Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Streszczenie lektury „Oto jest Kasia” Miry Jaworczakowej

„Oto jest Kasia” to opowieść o małej dziewczynce, która zyskuje małą siostrzyczkę. Książka ta została wydana w 1959 r. a jej autorką jest Mira Jaworczakowa, polska pisarka i autorka książek dla dzieci i młodzieży.

Streszczenie „Oto jest Kasia”

1. Kasia chodzi do drugiej klasy, jest dziewczynką która często się dąsa i złości na innych. Kiedy ona i Jurek byli sami w domu, brat czytał książkę o lotniku a dziewczynka się nudziła. Prosiła go by się z nią pobawił i wyjrzał przez okno, ale on był zajęty lekturą. Kiedy siostra ciągle mu przeszkadzała, ten zagroził że ją zbije. Kiedy przyszli rodzice do domu, Kasia rozpłakała się i naskarżyła, że brat na nią nakrzyczał i ją zbił. Jurek odpuścił i tylko obiecał poprawę.

2. W klasie Kasi pojawiła się nowa dziewczynka, Antolka. Antolka była miłą dziewczynką i chętnie się bawiła z innymi. Kasia nie przywitała się z Antolką i była obrażona na przyjaciółkę Ewę, że zachwyca się nową dziewczynką. Podczas zabawy Kasia nie chciała oddać nikomu skakanki, w końcu Antolka wyrwała jej zabawkę i przekazała innej dziewczynce, przez co Kasia się obraziła.

3. Kasię odwiedził dziadek Hilary i ciocia Krysia, wszyscy chwalili Kasię że ma bardzo dobre stopnie. Kasia jednak nie pozwoliła porozmawiać dorosłym i cały czas chciała być w centrum uwagi. Opowiedziała wierszyk i potem wyśmiewała się z innej koleżanki. Przy kolacji, kiedy goście wyszli, Kasia grymasiła, że nie chce jajecznicy. W końcu musiała zjeść zimną kolację.

4. Pewnego dnia Kasi nie obudziła mama jak zwykle, tata powiedział że mama wyjechała i wróci za kilka dni. Tata i Jurek próbowali przygotować śniadanie, jednak niezbyt im to wyszło.

5. Po szkole tata powiedział Kasi, że mama niedługi przyjedzie i będzie miała dla niej niespodziankę. Kasia spodziewała się nowej zabawki, jednak brat nie zdradził jej co to będzie. Jurek razem z tatą wzięli się za porządki.

6. Następnego dnia Kasia zastała mamę w łóżku z niemowlakiem. Okazało się, że ma siostrę Agnieszkę. Kasia była zawiedziona i nie wiedziała, po co jej nowa siostrzyczka i poprosiła mamę, by ta ją oddała.

7. Kasia dostała piątki w szkole i podczas powrotu do domu zobaczyła książkę „Pyza na polskich drogach” i chciała prosić tatę, by kupił jej książkę. W domu Kasia poprosiła mamę, by uszyła jej sukienki dla lalek, ta jednak odmówiła bo musiała Agnieszce uszyć koszulki. Choć tata obiecał Kasi kupić książkę, to zapomniał gdyż szukał w aptece odpowiedniego mleka. Następnie cała rodzica rozmawiała o Agnieszce i przygotowaniu dla niej łóżeczka. Kasi było smutno że nikt się nią nie zajmuje i zaczęła płakać, co zdziwiło całą rodzinę.

8. W szkole Kasia była cały czas zamyślona i nie odpowiedziała na pytanie nauczycielki, jednak nie dostała za to złego stopnia. Kasi było wesoło, że chociaż w szkole się nic nie zmieni i nie będzie dostawać złych stopni.

9. Do rodziców Kasi przyszedł dziadzio Hilary i ciocia Klocia. Choć Kasia ciągnęła dziadka do swojego pokoju, ten chciał najpierw zobaczyć Agnieszkę. Goście cały czas byli w pokoju Agnieszki, a Kasia siedziała obrażona w swoim pokoju i nie pożegnała się z gośćmi.

10. Kasia nie powiedziała wierszyka w szkole, chociaż go znała i dostała zły stopień. Wszystkie dzieci były zdziwione i dyskutowały o tym, że najlepsza uczennica dostała dwóję. Antolka zapytała Kasię czemu jest zła, a ta pchnęła ją. Jednak Antolka się nie poskarżyła i inne dzieci uznały, że jest dobrą koleżanką. Kasia miała wszystkiego dość i pobiegła do domu, mamę to zdziwiło i pomyślała że Kasia jest chora.

11. Tata Kasi wrócił po dwóch tygodniach nieobecności, Kasia nie powiedziała mu o dwói i nawet nie obiecywała poprawy. Tata, mama i Jurek martwili się Kasią, a dziewczynce było nawet przyjemnie że w końcu się nią zajmują. Kasia nie pomogła też mamie przy Agnieszce.

streszczenie oto jest kasia12. Kasia psuła innym dzieciom zabawę i nie chciała pożyczyć stalówki koleżance. Kiedy pani przyniosła złote rybki do klasy, najbardziej koleżeńskie dzieci miały się pierwsze zająć rybkami. Kasia nie została przydzielona do tego zadania i była na wszystkich obrażona.

13. W kinie był wyświetlany film o niesfornej kaczuszce i wszystkie dzieci już go widziały. Kasia okłamała innych, że już widziała film a tata weźmie ją nawet drugi raz na niego. Kasia, żeby pójść do kina, starała się być grzeczna. Mama była mile zaskoczona jej zachowaniem i tata obiecał że weźmie ją na film pod warunkiem, że poprawi stopnie. Dziewczynka była zła i zaczęła tupać i płakać, nikt jednak nie próbował jej uspokoić.

14. Z Kasią nikt nie chciał bawić się na przerwie. Wkrótce kłamstwo, że widziała film o kaczuszce, wyszedł na jaw i dzieci wyśmiewały się z Kasi.

15. W szkole dzieci miały wystawić przedstawienie, Kasia bardzo chciała mieć rolę błękitnej księżniczki. Chłopcy jednak nie chcieli mieć królewny, która wszystkim dokucza. Pani powiedziała też Kasi, że grozi jej zostanie na drugi rok w tej samej klasie.

16. Rodzice poprosili Jurka, by pomógł Kasi w lekcjach. Ten nie chciał się zgodzić, jednak w końcu pomógł siostrze.

17. W szkole nikt nie chciał się bawić z Kasią, bo myśleli że za chwilę popsuje wszystkim zabawę. W miarę upływu czasu Kasia zaczęła poprawiać swoje stopnie i pochwaliła się, że starszy brat pomaga jej w szkole.

18. Kasia z klasą pojechała na wycieczkę do lasu. W tramwaju ustąpiła miejsca starszej pani i Ewka przysunęła się, by zrobić jej miejsce. W lesie dzieci bawiły się w chowanego i Kasia bawiła się z nimi. Wycieczka podobała się Kasi i chciała opowiedzieć wszystko mamie. Ta jednak była zajęta Agnieszką i Kasia była zła na młodszą siostrę.

19. Kasia dostała czwórkę z polskiego i cała rodzina się ucieszyła. W domu Jurek spytał Kasi, czemu nie lubi Agnieszki. Ta jednak nic nie odpowiedziała. Jurek opiekował się młodszymi siostrami i Kasia powinna robić to samo, gdyż jest dla Agnieszki młodszą siostrą.

20. Agnieszka została pod opieką Kasi, gdyż mama musiała wyjść na zebranie. Kasia miała zajmować się Agnieszką, jednak wolała bawić się lalkami. Kiedy ta płakała, Kasia w końcu do niej zajrzała. U Agnieszka było otwarte okno, więc pewnie zmarzła, tym bardziej że zrzuciła kocyk. Kasia jednak nie chciała się nią zająć i nakrzyczała na młodszą siostrę. Agnieszka obróciła się i zaczęła się robić sina. Kasia się przestraszyła i szybko ułożyła Agnieszkę, przykryła ją kocykiem i zabawiała grzechotkami.

21.  Kiedy Kasia przyszła do domu, okazało się że Agnieszka była chora. Dziewczynka bardzo się martwiła i chciała, żeby Agnieszka jak najszybciej wyzdrowiała. Okazało się że młodsza siostra ma zapalenie płuc i dostawała zastrzyki. Cała rodzina się bardzo martwiła, na szczęście po kilku dniach Agnieszka poczuła się lepiej.

22. Kasia chwaliła się swoimi książkami koleżankom, jednak te wolały książki Antolki, ponieważ mogły je pożyczyć do poczytania. Kasia opiekowała się rybkami i była bardzo z tego zadowolona.

23. W szkole dzieci opowiadały o swoim młodszym rodzeństwie, Kasia również mówiła o Agnieszce. Kiedy usłyszała że Antolka opiekuje się młodszą siostrzyczką, postanowiła również opiekować się Agnieszką. W domu Agnieszka pierwszy raz się uśmiechnęła do Kasi.

24. Kasia z całą rodziną wybrali się w odwiedziny do dziadka Hilarego i cioci Kloci. Kasia pchała wózek i podczas wizyty była grzeczna, jednak niechcący stłukła talerzyk. Kasia myślała że mama się będzie gniewać, jednak tak nie było, gdyż mama wiedziała że Kasia zrobiła to przypadkiem.

25. Koleżanki Kasi, Ewa, Magda i Antolka, przyszły w odwiedziny do Kasi. Dziewczynki wesoło bawiły się w statek, Kasia była najdzielniejszym marynarzem i za uratowanie misia otrzymała medal.

26. Kasia poprawiła stopnie, była też milsza dla innych dzieci i opiekowała się młodszą siostrą. Dzięki temu mama i tata byli zadowoleni i nawet Jurek chętniej spędzał czas z Kasią.

Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy