Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Krótkie streszczenie lektury „Stowarzyszenie umarłych poetów”

Nancy H. Kleinbaum jest amerykańską pisarką i dziennikarką. Jej najbardziej znaną książką jest „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”, która opowiada o uczniach prywatnej, chłopięcej Akademii Weltona. Akcja powieści dzieje się w 1959 roku w okolicach Vermontu. Na podstawie filmu w reżyserii Petera Weir’apod tym samym tytułem powstała książka. Jest to powieść o dorastaniu, samodzielnym myśleniu, odkrywaniu pasji i własnej tożsamości. Streszczenie „Stowarzyszenie umarłych poetów” przedstawia najważniejsze wydarzenia w książce oraz losy bohaterów.

„Stowarzyszenie umarłych poetów” streszczenie

 1. W elitarnej Akademii Weltona trwa rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Uczniowie wraz z rodzicami oraz grono nauczycielskie z nowym nauczycielem literatury Johnem Keatingiem wysłuchują przemowy dyrektora Gale Nolana. Dyrektor Gale Nolan mówi o sztandarowych hasłach szkoły: tradycji, honorze, dyscyplinie i doskonałości.

2. Todd Anderson jest nowym uczniem, który został przeniesiony przez rodziców ze szkoły średniej w Balincrest. Akademię z wyróżnieniem skończył jego starszy brat. Chłopak chciałby iść na pozalekcyjne zajęcia z wioślarstwa, jednak dyrektor przydziela go do drużyny piłkarskiej. Chłopiec poznaje również swojego współlokatora Neila Perrego, który jest sympatycznym, inteligentnym nastolatkiem.

3. Do ich pokoju wchodzi ojciec Neila i mówi, że postanowił zmniejszyć mu liczbę zajęć pozalekcyjnych. Chłopak nie chce rezygnować z tworzenia Pamiątkowej Księgi Akademii, gdzie był edytorem, ale jego ojciec jest nieubłagany i wymusza na synu posłuszeństwo.

4. Pierwsze zajęcia w szkole nie napawają Todda optymizmem. Nauczyciele są surowi i budzą w chłopcu strach. Jedynie lekcja literatury prowadzona przez pana Keatinga jest inna. Nauczyciel na powitanie wskakuje na biurko i recytuje wiersz Walta Whitmana „O, kapitanie mój, kapitanie!”. Następnie nauczyciel tłumaczy im zwrot „carpe diem” i mówi, że cechą młodości jest zapał i wiara we własne marzenia.

5. Knox Overstreet zwierza się kolegom, że został zaproszony na wizytę do państwa Danburrych, znajomych swoich ojca i niechętnie chce tam iść. Jednak na miejscu okazuje się, że spotyka młodą dziewczynę Chris Noel, dziewczynę syna państwa Danburrych, którą Knox jest oczarowany. Na lekcji Keating każe chłopcom wyrwać z podręcznika stronę zawierającą skomplikowaną definicję poezji i mówi, że poezję trzeba smakować.

6. Nauczyciel łaciny McAllister zwraca uwagę Keatingowi podczas przerwy obiadowej, że źle mogą się skończyć jego nietypowe metody nauczania. Tymczasem Neil Perry znajduje informacje w Księdze Pamiątkowej o Keatingu. Według niej nauczyciel był zdolnym uczniem, choć indywidualistą i miał należeć do tajemniczego Stowarzyszenia Umarłych Poetów. Keating tłumaczy im, że była to grupa chłopców, która spotykała się w grocie w lasach Vermontu, gdzie czytała wiersze, śpiewała, dyskutowała i dobrze się bawiła. Grupa chłopców chce kontynuować ich dzieło i postanawiają odnaleźć grotę.

7. Neil wraz z Knoxem Overstreetem, Charlesem Daltonem, Richardem Cameronem, Pittsem, Meeksem oraz Toddem Andersonem ruszają na poszukiwanie groty. Wcześniej Keating podrzuca Neilowi tomik poezji z nazwiskami „Umarłych Poetów”. Po odnalezieniu groty, chłopcy rozpalają ognisko, Neil wygłasza uroczystą przysięgę autorstwa Henry’ego Thoreau a następnie każdy z chłopców deklamuje wybrany fragment wiersza. Spotkanie przeradza się w wesołą zabawę i taniec wokół ogniska.

8. Na kolejnych zajęciach Keating proponuje wejście na biurka, by zająć inny punkt widzenia. Chłopcy mają za zadanie stworzenie oryginalnego, własnego wiersza. Po lekcjach Knox wymyka się do żeńskiego gimnazjum, by podpatrzeć Neil, jednak dziewczyna nawet go nie rozpoznaje.

9. Neil mówi Toddowi, że chce wziąć udział w przesłuchaniu do „Snu nocy letniej”, która ma być wystawiona w Henley Hall. Otrzymuje on rolę Puka, jednak musi jeszcze uzyskać zgodę ojca i dyrektora szkoły. Nie chcąc mówić im o tym i postanawia sfałszować ich pozwolenie.

10. Knox postanawia zadzwonić do Neil i dziewczyna zaprasza go na przyjęcie do domu Cheta.

11. Keating robi lekcję na dziedzińcu szkoły i mówi uczniom, że muszą zachować swoją indywidualność. Na spotkaniu Umarłych Poetów pojawiają się dziewczyny, Tina i Gloria, które są zauroczone atmosferą miejsca. Charlie mówi chłopcom, że w szkolnej gazetce napisał artykuł o konieczności przyjęcia dziewczyn do szkoły. 

12. Knox idzie na przyjęcie do domu Danburrych, na którym jest alkohol i głośna muzyka. Knox upojony alkoholem, nieświadomie siada obok całującej się pary, Chris i Cheta. Knox nagle dotyka karku dziewczyny, za co zostaje pobity przez Cheta.

13. Na apelu Nolan każe przyznać się, kto napisał artykuł  koedukacji w szkole. Charlie przyznaje się, za co dostaje cielesną karę. Jednocześnie dyrektor ostrzega Keatinga, by nie spoufalał się z uczniami.

14. Neil przygotowuje się z radością do występu w sztuce, jednak wtedy odwiedza go ojciec i zakazuje mu udziału w przedstawieniu. Chłopiec szuka pomocy u Keatinga, jednak ten mu radzi, by szczerze porozmawiał z ojcem.

15. Knox udaje się do szkoły Chris, ale ta nie chce z nim rozmawiać. Chłopiec w trakcie lekcji jej klasy deklamuje dziewczynie wiersz i wyznaje, że ją kocha.

16. Neil mimo zakazu ojca występuje w przedstawieniu. Wszyscy oklaskują jego grę aktorską, jednak jego ojciec jest wzburzony i zabiera syna do domu. Pan Perry oznajmia dyrektorowi, że przenosi syna do szkoły o zaostrzonym rygorze.

17. W spotkaniu Umarłych Poetów uczestniczy Keating, który przewodniczy spotkaniu.

18. Zrozpaczony Neil znajduje pistolet ojca i popełnia samobójstwo. Tragiczna wiadomość dociera do uczniów,którzy są w szoku. Po pogrzebie Neila, dyrektor chce poznać członków Stowarzyszenia Umarłych Poetów. Jeden z uczniów, Cameron, wydaje ich nazwiska.

19. Dyrektor woła kolejnych uczniów na przesłuchanie, podczas których mają oni podpisać oświadczenie, że Keating jest odpowiedzialny za śmierć Neila. Todd nie zgadza się na to. Keating otrzymuje dymisję i opuszcza szkołę.

20. Od teraz lekcje angielskiego prowadzi dyrektor Nolan. Podczas jednej z nich wchodzi Keating, który chce zabrać swoje rzeczy. Wtedy Todd wykrzykuje, że zostali zmuszeni do podpisania oświadczenia. W ramach protestu Todd i inni chłopcy ze Stowarzyszenia Umarłych Poetów wchodzą na ławki i żegnają nauczyciela.

3 comments

  1. LubieKalucha pisze:

    spoczko strzeszczenie. Dzięki

  2. lala pisze:

    super wpis

  3. monia pisze:

    ciekawe streszczenie, dzięki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy