęta przechwycili okręt piratów i zaczęli uciekać. Piraci zaczęli ich gonić uszkodzonym okrętem, jednak wkrótce zaczęli się topić. Rekiny postanowiły oszczędzić tonących, jeśli doktor się za nimi wstawi. Doktor powiedział przywódcy piratów Benowi Ali, że ocali ich jeśli obiecają zostać na wyspie i zająć się rolnictwem.

14. Zwierzęta i doktor wznowili podróż do Anglii. W jej trakcie okazało się że statek jest wyładowany skarbami, znaleźli również chłopca, który opowiedział im swoją historię. Okazało się że piraci go porwali, on jednak nie chciał do nich dołączyć, gdyż był im potrzebny do sterowania statkiem. Chłopiec bał się o swojego wuja, który został na kutrze. Doktor Dolittle poprosił delfiny o pomoc, te znalazły wraz kutra ale bez ludzi.

15. Wszyscy rozpoczęli poszukiwania rudego rybaka, orły wybrały się na poszukiwania, również pies Jim próbował wywąchać zapach zaginionego mężczyzny na podstawie jego chusteczki. Kiedy po kilku dniach wiatr się zmienił, pies wyczuł zapach rybaka i dopłynęli do skał. Okazało się że spał tam rybak.

16. Doktor wziął rybaka na pokład i opowiedział mu historię o piratach. Popłynęli do rodzinnej wioski rybaka, gdzie zostali odznaczeni przez burmistrza (doktor Dolittle otrzymał złoty zegarek a Jip złotą obrożę).

17. Doktor od tej pory podróżował w cygańskim wozie i pokazywał dwugłowca. Kiedy miał już wystarczającą ilość pieniędzy, postanowił ruszyć do domu. Znajomemu, od którego pożyczył łódź, odkupił dwa statki i osiadł w swoim domu w Puddleby wraz ze zwierzętami.

5 comments

 1. magda pisze:

  Wspaniały blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczególnych postach, Dzięki Ci za to serdeczne, zapraszam także do siebie…

 2. Piotrek pisze:

  Wiecie że moja mama mówi ze muszę przeczytać książkę a ta książka ma bardo dużo stron więc szukam streszczenia XD

 3. tomek pisze:

  film lepszy niż książka

 4. dr pisze:

  ciekawy wpis

 5. martiusz pisze:

  niezwykłe przygotdy doktora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy