Streszczenia-lektur

Mapa myśli – notatki w nieco innej formie

Sposób przekazania wiedzy okazuje się kluczem do sukcesu a notatki to forma przekazywaniu wiedzy samemu sobie – dzięki nim porządkujemy, utrwalamy i przygotowujemy materiał do powtórki. Są różne formy tworzenia notatek, warto dopasować sposób notowania do swoich indywidualnych preferencji i zapotrzebowań. Ja jestem wielbicielką notowania przy pomocy mapy myśli. Opowiem wam o zaletach takiego sposobu notowania.

Teoria naukowa wokół mapy myśli

O efektywności tego sposobu notowania przekonują dwaj brytyjscy naukowcy, Tony i Barry Buzan. Według nich mapa myśli (mind mapping) jest efektywna, gdyż przy jej tworzeniu pracują dwie półkule mózgu. Lewa półkula odpowiedzialna za logiczne myślenie dostrzega linearne powiązania, daty, liczby i słowa. Z kolei prawa półkula, która odpowiada za kreatywność, dostrzega całość, trójwymiarowość, kolory i kształty. Dzięki synergii tych dwóch półkul, proces zapamiętywania i kojarzenia jest bardziej efektywny.

Jaka powinna być mapa myśli i do czego można ją wykorzystać?

Mapa powinna składać się z krótkich haseł, liczb, dat lub rysunków i bazować na sieci skojarzeń między nimi. Połączenia powinny być czytelne, dlatego przy tworzeniu mapy zalecane jest korzystanie z kilku kolorów, które pozwolą uzyskać bardziej czytelne notatki.

Mapa myśli rządzi się pewnymi zasadami, które sprawiają że notatki będą lepsze. Główne zagadnienie powinno być w centrum, ono spaja pozostałe terminy i zagadnienia. Warto w tych notatkach używać jasnych, klarownych terminów. Zaleca się też stosować nie więcej niż trzy kolory, by mapa była czytelna.

Mapa myśli jest wręcz idealna do tworzenia ciągów przyczynowo-skutkowych. Wydarzenia historyczne, biografie i powiązania znanych osób, opisywanie zjawisk fizycznych to pojęcia, które idealnie można zapisać w formie mapy myśli.

Mapa myśli to notatki, które cieszą oko – dzięki temu z przyjemnością powtarza się materiał. Ponadto, tworzenie takich notatek sprzyja zdolności kojarzenia, logicznego myślenia oraz szukaniu powiązań między nimi.