Choć dzieło literackie „Konopielka” Edwarda Redlińskiego zostało napisane niemal czterdzieści lat temu, to opisuje świat, który już raczej nie ma szansy istnieć. Literatura zyskała książkę, która pokazuje zupełnie inne spojrzenie na przemiany cywilizacyjne.
Książka o chłopskim losie
Akcja książki dzieje się we wsi Taplary, w bliżej nieokreślonym miejscu. Wieś ta ma szczególną cechę, ponieważ jest niemal odcięta od świata zewnętrznego. Książka rozpoczyna się w momencie, kiedy ten świat wkracza do małej wioski i jej mieszkańców. Choć wydawałoby się, że elektryfikacja powinna być witana z radością, to opinie mieszkańców są zgoła inne. Redliński w swoim dziele literackim pokazuje kończącą się epokę samowystarczalnych i odciętych od świata chłopów.
Bohaterowie książki
Ważną bohaterką książki, która przewraca świat niektórych mieszkańców, jest młoda nauczycielka przybywająca z wielkiego miasta. Niektórzy z niechęcią odnoszą się do niej, inni z życzliwością, natomiast główny bohater książki Kaziuk Bartoszewicz boi się jej i jednocześnie fascynuje go ta osoba. Bohaterowie książki to mieszkańcy Taplar, zarówno dzieci jak i osoby starsze. W tym dziele literackim wszyscy bohaterowie książki postawieni są przed przełomowymi wydarzeniami, które odmienią ich życie.
Opinie o książce
Książka Edwarda Redlińskiego szybko stała się bardzo znana i nakręcono jej adaptację filmową. Choć zarzucano autorowi tego dzieła literackiego, że sparodiował życie chłopów i mówiono, że może być ona odpowiedzią na inne dzieła literackie. Literatura ta bez wątpienia została wpisana w kanon literatury polskiej.