Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Streszczenie lektury Ten Obcy

„Ten Obcy” jest powieścią młodzieżową, książka ta została wydana w 1961 roku. Streścić ją można, jako opowieść o nietypowych wakacjach czwórki przyjaciół, Pestki, Mariana, Julka i Uli. Podczas spędzania wakacji w wiosce Olszyny spotykają Zenona Wójcika, który uciekł z domu i wędruje po kraju.

Opracowanie książki „Ten Obcy”

Książkę można uznać za powieść psychologiczną, gdyż nakreślone są w niej cechy psychologiczne wszystkich bohaterów. Jednocześnie autorka, Irena Jurgielewiczowa, przypatruje się psychice bohaterów i kształtowaniu ich osobowości pod wpływem wychowania.

Książka oparta jest na wydarzeniach autentycznych. Jurgielewiczowa oparła swoją powieść na losach pewnego chłopca, który wędrował przez Polskę. Ponadto postać Uli Zalewskiej, której rodzice się rozstali, jest oparty na biografii autorki.

Powieść „Ten Obcy” jest powieścią o przyjaźni oraz najważniejszych cechach, takich jak lojalności, zaufaniu, niesieniu pomocy innym oraz dojrzewaniu. Są to wartości ponadczasowe, które kształtują się pod wpływem rodziny oraz przyjaciół, dlatego tak ważna jest socjalizacja młodych ludzi.

Krótkie streszczenia fabuły „Ten obcy”opracowanie lektury ten obcy

Obcy zjawia się na wyspie: Czwórka dzieci- Ula,Pestka, Julian i Marian lubią spotykać się i bawić na niewielkiej wyspie, która powstała po ostatnich podtopieniach. Chłopcy w pewien wieczór lipcowy zauważają, że na wyspie ktoś pali ognisko. Razem z dziewczynami postanawiają wyrzucić intruza.Pestka spotkała się z Ulą, która zwierza jej się, że między nią i ojcem nie ma zbyt dobrych relacji i nie czuje się zbyt dobrze w domu.

– Pomoc obcemu: Następnego dnia przestaje padać, więc dzieci wyruszają na wyspę. Towarzyszy im bezdomny pies, którego Ula dokarmiała. Pestka i Ula znalazły chłopaka. Ula stwierdziła, że chyba jest ranny w stopę i ma gorączkę. Zaparzyła mu napój z mięty i podała. Chłopcy i Pestka odnosili się niezbyt ufnie do chłopaka, ten ich zapewnił że niedługo opuści wyspę. Wszyscy chcą, by ojciec Uli przyjął go lub zabrano go do szpitala.

– Wizyta u lekarza: Chłopak przystaje na propozycję innych, gdyż nie czuje się najlepiej. Ula zabiera go do swojego ojca, tam dowiaduje się że chłopak nazywa się Zenek Wójcik. Pan Zalewski decyduje się, żeby chłopaka zabrać do szpitala. Dzieci zaprzyjaźniły się już z Zenkiem, szczególnie Julek był rozczarowany jego odejściem.

– wyprawa do Strykowa: Zenek poprosił chłopaków, by kupili mu chleb oraz pokazali drogę do Strykowa. Chciał się tam dostać, gdyż mieszkał tam jego wujek. Jednak na jego ranie pojawiła się krew, dlatego Julek i Marian zdecydowali że sami tam pojadą na pożyczonych rowerach. Niestety wujka Zenka tam nie było, gdyż budowa mostu, przy którym miał być zatrudniony jeszcze się nie rozpoczęła. Nikt więc nie słyszał o Antonim Janicy.

– uratowanie psa Uli: Ula usłyszała skowyt psa i zauważyła, że dwóch wyrostków znęca się nad jej Dunajem. Na szczęście Zenek pobił i pogonił ich i dali mu spokój. Dunaj był ranny, Ula wzięła go do namiotu, jednak ten szybko uciekł.

– przyłapanie Zenka na kradzieży jabłek: dzieci przyłapały Zenka, gdy ten wynosił jabłka z cudzego ogrodu, nie spodobało się to im. Poszli wspólnie do sklepu. W tym samym czasie pod sklep podjechała kobieta wozem konnym, w którym zostawiła śpiące dziecko. Konie jednak spłoszyły się słysząc turkot traktora. Na szczęście Zenek dogonił je i zatrzymał, ratując w ten sposób malca. Na reszcie zrobiło to duże wrażenie i przebaczyły mu kradzież jabłek.

– wpływ na dzieci: Pestka wieczorem miała awanturę ze swoją matką, która zarzuciła jej, że coś przed nią ukrywa. Marian zarzucił Zenkowi, że ukradł przekupce na targu 50 zł, ten natomiast się nie wyparł. Zenek spotkał się wieczorem z Ulą, powiedział że nie wróci do domu bo ojciec go nie chce i jest jedyną na całym świecie. Po tym wyznaniu sobie odszedł.

odejście Zenka: Dzieci były rozgoryczone odejściem Zenka i chciały go zatrzymać. Marian z Julkiem zdecydowali, że pojadą autobusem do Bielic i pieszo wracać w kierunku Olszyna z nadzieją, że spotkają Zenka. Ula wytłumaczyła kradzież przez Zenka pieniędzy tym, że nie miał on nic do jedzenia. Postanowiła oddać pieniądze przekupce.  Ula postanowiła zbierać owoce, by zarobić w ten sposób te pieniądze. Zenek dowiedział się o tym i postanowił sam oddać pieniądze.

powrót Obcego na wyspę: Zenek wrócił na wyspę, jednak nadal był w niebezpieczeństwie. Julek podsłuchał Wiktora i Władka, którzy chcieli nasłać milicję na ukrywającego się zbiega na wyspie. Ostrzegł on pozostałych i stwierdzili, że muszą powiadomić dorosłych.

– pomoc dorosłych: Zwrócili się do pani Ubyszowej, mamy Pestki, ta powiedziała że zawiodła się na córce i zwróciła się do doktora Zalewskiego. Doktor zaproponował Zenkowi, aby u nich pomieszkał przez pewien czas. Na Uli zrobiło to ogromne wrażenie i stwierdziła, że bardzo kocha ojca. Doktor Zalewski odnalazł wuja Zenka, Antoniego Janicę w Tczewie, który zgodził się nim zaopiekować. Zenek odjechał jednak obiecał utrzymywać kontakt z dziećmi.

Autorem wpisu jest

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy