Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Akademia Pana Kleksa – streszczenie lektury

„Akademia Pana Kleksa” to jedna z bardziej udanych i popularnych książek dla dzieci. Została napisana ponad 60 lat temu (w 1946 roku) przez Jana Brzechwę. Streszczenie lektury można przedstawić, jako oryginalną i ciekawą edukację Adasia Niezgódki w Akademii Pana Kleksa. 

Nietypowa akademia czyli świat przedstawionyopracowanie lektury Akademia Pana Kleksa

Akademia Pana Kleksa jest z pewnością szkołą, do której każdy chciałby chodzić. Jednak nie każdy może, gdyż uczęszczają do niej jedynie chłopcy, których imiona zaczynają się na literę „A”. Akademia znajduje się przy ulicy Czekoladowej, jest ona trzypiętrowym budynkiem w którym oprócz sal szkolnych także sypialnie, gabinet Pana Kleksa oraz sekretne pomieszczenia na drugim piętrze. Wokół budynku jest rozległy park, w którym można znaleźć furtki do innych bajek. Adaś skorzystał z nich, dzięki czemu znalazł się w bajce „Dziewczynka z zapałkami” oraz „O śpiącej królewnie i siedmiu krasnoludkach”.

Chłopców skutecznie budzi woda skapująca ze specjalnych śluz w suficie. Po pobudce chłopcy biorą prysznic, z którego codziennie leci inny sok. Podczas apelu pan Kleks zabiera chłopcom senne lusterka, dzięki którym może obserwować jakie sny mieli jego uczniowie. O godzinie siódmej rozpoczynają się zajęcia, w trakcie których chłopcy uczą się robienia kleksów, doskonalą przędzenie liter oraz mogą leczyć chore sprzęty. Z nauką geografii chłopcy zapoznają się dzięki grze w piłkę – globus.

Wszystkie sprzęty i akcesoria Pana Kleksa są bardzo przydatne w różnych sytuacjach. Pan Kleks nosi cenne piegi, a na noc zdejmuje je i odkłada do pudełka. Jeśli jakiś uczeń sobie zasłuży, może otrzymać piega. Oprócz tego Mateusz bardzo lubi zjadać piegi, choć Pan Kleks daje mu tylko te znoszone. Umiejętnością Pana Kleksa jest też wyciąganie oka, by to odkrywało za niego inne planety i światy. Pompka powiększająca jest kolejną rzeczą, bez której Pan Kleks nie mógł by się obyć. Oprócz tego kolorowe szkiełka, magiczne proszki i inne przyrządy służą Panu Kleksowi.

Streszczenie fabuły Akademii Pana Kleksa

Wizyta Adasia w bajce o dziewczynce z zapałkami– dzięki furtce do innych bajek można się znaleźć w nich. Pewnego dnia Pan Kleks wysyła Adasia do bajki o dziewczynce z zapałkami. Chłopiec spotyka tam pana Andersena, który oprowadza go po świecie i poznaje z dziewczynką z zapałkami. Kiedy wraca , może pochwalić się kolegom jaką sławną postać spotkał.

-Pomoc postaciom z bajki o śpiącej królewnie i siedmiu braciach– w czasie lekcji nieoczekiwanie zjawił się nieznajomy mężczyzna. Okazało się, że przybył z bajki i prosi o pomoc. Pan Kleks wysłał dwójkę uczniów, Adasia i Andrzeja, by wzięli udział w bajce. Dzięki nim bajka mogła się zakończyć, a śpiąca królewna po przebudzeniu poczęstowała ich podwieczorkiem.

-Historia szpaka Mateusza- Adaś chciał się zaprzyjaźnić z ptakiem, by więcej dowiedzieć się o Akademii i Panu Kleksie. Podczas jednej z rozmów szpak opowiedział Adasiowi swoją historię. Okazało się, że wcześniej Mateusz był księciem, jednak musiał uciekać ze swojego królestwa. Chłopiec podczas przejażdżki na koniu Ali- Babie został pogryziony przez wilka, którego zdołał zabić. Okazało się, że jest to król wilków, przez co sprowadził na siebie straszne nieszczęście. Śmiertelną ranę księcia zdołał uleczyć lekarz  z Chin o imieniu Paj-Chi-Wo. Wilki rozpoczęły prawdziwą wojnę, napadając wioski i ludzi w całym królestwie. Zaatakowały również zamek, książę zdołał uciec w czapce, która przemieniła go w ptaka. Odczarować go może magiczny guzik, który zaginął. Adaś próbuje pomóc Mateuszowi w jego znalezieniu, jednak bezskutecznie.

-Naprawa zepsutego tramwaju- dzięki swoim magicznym przyrządom Pan Kleks może naprawić wiele rzeczy. Pewnego dnia golarz Filip zjawia się z informacją, że przy skrzyżowaniu ulic Rezedowej i Śmiesznej zepsuł się tramwaj i prosi Pana Kleksa, by ten temu zaradził. Pan Kleks w koszyku balonika przetransportował swoje prawe oko, by dowiedzieć się co tam się zdarzyło i jak można naprawić pojazd. Dzięki swojej pompce powiększającej mógł powiększyć swoje okulary do takich rozmiarów, aż powstał z nich rower. Dzięki temu pojechał przodem na miejsce zdarzenia, a chłopcy za nim.Naprawienie pojazdu zajęło Panu Kleksu niecałe dziesięć minut.

-Pan Kleks wysyła swoje oko na Księżyc- dzięki wysłaniu swojego oka na księżyc, Pan Kleks mógł dowiedzieć się kto mieszka na księżycu. Dzięki tej wiedzy napisał bajkę o księżycowych ludziach. Oprócz tego Pan Kleks używał swojego oka, kiedy coś zaginęło i nikt nie mógł tego znaleźć. Tak zdarzyło się, kiedy wpadła mu pompka powiększająca do stawu.

  -Pan Kleks gotuje obiad- chłopcy pomagali Panu Kleksowi w różnych obowiązkach, takich jak leczenie sprzętów czy sprzątanie. Jednak kuchnia należała tylko do Pana Kleksa, a Adaś miał zaszczyt zostania jego pomocnikiem. Sposób przygotowywania potraw jest równie nietypowy, co kucharz. Sposobem na przygotowanie pieczeni jest włożenie kawałka mięsa do brytfanny, posypanie go proszkiem i powiększenie pompką. Po chwili naczynie wypełnia się smakowitą pieczenią wołową, obłożoną buraczkami i tłuczonymi ziemniakami.
-Adaś opowiada o swojej wizycie w psim raju- Adaś pewnego dnia trafił do psiego raju, czyli tam gdzie odchodzą psy po śmierci. Na Placu Doktora Dolittle stał pomnik słynnego lekarza z czekolady, Adaś dołączył do psów, które zjadały pomnik. Poza tym w ogródku rosły krzewy serdelkowe i kiełbasiane, które psy mogły zajadać. W psim niebie Adaś spotkał swojego psa Reksa, który zginął pod kołami samochodu. Adaś dowiedział się też, że psy nawiedzają chłopców, którzy dręczą swoje psy, w czasie snu i wybijają im z głowy te pomysły.

-Wyprawa do fabryki dziur i dziurek- podczas wyjazdu do tej fabryki chłopcy poznają inżyniera Kopeć, który oprowadza ich po fabryce. Chłopcy mogą obserwować, jak tworzą się dziurki od klucza czy dziurki w nosie. W fabryce jest również sortownia i pakowalnia dobrych dziur.
-Walka z muchami- po powrocie z fabryki dziur i dziurek chłopcy przekonują się, że muchy opanowały budynek Akademii. Dzięki pompce powiększającej pana Kleksa powiększona pająka krzyżaka, który roztoczył wielką sieć. Jednak po tym, jak się zmniejszył, przestał być skutecznym. Kolejnym pomysłem było puszczanie ogromnych baniek z kleju z mydłem, do którego miały przylepiać się owady. Ten pomysł był już skuteczny i Pan Kleks poradził sobie w ten sposób z muchami.

-Kłótnia pana Kleksa z Filipem- w Akademii chłopcy zastali fryzjera Filipa. Ten udał się z Panem Kleksem do gabinetu, skąd dochodziły podniesione głosy. Okazało się że fryzjer szantażował Pana Kleksa by ten przyjął jego dwóch synów, inaczej zabierze wszystkie piegi.
– Osuszenie stawu przez pana Kleksa- pewnego dnia Adaś zauważa, że dziwne rzeczy dzieją się w parku. Okazuje się, że została spuszczona woda ze stawu. Okazało się, że pan Kleks musiał gasić płomień świec, które go parzyły. Powiedział Adasiowi, że przez fryzjera Filipa nie może utrzymać swojego wzrostu a kieszenie coraz częściej mu się zszywają. Adaś bierze od niego złoty kluczyk, by pomóc Królewnie Żabce. Za swoją pomoc Adaś otrzymał Żabkę Podajłapkę, która mogła doradzić w każdej sprawie.
-Pan Kleks odczytuje sen Adasia o siedmiu szklankach- Pan Kleks objaśnia sen Adasia, w którym wszystkie sprzęty zmieniły się w chłopców. Pan Kleks miał ich zabrać do Chin w pociągu z czajnika (służył jako lokomotywa) i wagonów zrobionych z pidełek po zapałkach. W siedmiu szklankach umieszczono siedem zjawisk pogodowych (deszcz, śnieg,grad, grzmot, błyskawice, wiatr), które można było używać, choć wtedy działy się rzeczy nieoczekiwane..
-Dwaj nowi uczniowie- w Akademii zjawili się dwaj nowi uczniowie, czyli Anatol i Aloizy, synowie fryzjera Filipa. Szybko się okazało, że Alojzy jest lalką, która może sprawiać problemy. Pan Kleks kazał zanieść go do pomieszczenia z chorymi sprzętami. Tam rozpoczął jej leczenie, dzięki czemu bardziej przypominała chłopca.
-Wielka uroczystość w Akademii pana Kleksa- podczas uroczystości prawe oko miało opowiedzieć, co widziało na księżycu. Na uroczystość tą przybyło wiele postaci z bajek. O jedenastej Pan Kleks rozpoczął opowieść o Lunnach, czyli księżycowych ludziach. Przypominali oni obłoki, które mogły przybierać dowolny kształt. Pan Kleks dowiedział się również o groźnym królu Niesforze, który osiągnął najwyższą formę doskonałości i utracił przezroczystość. Nagle wpadł Alojzy w trakcie opowiadania i zaczął przepędzać gości.

-Alojzy niszczy sekrety pana Kleksa- po tym wydarzeniu Pan Kleks zanikał, kurczył się i stawał się coraz bardziej roztargniony. W końcu oznajmił chłopcom, że to koniec Akademii i będą musieli się pożegnać . Pan Kleks i chłopcy zobaczyli, jak Alojzy przychodzi z sekretów Pana Kleksa ze szkatułką. Wysypał z nich porcelanowe tabliczki z chińskimi literkami i zaczął je niszczyć. Pan Kleks powiększył się, łyknął pigułki na porost włosów i rozpoczął rozkręcać lalkę Alojzego. Potem wyjaśnił chłopcom, że na tabliczkach była cała wiedza przekazana przez chińskiego lekarza Paj-Chi-Wo. Niestety, z ich zniszczeniem utracił swoje umiejętności.
Wszystko zaczęło się zmieniać, budynek szkoły zmienił się w klatkę, w której siedział Mateusz. Z kolei Pan Kleks zaczął się coraz bardziej zmniejszać, aż stał się guzikiem. Wtedy pochwycił go Mateusz i zjadł, po czym zaczął się przemieniać w starszego pana. Mateusz wyjaśnił Adasiowi, że jest on twórcą bajki o Panu Kleksie i jego Akademii. Odstawił książkę na półkę i tak skończyła się historia Pana Kleksa.

Autorem wpisu jest

40 comments

 1. oli pisze:

  super fajne

 2. Anonim pisze:

  bordzo pomogło 6 dzięki

 3. miki pisze:

  jutro ma sprawdzian trymajcie kćóki plis (:

 4. angeliks pisze:

  A ja dostałam dwie 6

 5. nicolas pisze:

  fajne strzeszczenie

 6. Anonim pisze:

  dzięki dużo pomogło

 7. Anonim pisze:

  ja rozumiem i dostalem 5 w 4 klasie

 8. janek pisze:

  21 nie skończyłem książki uprosiłem mama o te streszczenie jutro test trzymajcie za mnie kciuki (y)

 9. martyna pisze:

  Pomaga dzieki

 10. WIKTORIA pisze:

  DZIĘKI DOSTAŁAM 5

 11. Kapucyna pisze:

  Fajna i super.

 12. ela konig pisze:

  Suuupeerrr

 13. Anonim pisze:

  dostałem 4 :

 14. kkf99 pisze:

  Normalnie to mi tak pomogło że mówię wam dzięki:-D

  Pozdrawiam czytających :

 15. KarBed09 pisze:

  Mogło byc bardziej szczegółowe ;I

 16. KarBed09 pisze:

  ja dostalem 3 🙁

 17. skkf65644756 pisze:

  6+ dzieniki kania dzieniki jestesi super jest 6 z + jedobrze wolałem to czytaci nisz książke .

 18. Anonim pisze:

  dostałem 6

 19. przemek pisze:

  mam 6 z lektury i się

 20. Kania Malutka pisze:

  Marku, więcej szczegółów można znaleźć w samej książce. Streszczenie nigdy nie zastąpi lektury a „Akademia Pana Kleksa” jest ciekawą książką, więc warto po nią sięgnąć :-). Pozdrawiam 🙂

 21. hubert kl4a pisze:

  tego ja szukałem do lektury Akademia Pana Kleksa dzienkóje za pokazanie tego bo właśnie jutro miałem przerabiać lekture szkolną i ni chciałem dostać 1 albo F a tak dostane 6 albo A za to bo tu są odpowiedzi kture będom na klasuwce : ] <3

 22. Mark pisze:

  dostałem 4 :l

 23. Mark pisze:

  Mogło być bardziej szczegółowe

 24. Kania Malutka pisze:

  Cieszą mnie te pozytywne komentarze, dzięki 🙂

 25. kuba pisze:

  pomogło i dostałem z testu 6!!!!!!!!!!!!!!!

 26. opis pisze:

  Kapitalna ocena. Właśnie tego szukałem. Wyślę
  tę stronę dalej. Obiecuję że będę tu wchodził. Powodzenia
  w dalszym pisaniu.

 27. Nikola10 pisze:

  Dziękuje najlepsze co maże być jeszcze raz dzięki

  Pozdro600

 28. Zendaya pisze:

  Super opowieść dostałam 6 c;
  Bardzo Ci dziękuje ♥♥

 29. Emillka pisze:

  Super bardzo pomogło <3

 30. JeroldLesy pisze:

  Fajna strona, pozdrawiam czytających.

 31. Codi Brucki pisze:

  Superancko

 32. mieszkania lublin pisze:

  Ciekawe info, dodaję do ulubionych 😉

 33. e kartki pisze:

  Perfekcyjna strona ! Pozdrówka 🙂

 34. Counter Strike Source pisze:

  Gratuluje dobrze wykonanej i ciekawej strony!
  Pozdrowienia dla autorów oraz wszystkich odwiedzających.

 35. Zadowolony! pisze:

  Dobrze Dobrze Wszystko dobrze jest dostalem 6 😀

 36. Anonim pisze:

  Wszystko ok

 37. sawio pisze:

  ksiąrzka bardzo fajna budzi wielki respekt

 38. natalia pisze:

  fajne naprawdę pomaga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy