Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Literatura science fiction

Inaczej nazywana fantastyką naukową, jest bez wątpienia jedną z najbardziej popularnych gatunków literatury współczesnej. Termin powstał w 1954 roku i miał negatywne konotacje, gdyż kojarzył się z niskobudżetowymi filmami klasy B. Literatura na wysokim poziomie o nowoczesnych wynalazkach i światach z nieznanymi rozwiązaniami technologicznymi zmieniła znaczenie tego terminu.

Literatura z naciskiem na technologiczną stronę rzeczywistości

Książki zaliczane do science fiction pokazują światy, w których zapanował nowy porządek i rozwiązania technologiczne. Często autorzy tych książek tworzą zupełnie nową,
literatura science fictionfikcyjną rzeczywistość, która rządzi się swoimi prawami. Jednak są również dzieła literackie, które w prawdziwym świecie umieszczają wynalazki. Literatura pokazuje odległy świat, który może zadziwiać ulepszoną lub zniszczoną wersją rzeczywistości. Do literatury SF można zaliczyć również dzieła literackie z wcześniejszych epok literackich. Do takich książek na pewno należą „Podróże Guliwera” Jonathan Swifta czy książki Juliusza Verne. Również książka E.A.Poe o wyprawie na księżyc należy do tego gatunku literackiego.

Literatura z gatunku science fiction różniła się w różnych epokach literackich. To, co autorzy opisywali w XIX wieku, dziś stało się rzeczywistością. Autorzy literatury współczesnej umiłowali sobie pokazywanie świata z nowinkami technologicznymi, które ludzie próbują  obecnie skonstruować. Literatura współczesna science-fiction może zostać podzielona na tą dotyczącą podróży w czasie, przygód  i romansów odbywających się w przyszłości (tzw. space opera), cyberpunka czyli opowieści o zaawansowanych technologiach komputerowych i informatycznych oraz wiele innych podgatunków.

Opowieści science fiction w literaturze polskiej i światowej

Często książki science fiction są przenoszone na ekran, dzięki czemu znane są nie tylko czytelnikom ale i szerszej publiczności. Tak stało się z „Solaris” Stanisława Lema, „2001: Odyseją kosmiczną” Arthura C. Clarke’a czy dzieła literackiego Philipa K. Dicka „Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? „. Najpopularniejszym twórcą polskiej literatury współczesnej w tym gatunku jest bez wątpienia Stanisław Lem. Jego książki pokazują precyzyjnie skonstruowany świat technologiczny z refleksją filozoficzną na temat życia i człowieka. Do ważnych książek w tym dziale literatury należy również „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya. Podobnie jak literatura George Orwella, pokazuje destrukcję świata i człowieka, zagrabienie wszelkich pozytywnych cech przez naukę i technologię. Innym znanym dziełem literackimjest „Mechaniczna pomarańcza” Anthony Burgessa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy