Twórczość Ludwika Jerzego Kerna można podzielić na utwory dla dzieci np. „Ferdynand Wspaniały”, „Proszę słonia” oraz utwory dla dorosłych, wśród których są wiersze, piosenki oraz powieści. Książka „Ferdynand Wspaniały” to jedna z najpopularniejszych książek autora. Jest to opowieść o psie, który bardzo chciał zostać człowiekiem.
Najważniejsze informacje o lekturze
– „Ferdynand Wspaniały” został wydany w 1963 roku.
– Kontynuację losów głównego bohatera można poznać w książce „Zbudź się Ferdynandzie”.
– Na podstawie powieści powstał film animowany.
Streszczenie wydarzeń książki „Ferdynand Wspaniały”
1. Ferdynand lubił wylegiwać się na kanapie i słychać brzęku sprężyn. Również inne dźwięki bardzo lubił np. te podczas mycia naczyń. Natomiast gdy jego pan zasypiał przy gazecie, Ferdynand łapał ją i czytał wszystkie artykuły.
2. Kiedy przyszedł listonosz i rozmawiał z panią, Ferdynand wymknął się i wyszedł na ulicę. Poszedł do krawca pana Dogg, który zdjął z niego miarę i uszył marynarkę, spodnie oraz polecił koszulę, krawat i melonik. Ferdynand nie musiał płacić za ubrania, podziękował ładnie i wyszedł ubrany. Przechadzał się z gracją, jedynie koty czasami wytrącały go z równowagi, jednak starał się opanowywać i dalej iść spokojnie.
3. Następnie poszedł do restauracji „Jak u mamy”, podczas czekania na potrawę zauważył, że przy stoliku obok ktoś zamiast mięsa dostał kości. Ferdynand zaproponował zamianę, mężczyzna o nazwisku Augustyn Radio się zgodził i w dowód wdzięczności zaprosił go do stolika oraz zapłacił za obiad.
4. Ludzie z zaciekawieniem patrzyli na Ferdynanda, który obgryzał kości. Ferdynand starał się jeść spokojnie a potem wykonywał akrobacje cyrkowe, dzięki czemu dostał nieco smakołyków. Następnie wyszedł z panem Radio i poszli wieczorem do kina. Panu Radio bardzo podobał się film, Ferdynandowi mniej gdyż nie znał się na sztuce aktorskiej i przez większość filmu spał.
6. Ferdynand jeździł z dyrektorem w górę i dół, w pewnym momencie winda nie zatrzymała się na ostatnim piętrze tylko wyleciała przez dach. Ferdynand z dyrektorem ciągle lecieli coraz wyżej i wyżej, od chmurek dowiedzieli się na jakiej wysokości się znajdują. Podczas lotu spotkali ptaka o nazwisku Gołębiowski, który postanowił im pomóc opaść na dół. Przywołał inne ptaki, które siadły na dachu windy. Dzięki temu ją obciążyły i winda poleciała w dół. Ferdynand z dyrektorem martwili się, żeby wylądować na czymś miękkim.
7. Dyrektorowi przypomniało się, że w Parku Miejskim odbywa się Wystawa Psów, na której chciał być obecny, gdyż był tam jego ulubiony jamnik Mercedes. Przy pomocy ptaków udało im się dostać na wystawę i przywiązali windę sznurkiem do drzewa. Na spotkanie wyszedł im Komitet Wystawy i jego członkowie oprowadzili ich po wystawie.
8. Ferdynand zaskoczył swoja wiedzą i podejściem do psów, postanowiono obwołać go głównym sędzią wystawy. Ferdynand zdecydował wyłonić dziesięć psów do finału, a następnie zwycięzcę: wilka zwanego Magikiem. Magik otrzymał medal i dwa kilogramy wędzonych żeberek.
9. Dyrektor wrócił do hotelu z jamnikiem Mercedes, natomiast Ferdynand miał wrócić z windą dorożką. Długo szukał wolnej dorożki, w końcu zapakował się i razem z dorożkarzem załadowali windę na tylne siedzenie.
10. Kiedy przybyli do hotelu, winda sama wskoczyła na swoje miejsce, natomiast Ferdynand udał się do pokoju, wykąpał się i poszedł do łóżka. W łóżku spędził aż tydzień, nie żałował tego, gdyż ciągle była brzydka pogoda. Po tygodniu pokojówka przyniosła rachunek za pokój. Ferdynand zdecydował uciec, gdyż nie miał żadnych pieniędzy. Wyrzucił ubrania za okno, jako zwykły pies wybiegł z hotelu by następnie się przebrać i wyjść z bramy jako elegancki pan.
11. Ferdynand spacerował po ulicach, zwiedzając muzea i pomniki. Zafascynowała go waga, na szczęście znalazł 50 groszy i mógł się zważyć. Tak mu się to spodobało, że szukał kolejnych monet. W ten sposób trafił na dworzec kolejowy.
12. Na dworcu kolejowym panował wielki ruch. Ferdynand z ciekawością obejrzał przechowalnię bagażu, wagony i budynek dworca. Pewien człowiek w cyklistówce zaproponował Ferdynandowi nocleg w wagonie, pies się zgodził i poszedł spać. Tymczasem mężczyzna ze swoim towarzyszem planowali napad na Ferdynanda.
13. Kiedy pociąg ruszył i wjechał w tunel, złodzieje postanowili napaść na Ferdynanda i ograbić go z ubrania. Ten jednak obudził się, przestraszył ich a następnie zaprowadził ich na komisariat. Na komisariacie został pochwalony za złapanie złodziejaszków, jednak Ferdynandowi nic nie zginęło, nawet złoty medal otrzymany na wystawie. Poszedł więc przeprosić złodziejaszków za niesłuszne posądzenie o kradzież.
14. Po tych wydarzeniach poszedł do parku, tam zauważył jednak że ułamał mu się ząb. Pewna kobieta poradziła mu udać się do dentysty. U doktora Diwro było sporo osób. Ferdynand nauczył ludzi podawać łapę, dzięki czemu wszystkim miło upłynął czas. Kiedy wszedł do dentysty, ten powiedział mu że ma bardzo zadbane zęby a ubytek jest niewielki. Doktor postanowił jednak Ferdynandowi zrobić koronę ze złotego medalu, jednak wcześniej podał mu zastrzyk.
15. Kiedy Ferdynand się obudził, okazało się że śpi na kanapie. Miał jednak złotą koronę w zębie i od tego momentu szczerzył do wszystkich zęby, by ją pokazać. Ludzie jednak tego nie rozumieli i myśleli że chce ich pogryźć. Ferdynand więc coraz rzadziej pokazywał swoją koronę i zęby.