Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Odrobina magii w literaturze

Książki mają tą niezwykłą cechę elastyczności, która pozwala im zaadaptować się do zmiennych trendów i najróżniejszych nurtów w literaturze. Nie inaczej jest z realizmem magicznym, który został przechwycony ze sztuk plastycznych. Sam termin realizmu magicznego pojawił się w Niemczech w latach 20. XX wieku i dopiero w kolejnej epoce literackiej poznawała go szersza publiczność. W plastyce realizm magiczny skupiał się na tym co dziwne i niezwykłe w rzeczywistości, odwołując się do wyobraźni.

Realizm i magia w jednej książce?

Choć zestawienie to może wydawać się niemożliwe do pogodzenia ze sobą, to te dwa elementy można znaleźć w książkach zaliczanych do nurtu realizmu magicznego. Autorzy Ci wplatali wątki fantastyczne, nierealne w opis codzienności. Dzięki temu można było mieć wrażenie o tym, jakby mistyczne zdarzenia zdarzają nam się na co dzień, tyle że ich nie zauważamy. Dzięki temu czytelnicy mogą doświadczyć magicznego świata, którego porządek wydaje się być spójnym opisem rzeczywistości, w której żyjemy. Nic dziwnego, że książki realizmu magicznego zyskały ogromne rzesze czytelników, którzy mogli zaznać ciekawej fabuły i zarazem niezwykłego, magicznego świata. Realizm magiczny odnosi się przede wszystkim do niemocy wytłumaczenia ludzkich emocji i zachowań za pomocą logiki i racjonalności. Magia i odrobina fantastyki pomaga lepiej wytłumaczyć i zrozumieć otaczający nas świat.

Dzieła literackie z nutką magicznego polotu

Książki z gatunku literatury realizmu magicznego znajdą czytelników wśród osób doceniających wartką fabułę i ciekawych bohaterów, jak i marzycieli widzących świat w nieco bardziej fantastyczny sposób. Literatura ta spaja łączy te dwa sposoby patrzenia na rzeczywistość w spójną całość. Choć realizm magiczny kojarzy się głównie z dziełami literackimi autorów pochodzących z Ameryki Łacińskiej, to także w innych częściach świata powstawała literatura o takim sposobie patrzenia na rzeczywistość. Pojęcie realizmu magicznego odnosi się do takich autorów jak Julio Cortázara „Gra w klasy”, Gabriela García Márquez  „Sto lat samotności„, Laury Esquivel „Przepiórki w płatkach róży” czy Isabel Allende „Dom dusz”. Powieści te są uznawane za najważniejsze dzieła literackie literatury współczesnej a zarazem sztandarowe pozycje realizmu magicznego. Obecnie za książki należące do realizmu magicznego uznawane są również dzieła literackie kojarzone z innymi nurtami. Za takie można uznać książkę „Mistrz i Małgorzata” autorstwa Michaiła Bułhakowa, „Blaszany Bębenek” Güntera Grassa czy „Pachnidło” Patrick Süskinda. Za popularność tego nurtu literatury można uznać fakt, że wiele z tych książek zostało zekranizowane lub przeniesione na deski teatru a ich twórców obsypano różnymi nagrodami w dziedzinie literatury.Podobnie jak wiele popularnych książek, niestety nie zostały one wpisane do kanonu lektur szkolnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy