Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Czytanie niemowlakom

Wiele się pisze i słyszy, że dzieciom już od najmłodszych lat należy czytać. Dzięki temu książki polubią, nie będą one czymś obcym dla nich i szybko nauczą się czytać. Z doświadczeń rodziców wynika, że czytanie jest interesujące, jednak zazwyczaj tylko dla jednej strony… 🙂

Od kiedy zacząć zapoznawać dziecko z książeczkami

Książeczki polecane są dla dzieci już od 6 miesiąca życia. Jednak nie łudźmy się, że dziecko będzie grzecznie słuchało, jak my czytamy mu bajkę. Przeglądanie lub czytanie książeczek polega bardziej na tym, że dziecko weźmie książeczkę, trochę ją obślini, ewentualnie pogryzie i zajmie się czymś innym. Rodzic za to musi mieć cierpliwość, żeby podążać za tokiem myślenia swojego dziecka i na nowo pokazywać mu tą samą książkę. Taki maluszek przy czytaniu czerpie większą radość z oglądania jak przewraca się strony i słuchania głosu rodzica. Nie wolno więc zakładać, że przeczytamy od początku do końca kilkustronnicową bajkę.

Obecnie na rynku jest sporo książek, które są dedykowane dla najmłodszych dzieci. Niektóre z nich są kontrastowe, inne mają ruchome elementy, jeszcze inne wyposażone są w mechanizm odtwarzania dźwięków i światełek. Warto znaleźć ten rodzaj książeczek, który zaciekawi naszego malca. Ważne jest, by książka była solidnie zbudowana. Przez pierwsze dwa lata życia dziecka lepiej kupować książki z twardymi stronami, które będą odporne na zniszczenia dokonywane przez małe rączki.

Nieco starsze dzieci, tj. 10-12 miesięcy, mogą już zacząć słuchać czytania bajek. Często jednak kończy się na tym, że wyrywają rodzicom książeczkę z rąk i same przewracają strony. Wtedy rodzic może sięgnąć po inną książeczkę i przypomnieć sobie ulubione utwory ze swojego dzieciństwa. Kolejnym etapem, który następuje około 13-15 miesiąca życia, jest wskazywanie wybranych zwierzątek/przedmiotów/bohaterów z książeczek. Wtedy dziecko z chęcią wysłucha bajki i zacznie nabywać zapału do czytania książek.

Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy