Streszczenia-lektur

Polski twórca literatury absurdu – Stanisław Mrożek

Autor wielu popularnych utworów dramatycznych i opowiadań zdobył sobie sympatię czytelników odsłanianiem nagiej prawdy, niezbyt popularnej i czasem bolesnej. Autor w swoich dziełach literackich przekazuje wiele mądrości na temat współczesnego świata w sposób ciekawy i oryginalny.

Problematyka książek Mrożka

Autor  ten zawsze stara się poruszać aktualne tematy i problemy w sposób niekonwencjonalny. Dzięki temu stał się jednym z najczęściej cytowanych i znanych pisarzy polskiej literatury współczesnej. Jego książki przy pomocy absurdu i groteski opisują problemy współczesnego świata, takie jak totalitaryzmy, wolność czy konformizm. Najbardziej znane dzieło literackie to „Tango”, które pokazuje walkę pokoleń oraz próbę dopasowania się do społeczeństwa. Autor nawiązuje w niej do książki „Wesele” Wyspiańskiego.

Dramat „Emigranci” opisuje próbę przystosowania się do świata zachodniego i siebie dwóch emigrantów, których los zmusił do przebywania ze sobą. Mrożek pokazuje najważniejsze grupy społeczne w kraju, które mimo niechęci do siebie znajdują nić porozumienia.

„Wesele w Atomicach” jest parodią idei postępu a przy okazji też literatury science-fiction. Opowiada groteskową drogę szerzenia nowoczesności przy bezmyślnym wykorzenianiu i uciekania przed tradycją. Ten zbiór opowiadań pokazuje zwodniczą drogę  postępowania zgodnie z naukowością i racjonalizmem.

Literatura absurdu

Książki Stanisława Mrożka pełne są humoru, jednak pod nim kryje się niewygodna prawda. Skłaniają one do refleksji i przemyśleń na temat współczesnego świata. Z tego powodów literatura ta osiągnęła niebywały sukces w Polsce i na świecie. Dzieła literackie Mrożka przetłumaczone zostały na wiele języków a autor uhonorowany został wieloma nagrodami. Dziś Mrożek uznawany jest jednego z najważniejszych twórców literatury polskiej a jego książki zaliczane do kanonu literatury współczesnej.