Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Autor książek o mitologii Cthuhlu

Howard Phillips Lovecraft to postać wyjątkowa dla świata literatury współczesnej. Niedoceniany za życia, po jego śmierci miliony czytelników odkryło jego dzieła literackie. Można powiedzieć, że jego styl życia odbił się na literaturze, którą tworzył. Jego literatura do dziś jest szczególnie ceniona za niepowtarzalny klimat grozy, który wyróżnia się na tle innych książek z tego gatunku.

Tajemniczy i groźny świat w książkach Lovecrafta

Większość książek Lovecrafta rozgrywa się w Nowej Anglii, a dokładniej północno-wschodnim krańcu Stanów Zjednoczonych, stworzone miasto Arkham oraz miasta podobne do Providence, gdzie Lovecraft spędził niemal całe życie. Autor stworzył świat tajemniczy, pełen czającego się wszędzie zła, które odbiera zmysły i spokój ducha. Książki Lovecrafta opisują pradawne bóstwa tzw. Wielkich Przedwiecznych i ich wyznawców.  Jednym z tych bóstw jest Cthuhlu, który śpi na dnie Oceanu i czeka na właściwy moment, aby się przebudzić.

Opowiadania połączone są ze sobą konkretnym przedmiotem – bluźnierczą księgą „Necronomicon”, która została napisana przez  Araba Abdula Alhazreda. Bohaterowie opowiadań natykają się na pogłoski o tej księdze i doniesienia na temat jej wpływu na ludzi. „Mitologia Cthuhlu” to termin stworzony przez August Derleth, który oznacza stworzony przez Lovecrafta panteon bóstw z innych światów.

Pochodzeniem tych bóstw jest kosmos, przez co uważa się Lovecrafta za twórcę horroru science-fiction. Najciekawsze w tych książkach jest to, że największy strach wywołuje to, czego nie widzimy. Czytelnicy zabrani w podróż po miejscach opanowanych przez kult Cthuhlu i jego wyznawców, mogą spotkać się z nieludzkimi i niewyobrażalnymi potwornościami.

Zbiory opowiadań Lovecrafta

Opowiadania Lovecrafta zebrane zostały w zbiory opowiadań, które są niestety ciężko dostępne. ‚Zew Cthuhlu” to zbiór opowiadań, wydany w 1983 roku. Z pewnością na uwagę w tym zbiorze zasługują „Szepczący w ciemności”, „Widmo nad Innsmouth” (prywatna opinia autorki 🙂 ). Zbiór opowiadań „Coś na progu”, „W górach szaleństwa” wydane zostało przez poznańskie Wydawnictwo Zysk S-ka, inne zbiory opowiadań to: Model Pickmana „, „Reanimator”, „Szczury w murach”, „Dagon”, „Elektryczny Kat”, „Droga do szaleństwa” .

Oddźwięk literatury Lovecrarfa

Można powiedzieć, że ten twórca literatury współczesnej miał duży wpływ na różne dziedziny sztuki. Nie tylko twórcy literatury wzorowali się na Lovecrafcie, ale także powstało wiele filmów o mitologi Cthuhlu. W ostatnich latach niezwykłą popularność zdobyła gra komputerowa Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth. Oprócz tego wiele zespołów, z gatunku mocniejszych brzmień, odwołuje się do mitologii Cthuhlu np. Metallica, Vader, Iron Maiden. Dla prawdziwych fanów powstają czasopisma i festiwale poświęcone  literaturze Lovecrafta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.