Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Jak wybrać dobrą książkę?

Wchodzisz do księgarni/biblioteki z zamiarem znalezienia książki, która powali Cię na kolana. No może nie powali, ale przynajmniej skradnie kilka wieczorów. Niektórzy obdarzeni są szóstym zmysłem i intuicyjnie wybierają książkę, która później okazuje się wspaniałym nabytkiem i jest rozchwytywana przez wszystkich znajomych. Z kolei inne osoby jakoś chodzą i chodzą między regałami i w ostateczności nic nie znajdują. 

Ja niestety zaliczam się do tej drugiej grupy. Wchodząc do księgarni wiem, że chciałabym ciekawą powieść, najlepiej historyczną, jednak nic mnie nie przekonuje i zasmucona wychodzę z niczym. Mimo, że w miarę śledzę nowości wydawnicze, znam sporo pisarzy, kilku lubię, to zazwyczaj zapominam o tym, że czytałam recenzję dobrej książki albo wyleciało mi z głowy nazwisko tego fajnego pisarza. Obiecuję sobie, że następnym razem spiszę sobie co warto kupić, ale jak zwykle na obietnicach się kończy.

Czasami może pomóc tekst na obwolucie, który zachęci lub zniechęci do książki. Czasami jednak jest on tak ogólny, że nic z niego nie wynika. Jednak najbardziej bezużyteczną rzeczą jest zamieszczanie fragmentu tekstu na okładce, który ma powiedzieć jaka to książka. Grr.. to tak jakby wybierać danie w restauracji na podstawie jednego składnika. Nikt raczej nie powie do kelnera „Lubię paprykę, niech mnie Pan zaskoczy”. No właśnie. A poza tym, przecież można otworzyć książkę i przeczytać ten i każdy inny, dowolny fragment tekstu. Na szczęście, przynajmniej wedle moich obserwacji, zdarza się to coraz rzadziej i wydawcy zamieszczają krótką notkę o zawartości książki.

Tak więc, jaki jest przepis na wybranie dobrej książki? Ja sporządziłam sobie listę i mam nadzieję, że nigdzie mi ona nie umknie. Do jej realizacji (w dowolnej bibliotece lub księgarni) potrzebujemy smartfona i sporej ilości czasu :-):

  • przypomnij sobie ulubionych pisarz i na ich podstawie szukaj takich o podobnym stylu pisania (listę taką można trzymać na telefonie)
  • przypomnij sobie ulubione książki i szukaj podobnych gatunkowo
  • polub na facebooku fanpage związane z czytelnictwem, często pojawiają się tam recenzje książek
  • gdy ktoś opowie ci o ciekawej książce, spisz sobie jej tytuł i/lub autora

Lista może nie jest długa ale mam nadzieję, okaże się skuteczna. Powodzenia życzę sobie i wam :-).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy