Streszczenia-lektur

Książki o książkach

Choć może to brzmieć dziwnie, książki o książkach są bardzo ważną częścią literatury. Autorefleksja i krytyka literacka jest w literaturze bardzo ważna, a nawet niezbędna. Stąd trzeba poświęcić kilka słów dziełom literackim skupiającym się na literaturze.

Jakie są rodzaje książek o książkach?

Niestety, najbardziej popularną w powszechnej opinii książką o książkach są różnego streszczenia i tzw. bryki. Książki analizujące książki mogą jednak przybrać bardziej ambitną formę. Krytyka, studia porównawcze czy analiza treści należą do lektur literaturoznawczych, które w sposób ciekawy pozwalają nam lepiej zrozumieć dane dzieło literackie. Takim przeglądem zajmują się nie tylko naukowcy, ale sami twórcy dzieł literackich, jak choćby Czesław Miłosz czy Umberto Eco. Książki o książkach mogą przybrać formę literatury pięknej. Książka występująca w roli głównej gościła w wielu dziełach. Fascynacja i inspiracja książką prowadzi nieraz do rozmaitych wydarzeń, w przeważającej formie kończą się one na zbrodniach. Tak jest zarówno w dziele Umberto Eco „Imię róży” czy „Klubie Dantego” autorstwa Matthew Pearl’a.

Co nam da zaczytywanie się w autobiografie książek

Nie tylko literaturoznawcy i poloniści mogą sięgać po różne analizy i studia nad dziełami literackimi. Przeciętny czytelnik również może czerpać wiele przyjemności z sięgnięcia po ten rodzaj dzieł literackich. Poznanie szczegółów powstania danej książki lub analiza treści pozwoli wrócić w nieco inny sposób do ulubionej książki a także lepiej zrozumieć przekaz autora. Autobiografie książek bywają zresztą lekturą nie mniej pasjonującą niż samo dzieła literackie.