Choć zdanie to zostało zamieszczone w przewrotnym kontekście w książce „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, to kryje w sobie wiele prawdy. Dzieła literackie Juliusza Słowackiego znalazły się w kanonie polskiejliteratury i należą do lektur omawianych w szkole. Choć większość polskich uczniów nie przepada za tym twórcą literatury, to jego utwory zawierają ponadczasowe idee.
Literatura przede wszystkim
Życie i twórczość Słowackiego przebiegały w czasach, kiedy Polska została już wykreślona z map ówczesnej Europy. Jednak duch walki o swój kraj nie zgasł, co pokazał w swojej literaturze Mickiewicz, Słowacki a w późniejszych czasach Wyspiański w swoim dziele literackim „Wesele”. Słowacki wychował się w rodzinie, która krzewiła miłość do sztuki i literatury. Przyszły poeta poznał dzieła literackie klasyków oraz książki z późniejszych epok literackich, co było widoczne w jego dziełach literackich. Większość życia artysta spędził na emigracji, jednak mimo to jego książki poświęcone były przede wszystkim Polsce i jej aktualnej sytuacji.
Książki, które weszły do kanonu polskiej literatury
Juliusz Słowacki znany jest przede wszystkim ze swoich dzieł literackich, które od lat są nauczane w szkołach. W pierwszej kolejności są to takie książki jak „Balladyna”, która jest opowieścią o dążeniu do władzy za wszelką cenę. W książce tej postacie rzeczywiste spotykają się z fantastycznymi bohaterami, zaczerpniętymi z wierzeń ludowych. „Kordian: Część pierwsza trylogii. Spisek koronacyjny” jest kolejną książką, na którą uczniowie być może nie mogą już patrzeć. To dzieło literackie przedstawia życie romantycznego bohatera i jego walkę o niepodległość. W książce tej aż roi się od cytatów i wątków, które wpłynęły na szereg polskich twórców literatury. Także inne dzieła literackie Słowackiego zostały wpisane na listę najwybitniejszych polskich utworów. Wśród nich znajdują się takie książki jak „Samuel Zborowski”, „Książe niezłomny” czy wiersze „Hymn (Smutno mi Boże!)” czy „Testament mój”. Choć szkoła może zszargać dobre imię autorów i zniechęcić do literatury, to warto sięgnąć po Słowackiego po latach i znaleźć przyjemność w jego dziełach literackich. Wgłębienie się w jego teksty z pewnością pozwoli spojrzeć na Słowackiego z szerszej perspektywy.