Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Streszczenie „Fausta” Johanna Goethe

„Faust” jest jednym z najsłynniejszych dzieł Johanna Goethe. Napisany został w latach 1773-1832, jednak wydany dopiero po śmierci pisarza. Głównym motywem utworu jest
opracowanie lektury do matury Faust johanna goethe zakład Boga z Mefistofelesem o duszę doktora Fausta. Zgodnie z zakładem, główny bohater zaprzedaje duszę diabłu, kiedy wypowie słowa „trwaj chwilo, jesteś piękna”. Pierwowzorem bohatera był niemiecki alchemik, astrolog i naukowiec Johann Faust, żyjący w XV wieku. O jego postaci krążyły legendy, że zaprzedał duszę diabłu, by posiąść kobietę. Od tego czasu uważa się go za mistrza czarnej magii oraz symbol człowieka, który zawarł pakt z diabłem. 

Faust obrazuje zmaganie człowieka-geniusza z ograniczeniami ludzkimi. Choć człowiek taki nabywa mądrość i poznaje życia, to jednocześnie staje się coraz bardziej świadomy swojej niewiedzy. Diabeł oprowadza Fausta po mitologicznym świecie, pokazuje siłę mocy piekielnych, a także daje mu władzę i miłość. Podróż Fausta to szukanie drogi samorealizacji, która jednak przynosi mu rozczarowanie. W roli uczonego nie może do końca poznać świata, jako kochanek doprowadza do śmierci Małgorzaty, bycie artystą jest dla niego jednocześnie życiem w samotności a jako władca musi doprowadzać do nieszczęść swoich poddanych.

Streszczenie fabuły „Fausta”

1. Utwór rozpoczyna się inwokacją autora do zjaw i duchów przeszłości i mówi, że bliższa mu jest rzeczywistość miniona niż czasy obecne.

2. Dialog między Dyrektorem, Poetą Tragicznym i Wesołkiem przed występem. Dyrektor zastanawia się, czy powiedzie mu się w Niemczech i zwraca się do Poety z nadzieją, że jego występ ściągnie masy ludzi. Goethe przemyca myśl o tym, że literatura wyższa może nie znaleźć zrozumienia u prostych ludzi. Jednak Wesołek uważa, że najważniejszy jest kontakt z ludźmi i tym samym prezentuje on sztukę niską, ludyczną.

3. W Niebie dochodzi do spotkania Boga, Archaniołów Rafaela, Gabriela i Michała oraz Mefistofelesa. Bóg z aniołami chwali świat, z kolei Mefistofeles opowiada o słabym człowieku na świecie. Bóg zakłada się z diabłem o duszę Fausta.

4. Faust przebywa w swojej pracowni, która opisana jest jako izba gotycka. Trwa Wielka Sobota, noc przed Zmartwychwstaniem. Faust prowadzi monolog, w którym narzeka, że nie zgłębił rzeczywistości i nie poznał jej esencji. Zwątpił również w siłę rozumu i to, że może czegoś nauczyć swoich studentów, skoro on nie zna odpowiedzi na podstawowe pytania. Faust przegląda księgi i widzi znak Ducha Ziemi, Bóg jest dla niego tożsamy z naturą. Faust wzywa Ducha, który go potępia. Następnie do izby wchodzi Wagner, asystent Fausta, jednak naukowiec go odprawia. Zawiedziony swoim człowieczym losem, chce wypić truciznę, jednak słyszy głosy dzwonów zwiastujących zmartwychwstanie i decyduje się żyć dalej.

5. Faust i Wagner rozmawiają na spacerze o mijających ich ludziach. Faust chce być mędrcem tłumu, jednak Wagner, który nie grzeszy rozumem, pogardza innymi ludźmi. Wagner uważa Fausta za mistrza i geniusza, jednak Faust jest pełen wątpliwości w działania ludzkie i gardzi swoim pomocnikiem. Faust przygarnia pudla i wraca do swojej siedziby.

6. W swojej pracowni zaczyna tłumaczyć Ewangelię św. Jana, która rozpoczyna się słowami „Na początku było Słowo”. Faust nie godzi się na takie tłumaczenie (po grecku „słowo” to logos oznaczający Boga) i zmienia je na czyn, co jest równoznaczne z herezją. Czyn to akt, tworzenie się i pewna aktywność.

7. Faust próbuje uspokoić pudla i rzuca na niego zaklęcie, jednak zamiast tego zwierze znika a zza pieca wychodzi Mefistofeles przebrany za wędrownego nauczyciela. Faust nie chce go wypuścić, w końcu diabeł proponuje mu udział w szatańskich sztuczkach, podczas których usypia Fausta i wychodzi z pracowni.

8. Faust rozmawia z Mefistofelesem. Diabeł ześle na niego spełnienie jego pragnień i jeśli Faust podczas nich wypowie słowa „Chwilo, trwaj!” to jego duszę otrzyma Mefistofeles.

9. Scena dzieje się wśród studentów, Fuks, Barwiarz, Flaszka i Starszy przebywają w knajpie, lekko podpici. Fuks jest pijany i śpiewa piosenki, Barwiarz woła go gości zgromadzonych w lokalu. Do knajpy wchodzi Faust i Mefisto, diabeł pokazuje mu, na czym polega prawdziwa zabawa. Faustowi jednak nie odpowiada klimat w knajpie.

10. Następnie diabeł i Faust zjawiają się w kuchni czarownicy, która przygotowuje magiczną miksturę. Następuje odmłodzenie Fausta i w lustrze pokazuje mu się piękna dziewczyna, która budzi jego pożądanie. Mefisto mówi jednak, że piękne kobiety lepiej zobaczyć na żywo niż w lustrze.

11. Faust i diabeł zjawiają się na ulicy, gdzie napotykają się na Małgorzatę, piękną, czternastoletnią dziewczynę. Faust chce ją odprowadzić do domu, jednak ona jest skromna i mu odmawia. Faust obiecuje sobie, że będzie mieć tą dziewczynę i każe diabłu przygotować dla niej prezent.

12. Mefisto daje dziewczynie klejnoty, jednak jej matka oddaje je księdzu. Tymczasem w domu sąsiadki trwa lament kobiety, gdyż mąż ją opuścił. Małgosia ją odwiedza i mówi o prezentach od Fausta. Wtedy pojawia się Mefistofeles i mówi kobietom, że mąż Marty nie żyje, umawia się z Małgorzatą na spotkanie wieczorem w ogrodzie.

13. W ogrodzie przebywa Małgorzata, Marta, Faust i Mefisto. Małgorzata spaceruje z Faustem, natomiast Marta zagaduje diabła o sprawy sercowe. Małgorzata wróży sobie z kwiatka i Faust oszukuje ją, że spotkała wielką miłość.

14. Faust dziękuje Duchowi Ziemi za piękno natury, jednocześnie zapomina dziękować za to Bogu, gdyż oddalił się od religii chrześcijańskiej. Faust i diabeł rozmawiają o Małgorzacie, alchemik o jej duszy, z kolei diabeł o jej cielesności. Tym samym Faust kładzie nacisk na duchową stronę miłości, natomiast diabeł na jej fizyczne oblicze.

15. Małgorzata rozmawia z Faustem o wierze i Bogu. Faust odpowiada jej, że nie można zmierzyć wiary i tym samym uznać, że wierzymy lub nie. Bóg dla Fausta jest uczuciem ludzkim i ma charakter ulotny.

16. Mefisto nie budzi zaufania Małgorzaty i dziewczyna się przy nim źle czuje, sądzi że nie może się przy nim modlić i mniej kocha Fausta. Ukochany daje jej miksturę, która ma uśpić jej matkę, a tak naprawdę ją uśmierca.

17. Małgorzata modli się do Matki Boskiej o łaskę i pomoc, gdyż przypuszcza że jest w zhańbiona w ciąży.

18. W domu zjawia się brat Małgorzaty, Walenty. Wie o jej grzechu i chce zabić Fausta, jednak zostaje pchnięty przez niego nożem. Przed śmiercią przepowiada dziewczynie los prostytutki.

19. Małgorzata podczas mszy ma poczucie winy, które wzmaga w niej pieśń „Dies Irae”, w końcu pada zemdlona.

20. W górach Harcu Faust, Mefisto i przedstawiciele różnych stanów biorą udział w sabacie czarownic. Podczas sabatu pojawiają się postaci ze sztuk Szekspira, które rozmawiają ze sobą.

21. Faust dowiaduje się, że diabeł oszukał go w sprawie losów Małgosi, prosi go o pomoc w wyciągnięciu dziewczyny z więzienia.

22. Faust chce uratować dziewczynę, jednak ta go nie poznaje. Okazuje się, że utopiła ona swoje dziecko. Mefisto czyha na duszę dziewczyny, jednak głos z niebios mówi, że dziewczyna jest zbawiona.

23. Na dworze cesarza Faust i Mefistofeles służą władcy. Faust z pomocą bogiń Matek wywołuje ducha Heleny Trojańskiej, zakochuje się w niej i traci przytomność. Następnie w pracowni Fausta, Mefisto kieruje Wagnerem, by stworzył homunkulusa (małego człowieka, karła, którego próbowali stworzyć alchemicy).

24. Faust wraz z Mefistofelesem i homunkulusem udają się do świata mitologii greckiej, tam spotykają Syreny, Chirona, Helenę, z którą Faust zakłada rodzinę i żyje kilka lat w Arkadii. W końcu uczony wraca do swoich czasów i bierze udział w walce u boku cesarza. W nagrodę zostaje władcą nadmorskiego kraju, w którym stara się stworzyć państwo idealne. Rządzi nim do później starości, przed śmiercią Mefistofeles okłamuje go, że spełnia on jego rozkazy, które pomogą ludziom. Faust umiera z myślą „trwaj chwilo, jesteś piękna”, jednak zostaje wzięty do nieba, gdzie czeka na niego Małgorzata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy