„Baśnie” to zbiór najbardziej znanych utworów napisanych przez Hansa Christiana Andersena. Kolejne zbiory baśni ukazywały się w Kopenhadze w 1835, 1836 oraz w 1836. Baśnie Andersena zostały przetłumaczone na ponad 80 języków i są znane na całym świecie. Najbardziej znane z baśni Andersena to „Nowe szaty cesarza”, „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka”, „Dziewczynka z zapałkami” oraz „Mała syrenka”. Na postawie bajek powstało wiele filmów animowanych, spektakli teatralnych, operowych oraz słuchowisk radiowych.
Streszczenie wybranych Baśni Andersena
Jest to historia łabędziątka, z którego wszyscy się śmiali, gdyż wyglądał nieco inaczej. Brzydkie kaczątko zostało wysiedziane przez kurę, następnie kwoka zaopiekowała się nim. Uważany był jednak za wyrzutka, jednak do czasu, aż wyrósł na pięknego , białego łabędzia.
„Nowe szaty cesarza”
Baśń opowiada o cesarzu, który źle rządził krajem gdyż myślał jedynie o swoim ubiorze. Władca pragnął mieć najpiękniejszy strój na świecie. Do królestwa zawitali oszuści, którzy twierdzili, że potrafią uszyć najcudowniejsze szaty, których jednak osoba niegodna nie jest w stanie ich dostrzec. Cesarz zamówił więc szaty a oszuści udawali że pracują, nikt jednak nie mógł sprawdzić tego, gdyż szaty były niewidzialne dla zwykłego człowieka. W końcu cesarz ubrał owe szaty i ruszył w pochodzie przez miasto. Wszyscy mieszkańcy zachwycali się ubiorem cesarza, dopiero dziecko zawołało że cesarz jest nagi. Cesarz wtedy zauważył, że padł ofiarą oszustów, jednak pomaszerował ze swoim orszakiem dalej.
„Dziewczynka z zapałkami”
Historia ta opowiada o małej dziewczynce, która wędrowała zziębnięta i bosa przez miasto, próbując sprzedać zapałki. Nikt jednak nie zwracał na nią uwagi. Zrezygnowana usiadła pod murem i zaczęła zapalać zapałki, by choć trochę się ogrzać. Przy zapalaniu konkretnych zaczęła marzyć o suto zastawionym stole, choince i spadającej gwieździe. Na końcu dziewczynce ukazuje się jej babcia, by zabrać dziewczynkę ze sobą do nieba. Dziewczynka umiera i nie czuje już chłodu i głodu.
„Mała syrenka”
Król mórz miał sześć córek, które miały zamiast nóg rybie ogony. Każda z córek na 15 urodziny mogła wynurzyć się z morza, zobaczyć statki oraz miasta, a następnie odpowiedzieć innym o tamtym świecie. W końcu najmłodsza i najpiękniejsza z córek też mogła wynurzyć się. Podczas tego zobaczyła statek z pięknym księciem na pokładzie. Podczas burzy okręt księcia zatonął i syrenka wyciągnęła go na brzeg i tam zostawiła. Od tego dnia była jednak smutna, tęskniła za księciem i bardzo chciała być człowiekiem. W końcu czarownica obiecała jej, że zmieni jej ogon za jej piękny głos. Niema ale o własnych nogach ruszyła do zamku księcia. Książę traktował jednak syrenkę jedynie jak przyjaciółkę i wziął ją na swój ślub. Nieszczęśliwa syrenka dostała szansę powrotu do wodnego królestwa, jeśli zabije księcia. Jednak syrenka nie zgodziła się na to i zrozpaczona skoczyła do morza, jednak pochwyciły ją córy powietrza i zamieszkała w niebie wraz z nimi.
„Księżniczka na ziarnku grochu”
Pewien książę poszukiwał prawdziwej księżniczki, z którą mógłby się ożenić. Pewnego dnia do drzwi księcia przyszła księżniczka, matka księcia stwierdziła że może udowodnić czy jest to prawdziwa księżniczka. Księżniczka spała na dwudziestu materacach i dwudziestu pierzynach, pod którymi było ziarenko grochu. Następnego dnia księżniczka skarżyła się, że przez całą noc nie mogła zmrużyć oczu, gdyż ciągle coś ją uwierała. Królowa stwierdziła więc, że jest to prawdziwa księżniczka i książę pojął ją za żonę.