Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Dlaczego Nobel dla Boba Dylana jest tak miłym zaskoczeniem

Akademia Szwedzka w tym roku zrobiła nie lada niespodziankę, przyznając w dziedzinie literatury nagrodę dla Boba Dylana. Można powiedzieć, że jest to jeden z bardziej znanych laureatów tej nagrody. Piosenkarz, tekściarz, poeta, kompozytor, bard. Artysta, którego głos od kilkudziesięciu lat towarzyszy najważniejszym wydarzeniom i przemianom społecznym, kulturowym czy politycznym.

Bob Dylan – za co został nagrodzony?nobel dla dylana

Sara Danius, sekretarz nagrody, argumentowała, że Bob Dylan został doceniony za wkład w rozwój amerykańskiej pieśni oraz stworzenie nowej, poetyckiej ekspresji. Wielu mówiło o tym, że Bob Dylan jest współczesnym minstrelem i bardem, przekazującym kondycję ówczesnego świata, jego bolączki, za pomocą poezji i muzyki. Po tym werdykcie, z całego świata napłynęły komentarze, słowa uznania i radość za docenienie artysty, który bądź co bądź stworzył utwory będące częścią popkultury.

Właśnie to, że Akademia doceniła artystę tworzącego teksty i muzykę dla szerszej publiczności, stanowi przełomowy moment dla muzyki współczesnej. Od tej pory poezja śpiewana, która jest zaangażowana politycznie i społecznie, zacznie być doceniana i słuchana na równi z poezją literacką. Bob Dylan jest poetą, który może cieszyć się ogromnym wpływem, a nagroda Nobla sprawi, że jego głos będzie mieć jeszcze mocniej oddźwięk.

Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy