Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Mały Książe – Antoine de Saint-Exupéry

„Mały Książę” jest najbardziej znaną książką francuskiego pisarza i pilota, Antoine de Saint-Exupéry. Książka została wydana w 1943 roku i należy do klasyki literatury. „Mały Książę” ma formę baśni, pod którą kryje się forma symboliczna, dotykająca tematyki miłości, prawdziwej przyjaźni i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Autor napisał książkę podczas pobytu w szpitalu w Los Angeles.

Żona Antoine de Saint-Exupéry była pierwowzorem dla wątku związanego z różą. Również osobiste przeżycia były inspiracją dla stworzenia postaci Lisa, błądzenia po pustyni oraz postaci samego Małego Księcia. Akcja utworu rozgrywa się w ciągu ośmiu dni, kiedy Pilot awaryjnie ląduje na pustyni i spotyka tam Małego Księcia. Mały Książę opowiada o swojej wędrówce po planetach oraz spotkaniach z ich mieszkańcami.

Streszczenie wydarzeń w książcestreszczenie lektury mały książę

1. Pilot w dzieciństwie narysował węża boa, który połykał w całości słonia. Jednak dorośli uznawali, że to kapelusz i kazali mu się zająć pożyteczniejszymi rzeczami. Nawet kiedy Pilot dorósł, zachował rysunek słonia zjedzonego przez węża i pokazywał mądrym ludziom, jednak ciągle słyszał, że to kapelusz a nie słoń.

2. Pewnego dnia Pilot musiał lądować awaryjnie na pustyni, miał mały zapas wody, więc postanowił samodzielnie naprawić samolot. O świcie spotkał małego chłopca o złocistych włosach, który poprosił go o narysowanie owieczki. Pilot przyznał, że nie umie rysować i narysował słonia wewnątrz boa, gdyż tylko to potrafił. Mały Książę odpowiedział na to, że nie chce słonia wewnątrz węża boa, gdyż jego planeta jest zbyt mała. Pilot narysował owieczkę, która wyglądała na chorą, następnie starą owieczkę i w końcu narysował skrzynię, w której miała być owieczka. Mały Książę z zadowoleniem przyjął rysunek i powiedział, że owieczka zasnęła.

3. Pilot słuchał opowieści Małego Księcia, z którego wynikało, że chłopiec mieszka na asteroidzie B 612, odkrytej przez tureckiego astronoma w 1909 roku. Asteroida była bardzo mała i rosnące na niej baobaby stanowiły zagrożenie, gdyż ich korzenie mogły rozerwać planetę. Mały Książę wyrywał kiełkujące baobaby i czyścił kratery trzech wulkanów. Jego jedyną rozrywką było obserwowanie zachodów słońca.

4. Mały Książę przyznał, że na swojej planecie ma również Różę, którą bardzo kocha. Jednak boi się, że owieczka ją zje. Pilot obiecał więc, że domaluje dla owieczki kaganiec. Pewnego dnia Róża zakwitła i Mały Książę się bardzo z tego ucieszył. Jednak okazała się ona kapryśna, zarozumiała, nieufna i zażądała, aby Mały Książę bronił ją przed tygrysami, choć żadnego nie było na jej planecie.

5. Mały Książę postanowił opuścić asteroidę, przed odjazdem uporządkował starannie planetę i chciał nakryć kwiat kloszem. Jednak Róża nie pozwoliła mu na to i powiedziała, że nie boi się już dzikich zwierząt.

6. Mały Książę zatrzymał się na małej planecie, na której był Król na swoim tronie. Król, myśląc że Mały Książę jest jego poddanym, zaczął wydawać mu rozkazy. Jednak po pewnym czasie chłopcu znudziło się to i postanowił odejść. Król chciał go jeszcze zatrzymać mówiąc, że mianuje go ambasadorem, jednak chłopiec się na to nie zgodził.

7. Na kolejnej planecie Mały Książę spotkał Pyszałka, który oczekiwał podziwiania i oklaskiwania przez każdego napotkanego człowieka. Mały Książę po przygodzie z Królem i Pyszałkiem stwierdził, ze dorośli są dziwni.

8. Kolejna asteroida była zamieszkała przez Opoja, który pił ze wstydu, że pije. Mały Książę nie wiedział jak mu pomóc, więc ruszył dalej.

9. Na kolejnej planecie mieszkał Biznesmen, który liczył gwiazdy. Według Małego Księcia było to zajęcie jednocześnie zabawne i bezużyteczne dla gwiazd i ponownie utwierdził się w przekonaniu, że dorośli są dziwni.

10. Piątą planetę zamieszkiwał Latarnik, który na przemian gasił i zapalał latarnię. Mały Książę stwierdził, że jego praca jest pożyteczna i dzięki niej może podziwiać 1444 zachody słońca.

11. Z żalem opuścił planetę Latarnika i udał się na asteroidę, którą zamieszkiwał Stary Pan, który był geografem. Mężczyzna wypytywał go o jego planetę i zapisywał notatki. Mały Książę zapytał go, czy wie on coś o kwiatach, jednak ten mu odpowiedział że kwiaty są ulotne i szybko znikają.

12. Na końcu dotarł do Ziemi i wylądował na pustyni. Myślał, że nikt tu nie mieszka, jednak wąż powiedział, że Ziemia jest zamieszkała przez ludzi i jest ogromna, dlatego na pustyni nikogo nie spotkał. Mały Książę nie chciał być samotny i chciał dotrzeć do ludzi, jednak wąż powiedział mu że nawet sami ludzie są samotni.

13. Mały Książę maszerował przez pustynię, pewnego dnia spotkał kwiat, który nie umiał mu jednak dać wskazówki, gdzie są ludzi. Podczas wędrówki wspiął się na szczyt i przywitał się ze skałami, jednak odpowiedziało mu tylko jego echo, więc stwierdził że mieszkańcy Ziemi nie mają wyobraźni.

14. Po kilku dniach dotarł do ogrodu, w którym było mnóstwo kwitnących róż. Uświadomił sobie, że nie posiada jedynej Róży na świecie i rozpłakał się przez to. Wtedy spotkał Lisa i Mały Książę poprosił go by ten się z nim pobawił, gdyż jest samotny. Lis jednak nie mógł tego uczynić, gdyż był nieoswojony. Lis powiedział mu jednak, że jego Róża stała się dla niego kimś bliskim, dlatego musi być za nią odpowiedzialny.

15. Mały Książę spotkał Zwrotniczego, jednak po rozmowie z nim stwierdził, że jedynie dzieci wiedzą czego szukają. Następnie poznał Kupca, który sprzedawał pigułki zaspokajające pragnienie. Mały Książę stwierdził, że po takiej pigułce powinno się poszukiwać źródełko wody.

16. Pilot wysłuchiwał opowieści Małego Księcia przez siedem dni i jego zapasy wody się kończyły. Powiedział więc chłopcu, że może być w niebezpieczeństwie i umrzeć z pragnienia. Mały Książę zaproponował poszukiwanie studni. Wędrowali razem przez cały dzień, jednocześnie zachwycając się pięknem pustyni i spadającej gwiazdy.

17. Kiedy pilot się obudził, okazało się że Mały Książę odnalazł studnię. Powiedział, że jeśli szuka się sercem, to zawsze znajdziemy to, czego poszukujemy. Powiedział też, że mija rok od opuszczenia przez niego planety i musi wracać. Mały Książę pożegnał się z Pilotem. Chłopiec zaczął wędrować przez pustynię, lecz kazał Pilotowi nie iść za nim, gdyż może wyglądać jakby umierał. Pilot jednak go nie posłuchał i szedł za Małym Księciem.  w końcu jego ciało znikło, więc mężczyzna był przekonany, że chłopiec trafił na swoją planetę.

18. Pilot wrócił do uszkodzonego samolotu, przedtem dostał od chłopca kilka gwiazd, które nie należały do nikogo. Potem przypomniał sobie, że nie dorysował kagańca dla owieczki i zastanawiał się, nad losem Małego Księcia, Róży i owieczki.

Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy