Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Co z Amazonem w Polsce?

Amazon to amerykański sklep internetowy, który ma status największego przedsiębiorstwa on-line. Sklep został założony w 1994 roku w Seattle i obecnie działa w niemal wszystkich krajach świata. Nawet jeśli nie ma swoich sklepów w danym kraju, to oferuje wysyłkę do innych państw. Obecnie Amazon zatrudnia ponad 150 tys. ludzi, a swoje sklepy ma w Australii, Brazylii, Kanadzie, Chinach, Francji, Niemczech, Indiach, Japonii, Meksyku, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i oczywiście w USA. W Polsce działają jedynie dwa centra dystrybucyjne Amazon (pod Poznaniem w Sadach i pod Wrocławiem w Bielanach). 

Czy Polacy doczekają się sklepu Amazon w Polsce?

Sklep Amazon to nie tylko księgarnia, w jego asortymencie znajdziemy DVD, muzykę, elektronikę, sprzęt komputerowy a nawet towary spożywcze. Byłby on wielkim zagrożeniem dla rodzimych księgarni, jeśli wszedłby on na rynek polski. Jednakże plotki o tym, że Amazon otworzy sklep w Polsce krążą od kilku lat. Takie przesłanki były już w 2012 roku, następnie w 2014. Ostatecznie skończyło się tym, że w Polsce otwarto centra dystrybucyjne.

Niektórzy z niecierpliwością czekają na ten sklep internetowy w Polsce. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na bardzo szeroki asortyment sklepu, tanią lub darmową przesyłkę oraz rozpatrywanie reklamacji niemal zawsze na korzyść klienta. Poza tym standardowym produktem Amazona jest czytnik e-booków Kindle, który jest niezwykle popularny na całym świecie.

Czy Amazon odniesie sukces w Polsce?

Niektórzy jednak wątpią w ewentualny sukces sklepu Amazon w Polsce. Pierwszą z przesłanek jest popularność naszych rodzimych sklepów, do których klienci zdążyli się przyzwyczaić. Allegro, Ceneo czy Merlin to sklepy, które są od dawna na polskim rynku i mają na nim stabilną pozycję. Może być tak, że tylko niewielka liczba osób przeszłaby na stronę Amazona. Dodatkowo, jak pokazuje przykład e-bay, który wszedł na rynek Polski i po dwóch latach się z niego wycofał, nie wszystkie korporacje mogą liczyć na opłacalność takiej inwestycji. Na niekorzyść Amazona, przynajmniej z mojego punktu widzenia, przemawia jakość budowy ich sklepu internetowego. Nie wiem czy to zupełnie inna nawigacja w sklepie, czy moje przyzwyczajenia – ja i kilka osób mieliśmy kłopot by szybko przejść przez proces zamówień. Duża liczba klikania, mnogość etapów zamówienia, zupełnie inny układ logowania sprawia, że wiele osób może się zniechęcić do tego sklepu.

Czas pokaże, czy Amazon otworzy sklep w Polsce i czy odniesie na naszym rynku sukces. Na chwilę obecną, dosłownie kilka dni temu, Amazon w Niemczech zaoferował darmową wysyłkę do Polski od zamówień 49 euro. Można więc powiedzieć, że mamy niemal pod nosem sklep Amazon. 

One comment

  1. lolly pisze:

    Nie wróżę im sukcesu, wydaje mi się że polski rynek jest już nasycony sklepami internetowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy