Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Gra komputerowa jako lektura – tak, poproszę

O polskim systemie edukacji ciężko powiedzieć, by szedł z duchem czasu. Pandemia i system nauki zdalnej trwający od kilku miesięcy obnażył kiepskie przygotowanie polskich szkół do nowych technologii. Dlatego propozycja, by gra komputerowa This War of Mine została wpisana do kanonu lektur szkolnych, spotkała się po części z zaskoczeniem ale też entuzjazmem.

O czym jest gra This War of Mine?

Gra This War of Mine została wyprodukowana przez polskie studio 11 bit studios w 2014 roku i zdobyła niemałą popularność na całym świecie. Jeśli nie pierwsza to jedna z niewielu gier wojennych, w której nie jesteśmy żołnierzami walczącymi na froncie, a cywilami usiłującymi sobie poradzić z niełatwą rzeczywistością. Jak można się przekonać, zadanie przeżycia w oblężonym mieście nie jest łatwe.

streszczenie kamienie na szaniec kamińskiego

W czasie gry musimy zapewnić sobie i naszym współmieszkańcom żywność, leki i opał. Nie będzie to łatwe gdyż miasto jest zdewastowane, sklepy nie działają a każde wyjście z domu jest śmiertelnie niebezpieczne. Oprócz tego w czasie gry trzeba podjąć wiele trudnych decyzji moralnych – m.in. czy podzielić się ograniczonymi zapasami z gośćmi czy też pomóc chorym i zadbać o leki dla nich.

Gra This War of Mine jako lektura licealna

Ta gra z pewnością ma wartość edukacyjną i kształtującą dla młodych osób – nie tylko pozwala wczuć się i zrozumieć mieszkańców objętych konfliktami wojennymi ale też być podstawą dyskusji o relatywizmie moralnym, bohaterstwie i historii. Ta gra komputerowa z powodzeniem może być wykorzystywana na lekcjach języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, historii czy etyce. Interdyscyplinarność i nowatorstwo takiej lektury z pewnością jest dobrym kierunkiem dla polskiej edukacji, dlatego trzymam kciuki za to by gra This War of Mine otworzyła nowe możliwości wykorzystywania nowych mediów w polskich szkołach.

Z wprowadzeniem gry wideo z pewnością pojawią się pytania i trudności o kwestie praktyczne przerabiania takiej lektury. Czy uczniowie w domach będą odrabiać lekcje polegające na graniu? Czy też w szkole w sali komputerowej będzie możliwość przeprowadzenia takich zajęć? Jak nauczyciele, których część może być na bakier z grami wideo, podejdą do tego tematu? Przy pierwszej realizacji z udziałem gier zarówno nauczyciele, jak i uczniowie będą musieli wypracować nowy sposób postępowania. Mam nadzieję, że projekt gry This War of Mine jako lektury nieobowiązkowej okaże się sukcesem i nikogo nie zniechęci do przeprowadzania podobnych eksperymentów.

Źródła:

  1. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/gra-this-war-of-mine-lektura-w-liceum-bedzie-dostepna-dla-szkol-i-uczniow-za-darmo-dlaczego-this-war-of-mine-gdzie-kupic-cena-recenzje, dostęp 24.06.2020
  2. https://spidersweb.pl/2020/06/this-war-of-mine-lektura-jak-omawiac.html, dostęp 24.06.2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy