Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Najważniejsze informacje o lekturze „Kajtkowe przygody”


streszczenie kajtkowe przygody„Kajtkowe przygody” to opowieść o bocianie, który złamał skrzydło i nie mógł odlecieć na zimę. Zamieszkał więc w gospodarstwie Orczyków, którzy się nim zajęli. Maria Kownacka w swoich książkach często opisywała spotkanie dzieci z przyrodą, nie inaczej jest w tej lekturze. Książka ta wydana została w 1948 roku i obecnie jest lekturą klasy trzeciej w szkole podstawowej.

Streszczenie wydarzeń w książce

1. Kajtek był młodym bocianem, mieszkał z mamą i dwójką rodzeństwa na stodole. Pewnego dnia, kiedy Kajtek wyrywał bratu jedzenie, wypadł przez przypadek z gniazda i spadł na ziemię. Gospodarze wyleczyli go, jednak od tego momentu Kajtek był słaby i nie mógł odlecieć z innymi bocianami do ciepłych krajów.

2. Kajtek beztrosko spędzał czas, polując na żaby i myszy. Jednak kiedy przyszła jesień, Kajtek poczuł chłody i głód. Podleciał więc na podwórko i zaczął wyjadać kurom ziemniaki z koryta. Kajtek próbował też zrobić porządek na podwórku, pogonił szarą gęś, natomiast inne zwierzęta też się bały jego długiego dzioba.

3. Pewnego dnia Kajtek wybrał się z dziećmi gospodarzy, Weroniką i Kacperkiem, po grzyby. Dziwił się jednak że unikają pięknych muchomorów a zbierają zwyczajne, brązowe grzyby. Innego dnia na podwórku dzieci z babcią naprawiali kosze. Babcia opowiedziała historię Florka, który szedł przez wieś z workiem ziemniaków, które mu jednak wypadały po drodze.

4. Zaczęły się wykopki i gospodarze zbierali ziemniaki, Kajtek się zawiódł gdyż myślał, że szukają robaków w ziemi. Kajtek miał pilnować malucha, jednak kiedy bocian zauważył małą myszkę, klapnął na nią dziobem i chleb dziecka znalazł się w jego dziobie. Dziecko rozpłakało się i mama nakrzyczała na bociana, że źle pilnuje malucha.

5. Gospodarze pozbierali badyle a następnie rozpalili ognisko. Kajtek był zły, gdyż uważał tą pracę za marnowanie czasu, gdyż nie miał z niej ani żabek ani myszek.

6. W gospodarstwie suszono len, pies pogonił bociana, aż ten wpadł w stos lnu i zaplątał się w niego. Dopiero Antek go oswobodził. Innym razem gospodarze wykopali dół i wkładali do niego zapasy na zimę. Kajtek postanowił popilnować tego, pogonił króliki, jednak sam wpadł do dołu i Antek musiał go stamtąd wyciągnąć.

7. W czasie zimy Kajtek musiał nocować w kurniku, jednak tam było mu też dość zimno. W końcu udało mu się wejść do izby, gdzie przyglądał się pracom babci i Antka. Kajtek mógł zostać w izbie i siedział na piecu. Jednak kiedy chciał podjeść twarożku, gospodarz wyrzucił Kajtka za drzwi. Kajtek polował w izbie na myszy, choć mu się nie udało to babcia go pochwaliła. Chciała go pogłaskać, jednak Kajtek zauważywszy naparstek na jej palcu, szybko go połknął, myśląc że to ślimak.

8. Kajtek wybrał się na spacer i spotkał zająca Filipa Wypłosza. Ten ostrzegł go o grasującej łasicy, następnie ciotka Wronisława ostrzegła go przed lisem. Kajtek pobiegł do kurnika i ostrzegł ptaki przed drapieżnikami, te narobiły wielkiego krzyku, przez co przybiegli gospodarze i przepędzili lisa. Pewnego dnia Antek przestraszył Kajtka, dając mu chleb z pieprzem. Kiedy bocian biegał po podwórku i machał skrzydłami, odkrył że potrafi latać. Bocian zauważył też, że nadchodzi wiosna.

9. Kiedy przylecieli rodzice Kajtka, nie uznali go już za syna i kazali opuścić gniazdo. Kajtek przeniósł się więc na topolę. W gospodarstwie co rusz psocił i porwał jedną z ryb, przyniesioną przez gospodarza. Kiedy inne bociany przyleciały, Kajtek dołączył do nich, odwiedzając często gospodarstwo.

Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy