Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Mapa myśli – notatki w nieco innej formie

Sposób przekazania wiedzy okazuje się kluczem do sukcesu a notatki to forma przekazywaniu wiedzy samemu sobie – dzięki nim porządkujemy, utrwalamy i przygotowujemy materiał do powtórki. Są różne formy tworzenia notatek, warto dopasować sposób notowania do swoich indywidualnych preferencji i zapotrzebowań. Ja jestem wielbicielką notowania przy pomocy mapy myśli. Opowiem wam o zaletach takiego sposobu notowania.

Teoria naukowa wokół mapy myśli

O efektywności tego sposobu notowania przekonują dwaj brytyjscy naukowcy, Tony i Barry Buzan. Według nich mapa myśli (mind mapping) jest efektywna, gdyż przy jej tworzeniu pracują dwie półkule mózgu. Lewa półkula odpowiedzialna za logiczne myślenie dostrzega linearne powiązania, daty, liczby i słowa. Z kolei prawa półkula, która odpowiada za kreatywność, dostrzega całość, trójwymiarowość, kolory i kształty. Dzięki synergii tych dwóch półkul, proces zapamiętywania i kojarzenia jest bardziej efektywny.

Jaka powinna być mapa myśli i do czego można ją wykorzystać?

Mapa powinna składać się z krótkich haseł, liczb, dat lub rysunków i bazować na sieci skojarzeń między nimi. Połączenia powinny być czytelne, dlatego przy tworzeniu mapy zalecane jest korzystanie z kilku kolorów, które pozwolą uzyskać bardziej czytelne notatki.

Mapa myśli rządzi się pewnymi zasadami, które sprawiają że notatki będą lepsze. Główne zagadnienie powinno być w centrum, ono spaja pozostałe terminy i zagadnienia. Warto w tych notatkach używać jasnych, klarownych terminów. Zaleca się też stosować nie więcej niż trzy kolory, by mapa była czytelna.

Mapa myśli jest wręcz idealna do tworzenia ciągów przyczynowo-skutkowych. Wydarzenia historyczne, biografie i powiązania znanych osób, opisywanie zjawisk fizycznych to pojęcia, które idealnie można zapisać w formie mapy myśli.

Mapa myśli to notatki, które cieszą oko – dzięki temu z przyjemnością powtarza się materiał. Ponadto, tworzenie takich notatek sprzyja zdolności kojarzenia, logicznego myślenia oraz szukaniu powiązań między nimi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy