Powieść „Chłopcy z Placu Broni” początkowo była wydawana w węgierskiej gazecie „Tamulok Lapja”. Książka autorstwa Ferenca Molnara (dziennikarza słynącego z reportaży) ukazywała się od 1906 roku. W 1907 roku powieść została wydana na Węgrzech pod tytyłem „Chłopców z Ulicy Pawła”.
Powieść została przetłumaczona na 43 języki i do dziś jest najsłynniejszym, węgierskim utworem z działu literatury młodzieżowej. W Polsce ukazała się w 1913 (przetłumaczona z niemieckiego przekładu przez Janinę Mortkowiczową), natomiast w 1989 ukazało się tłumaczenie Tadeusza Olszańskiego.
Bohaterowie książki „Chłopcy z Placu Broni”
– Erno Nemeczek – był najmłodszym z chłopców i jednym z najsłabszych fizycznie. Przez to miał najniższą rangę wojskową (był szeregowcem) w grupie. Choć był posłuszny, to miał żal że nie awansował na wyższe stanowisko. W lekturze chłopiec kilkakrotnie dowodzi swej odwagi i lojalności, dzięki czemu zdobywa szacunek rywali i swoich kolegów.
– Janosz Boka – ma 14 lat i jest przywódcą chłopców. Wszystkimi chłopcami dowodzi z rozwagą oraz potrafi rozwiązywać konflikty. Janosz był lubiany i podziwiany przez wszystkich, którzy uważali go za rozsądnego, odważnego oraz sprawiedliwego. Miał dobre stosunki ze wszystkimi chłopcami, dzięki czemu cieszył się autorytetem i podziwem wśród nich.
– Deżo Gereb – rywalizował z Janoszem o przywództwo w grupie. Jednocześnie zazdrościł mu autorytetu i chciał wygrać wybory na przewodniczącego grupy, co stało się przyczyną jego zdrady. Deżo jest chłopakiem porywczym, zuchwałym a jednocześnie odważnym. Postępuje źle wobec swoich kolegów, jednak ostatecznie dobre cechy w nim zwyciężają i odpokutowuje swoje winy.
– Feri Acz – to przywódca czerwonych koszul, który był postawnym i budzącym postrach chłopakiem. Choć jest przeciwnikiem chłopców z Placu Broni, to posiada także pozytywne cechy, takie jak uczciwość i odwaga. Z jednej strony jest skłonny do walki, ale z drugiej wykazuje wrażliwość na krzywdę innych.
Streszczenie wydarzeń w lekturze „Chłopcy z Placu Broni”
– W szkole chłopcy przekazywali sobie wiadomość o zbiórce, na której miał zostać wybrany przewodniczący. Po drodze Janosz, Deżo oraz Czenakosz spotkali Nemeczka, który opowiedział im, że bracia Pastorowie zabrali mu wszystkie kulki do zabawy. Chłopcy zareagowali na to oburzeniem.
– Nemeczek zjawił się pół godziny przed spotkaniem i zobaczył jak Feri Acz próbuje wyrwać ich chorągiewkę. Nemeczek uciekł stamtąd i opowiedział innym chłopcom o tym. W tajnym głosowaniu wybrano Janosza na przywódcę, który powiedział, że zachowanie Feri Acza oznacza wojnę.
– Janosz Boka miał plan, by w Ogrodzie Botanicznym zostawić kartkę z napisem „Tu byli chłopcy z Placu Broni”, co zdenerwuje przeciwników. Nemeczek i Czonakosz zgłosili się na ochotnika. Cała trójka udała się wieczorem do Ogrodu i ukryci w zaroślach zobaczyli, jak Deżo Gereb ich zdradza i mówi czerwonym koszulom, że ułatwi im przejęcie placu.
– W szkole profesor Rac nakazuje rozwiązanie Związku Kitowców, w którym był Nemeczek. Podczas zebrania na placu, Nemeczek zauważa, jak Deżo próbuje przekupić stróża do tego, by przepędził chłopców z Placu Broni.
– Tymczasem czerwone koszule zauważyły, że z ich zbrojowni zniknęła skradziona z Placu Broni chorągiewka. Podczas zebrania ujawnił się Nemeczek, który oskarżył Gereba o zdradę i potwierdził swoją lojalność kolegom. Za karę został wykąpany w stawie przez braci Pastorów. Chłopcy z czerwonych koszul nie chciały mieć z Gerebem nic wspólnego za jego zdradę i próbę przekupienia stróża. Feri Acz zaznaczył, że zdobędą plac w uczciwej walce.
– Dzięki wiadomościom przekazanym przez Nemeczka chłopcy przygotowywali się do walki. Sam Nemeczek został awansowany na adiutanta. Podczas przygotowań przybył Gereb, który prosił o przebaczenie i przyjęcie go w szeregi chłopców. Janosz nie zgodził się na to i przyznał ojcu Gereba, że ten ich zdradził. Tymczasem Nemeczek był coraz bardziej przeziębiony.
– Przed walką Deżo Gereb w liście po raz kolejny prosił o przebaczenie, tym razem chłopcy się zgodzili. Następnego dnia rozegrała się walka między czerwonymi koszulami i chłopcami. Chłopcy zdołali pojmać jeńców z czerwonych koszul w budce stróża. Jednak przyszło im walczyć z kolejną grupą chłopców, którymi dowodził Feri Acz.
– Siły chłopców słabły, aż Feri już miał podbiec uwolnić jeńców, kiedy Nemeczek zastąpił mu drogę i powalił na ziemi, po czym zemdlał. Dzięki temu chłopcy z Placu Broni zwyciężyli.
– Czerwone koszule opuściły plac, Nemeczek zyskał awans na kapitana, również Deżo Gereb wykazał się odwagą i został zrehabilitowany na stopień porucznika. Nemeczek jednak czuł się bardzo źle, Janosz przeczuwał że chłopiec umiera i się rozpłakał.
– Związek Kitowców przywrócił dobre imię Nemeczkowi oraz przysłał list z przeprosinami. W tym czasie Janosz czuwał przy chorym koledze, który miał wysoką gorączkę. Matka Nemeczka zauważyła, że jej syn nie oddycha.
– Janosz udał się na Plac Broni, spotkał na nim Barabasza i Kolnaya, którzy kłócili się o przywództwo w Związku Kitowców. Janosz powiedział im o Nemeczku, Ci natomiast nie zareagowali szczególnie na tą wiadomość i odeszli rozmawiając o lekcjach. W budce stróża Janosz dowiedział się, że za kilka dni na Placu Broni rozpocznie się budowa kamienicy.
Autorem wpisu jest Kania Malutka
dzięki wielkie dzięki
naprawdę mi pomogło dzięki dzięki książko
Elo 330 mega elo super
6 dostałem thx
jjjjjjjjeeeeeeeessssssstttttt 6 z lektury
to jest sup mini książka zdałam test z polaka na 6
dzieki tes poszedł mi na 5
ksążka jest spoko loko
dziękuje to moja praca domowa na jutro
teraz tylko zostało mi się tylko pouczyć na kartkówke
pomogło mi to troche
Dzięki czemu mogę napisać jutro sprawdzian z polskiego
wielkie dzięki,..