Pierwsza z technik czyli czytanie integralne (inaczej czytanie werbalne) ma na celu przyspieszenie czytania z 19/250 słów/minutę do 400 słów/minutę. Jak na technikę szybkiego czytania jest to stosunkowo niewiele, gdyż inne techniki mogą zwiększyć szybkość czytania nawet o 6-10 razy. W czytaniu integralnym skupiamy się na całym tekście, w przeciwieństwie np. do czytania selektywnego, w którym wyławiamy tylko najważniejsze informacje. Czytanie integralne skupia się na eliminacji nawyków, które przeszkadzają w szybkim opanowaniu tekstu. Ćwiczenia w czytaniu integralnym obejmują:
- Używanie wskaźnika podczas czytania. Może to być palec, ołówek, wskaźnik itp. Dzięki wskaźnikowi podczas czytania wzrok jest odciążony i poprawia się koncentracja i skupienie na tekście.
- Eliminacja fonetyzacji, czyli wymawiania w myślach czytanych słów oraz artykulacji (ruch ust w trakcie czytania). Poprzez odpowiednie ćwiczenia metoda ta stara się wyeliminować ten nawyk. Wśród badaczy zdania są podzielone czy fonetyzacja i artykulacja jest tak ważna dla nauki szybkiego czytania.
- Wykorzystywanie widzenia obwodowego – oko jest w stanie odczytać kilka słów a pamięć krótkotrwała jest w stanie ją przetworzyć. Zamiast czytania pojedynczych słów, czytamy tekst partiami.
- Przewidywanie informacji zawartych w tekście. Według badań, aby zrozumieć tekst, wystarczy 70-75% jest objętości. W trakcie ćwiczenia czytania integralnego nie tylko zwiększa się szybkość ale również wyciąganie informacji z czytanego tekstu.
Skuteczność czytania integralnego zależy od cech indywidualnych – szerokości pola widzenia i zasobu słownictwa. Im większe one są, tym reakcja na tekst będzie krótsza a tym samym można szybciej opanować czytany tekst.
super przydatna umiejętność