Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Streszczenie lektury „Wielka, większa i największa”

Powieść młodzieżowa Jerzego Broszkiewicza „Wielka, większa i największa” została wydana w 1960 roku. Jest to opowieść o parze nastolatków, Irce (w skrócie Ika) i Groszku, którzy wykazują się ponadprzeciętną inteligencją, pomysłowością i odwagą. W ich trzech przygodach towarzyszy im mówiący samochód marki Opel Kapitan. Powieść ta została zekranizowana w 1963 roku. Bohaterów powieści można spotkać również w innej książce J. Broszkiewicza pod tytułem „Długi deszczowy tydzień”.

Streszczenie lektury „Wielka, większa i największa”

1. przygoda – Wielka

Ika ma na imię Irka, jednak nie potrafi wymówić literki r i inni nazywają ją Iką. Z kolei Groszek dostał swoje przezwisko od kształtu nosa. Mieszkają w jednej kamienicy i się przyjaźnią. Na ich podwórku stoi też stary samochód, Opel Kapitan. Pewnego dnia Ika i Groszek usłyszeli komunikat o zaginięciu małego chłopca, Jacka Kilara. W poszukiwaniach pomaga im Opel Kapitan, który sam się prowadzi i umie mówić. Samochodem pojechali na Dworzec Główny, gdzie pomogły im gadające telefony dworcowe. Okazało się że dziecko zostało porwane przez porywaczy i obecnie przebywa z nimi na dworcu w Truszewie. Jeden z porywaczy nazywał się Eustachy Kużewicz. Ika i Groszek ruszyli więc w jego kierunku. Na miejscu maszyny ponownie pomagają, a Ika i Groszek wykazują się odwagą ratując chłopca z rąk porywaczy.


streszczenie lektury wielka, większa i największa2. przygoda – Większa

Ika i Groszek pilnują Opla Kapitana, by złodzieje i chuligani nie zniszczyli samochodu. Groszek z jednym z chuliganów musiał nawet stoczyć walkę. Tym razem Ika i Groszek zostali powiadomieni o zaginięciu samolotu pasażerskiego francuskich linii lotniczych, który wystartował z Brazzaville i zaginął gdzieś nad Saharą.  Prawdopodobną przyczyną były huragany i burze piaskowe. Dzieci wraz z samochodem ruszyły na pomoc. Opel Kapitan miał przyjaciela, którym był stary dwuosobowy samolot. Ika i Groszek wsiedli do niego i dotarli na Saharę. Na szczęście odnaleźli zaginiony samolot z pasażerami. Dowiedzieli się też, że obaj piloci ruszyli do miasta Yat, by powiadomić odpowiednie służby. Jednak prawdopodobnie się zgubili, gdyż pomoc do tej pory nie nadeszła. Dzieci z pomocą samolotu znalazły pilotów i sprowadziły służby ratunkowe.

3. przygoda – Największa

Ika i Groszek zostają wybrani na przedstawicieli całej planety Ziemi. W tym czasie byli na wycieczce w Kazimierzu z ciocią Dydaktyką i jej narzeczonym naukowcem. Podczas tego wyjazdu otrzymali wiadomość od Opla Kapitana, że muszą uratować Ziemię. Podczas swojej przygody wybierają się statkiem międzygalaktycznym na planetę Vega z misją. Ich celem jest udowodnić tamtejszym mieszkańcom, że większość Ziemian ma skłonności pokojowe a eksplozje jądrowe nie przekreślają szans porozumienia z innymi cywilizacjami pozaziemskimi. Dzięki uratowaniu chłopca Oneo, Ika i Groszek zyskują wdzięczność mieszkańców Vegi i Rada Najwyższa tej planety zgadza się na współpracę z mieszkańcami Ziemi.

One comment

  1. szaxu pisze:

    dzięki za streszcze został mi 1 dzień XD na przeczytanie całej lektury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy