Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Dzieci z Bullerbyn

Jest to książka napisana przez Astrid Lindgren w 1947. Opowiada o grupce dzieci, które przeżywają przygody oraz odkrywają nowe rzeczy podczas zabaw oraz wycieczek. Fabuła książki rozgrywa się w Bullerbyn, niewielkiej osadzie w Szwecji. Głównymi bohaterami książki jest rodzeństwo Lisa, Lasse i Bosse, siostry Anna i Britta oraz jedynak Olle.

Streszczenie fabuły

Książka jest opisem życia codziennego szóstki głównych bohaterów. Pokrótce można przedstawić wydarzenia i zabawy dzieci:

– urodziny Lisy, podczas nich dzieci bawiły się i jadły przygotowane przez mamę słodycze. Lisa dostała od przyjaciół zabawki i słodycze, natomiast od rodziców w prezencie dostała własny pokój. Dzięki temu ze swoimi przyjaciółkami i jednocześnie sąsiadkami mogła sobie przesyłać listy na sznurku rozciągniętym między oknami ich pokoju.

-dzieci rozpoczęły też upragnione wakacje. Po zdaniu egzaminów oraz rozdaniu świadectw mogły odpocząć. Odwiedziły ciocię Kristin, która dała im trzy kociaki. Podczas wakacji dzieci pomagały w gospodarstwie oraz bawiły się w lesie oraz na podwórku.

-podczas zabaw często wszystkie dzieci bawiły się razem ,czasami też dziewczynki bawiły się w swoim pokoju, w którym urządziły pomieszczenie pełne lalek i zabaw. Z kolei chłopcy bawili się na świeżym powietrzu w Indian.

– podczas wypraw do lasu dzieci odkrywały różne miejsca, które nadawały się do zabawy. Chłopcy mieli swoje ulubione miejsca, z kolei dziewczynki znalazły polanę pełną poziomek.

– dzieci chciały również pobawić się w ucieczkę z domu. Długo się przygotowywały, zostawiając sobie prowiant na drogę a także opracowały plan, dzięki którym nikt z rodziców się nie zorientuje o ich „wyprawie”. Jednak każde z dzieci zaspało i w ten sposób nie doszło do ucieczki.

– podczas zimy szalała szczególnie uciążliwa zawieja. Dzieci miały wtedy problemy by dostać się do szkoły, oprócz tego rozpoczęły się przygotowania do świąt. W tym czasie dzieci pomagały porządkować dom, ubierać choinkę oraz gotować świąteczne potrawy.

– Lisa otrzymała jagniątko, które karmiła z butelki. Bardzo pokochała małe zwierzątko i z innymi dziećmi głaskała i zajmowała się nim.

– Ollemu urodziła się siostrzyczka. Mimo początkowych obaw i niechęci, Olle oraz inne dzieci chętnie zajmowały się małą dziewczynką. Mimo że sprawiała ona niemało kłopotów, Olle pokochał siostrzyczkę i lubił się z nią bawić.

– dzieci chciały mieć również własne pieniądze. Wpadły na pomysł, że mogłyby sprzedać wiśnie przy drodze. Zarobione pieniądze sprawiedliwie podzieliły i każde z nich przeznaczyło na to, co chciało.

Bohaterowie książki

W Bullerbyn było kilka gospodarstw. W jednym z nich mieszkała Lisa ze swoją rodziną. Mieszkańcami Zagrody Środkowej są:

 • Lisa Erikson – główna bohaterka i narratorka książki, jej braćmi są starsi od niej Bosse i Lasse. Uwielbia bawić się lalkami i chodzić do szkoły. Czyta dziecięcą gazetę „Wiosna Szwecji”.Ma własnego baranka Pontusa, którego uratowała przed głodową śmiercią (jego mama nie miała mleka w wymieniu). Opiekuje się też kotkiem Mruczkiem. Dziewczynka chce zostać piastunką dla dzieci lub mamą. W przyszłości dziewczynki snują plany, że z pewnością wyjdzie za mąż za Ollego.
 • Lasse Erikson – na początku książki ma 9 lat. Jest uznawany za klasowego  urwisa i nieformalnego przywódcę grupy dzieci. Wymyśla on różne zabawy i ma najwięcej pomysłów na wspólne spędzanie czasu. W czasie świąt Bożego Narodzenia przebiera się za krasnoludka Jultomte. Podczas jeżdżenia na łyżwach popisywał się i wpadł do przerembla. Na szczęście dzieci szybko go wyciągnęły i wzięły do domu, by tam się osuszył. Również wobec niego dziewczynki miały plany na przyszłość, mu przypadło ożenienie się z Brittą.
 • Bosse Erikson – w pierwszej części książki, w porównaniu do swojego brata jest bardzo spokojny. Interesuje się ptakami oraz biologią, ma nawet własną kurę, którą nazwał Albertyną. Bosse czasami musi bronić Lisę przed Lassem. Przez swoje roztrzepanie miał najgorsze świadectwo z całej szóstki, jego piętą achillesową jest matematyka. Według planu dziewczynek w przyszłości ma ożenić się z Anną.
 • Mama czyli pani Erikson – mama Lassego, Bossego i Lisy. Zajmuje się kurzą fermą oraz gospodarstwem domowym.
 • Tata, pan Erikson –jest stolarzem, a oprócz tego pracuje w mleczarni.

W Zagrodzie Północnej mieszkają następujące osoby:

 • Britta Andersson – jest najbardziej dojrzała z całej szóstki małych bohaterów i to ona czasami jest głosem rozsądku podczas ich zabaw. Może pochwalić się najlepszym świadectwem w szkole, jest także pomocna. Kiedy chorowała i nie mogła pomóc Annie i Lisie zająć się Kerstin, dziewczynki miały z tego powodu sporo problemów. W przyszłości według planu dziewczynek ma wyjść za Lassego.
 • Anna Andersson – młodsza siostra Britty, ma 7 lat. Jest wesoła i pomysłowa, lubi spędzać czas z dziadkiem, który opowiada jej różne historie. Dla niej został wyznaczony na męża Bosse.
 • Greta Andersson –  mama Britty i Anny. Potrafi piec przepyszne obwarzanki i inne ciasta, podaje dzieciom różne smakołyki.
 • Erik Andersson  jest ojcem Britty i Anny. Jest bardzo muzykalny, gra na harmonii oraz umie naśladować odgłosy ptaków.
 • Anders Jan Andersson to dziadek Britty i Anny, tata Erika. Ma 80 lat i jest prawie niewidomy, tak więc wnuczki wraz z Lisą czytają mu gazetę, rozmawiają z nim lub śpiewają Często opowiada o starych czasach ciekawe historie.

Mieszkańcami Zagrody Południowej są:

 • Olle – ma 8 lat. Jest bardzo grzeczny i ułożony, bardzo dobrze się uczy. Jako jedyny ze wszystkich chłopców w Bullerbyn lubi bawić się z dziewczynkami, przez co Lasse i Bosse mu dogryzają.
 •  Lisa – mama Ollego i Kerstin.To ona tłumaczyła dziewczynkom jak postępować z małymi dziećmi, kiedy miały się zająć Kerstin.
 • Nils – bardzo opiekuńczy tata, lubi bawić się ze swoimi dziećmi.
 • Kerstin – maleńka siostrzyczka Ollego, Zaraz po jej urodzinach inne dzieci z Bullerbyn uważały, iż jest brzydka i gdy będzie większa, wszyscy będą się z niej śmiać. Dzieci nigdy nie widziały niemowlaka i nie wiedziały, że one podobnie wyglądąły wtedy. Z czasem jednak ich opinia się zmienia i mówią, że jest już podobna do ludzi. Mała Kerstin jest bardzo nieznośna i wprost rozsadza ją energia, przez co sprawia nieco kłopotu zajmowanie się nią.

Dodatkowe informacje

Dzieci mają także mnóstwo zwierząt, wśród których można wymienić koty Mruczka, Puszka i Malkolma; kura Albertyna (należy do Bossego), Svipp jest psem Ollego, Pontus jagnięciem Lisy a Petter cielakiem Lotty. Oprócz tego dzieci muszą niekiedy uciekać przed baranem Urlikiem.

Najczęściej odwiedzanymi miejscami, gdzie bawią się dzieci są: Jezioro Ciche, Wielka Wieś, Jezioro Zagrody Północnej, Góry Skaliste i różne miejsca w nich takie jak Ręka Trupa (okolice przepaści w górach), Nosisko, Grzmiąca Jama czy Wciągibrzuch.

Autorem wpisu jest

17 comments

 1. Natalka pysz pisze:

  Bardzo fajna książka dzięki

 2. Norbert pisze:

  Dzięki pomogłeś/aś mi mam tą lekturę ale to streszczenie jeszcze raz dzięki

 3. Anonim pisze:

  Dzięki pomogłeś/aś mi miałem lekturę i przeczytałem ale to skrócenie jeszcze raz dzięki

 4. edzia pisze:

  thx, nie musze czyta 80 stron

 5. Bonnie Gangwish pisze:

  Bardzo sympatyczna strona! bede czesto tutaj zagladal

 6. eliza pisze:

  mam o tym lekturę>.<

 7. zuzia pisze:

  muj kot siedzi na stole i wyzera sucha karme a jak chodzi o ksiazke to spk pzdr

 8. Kania Malutka pisze:

  Dzięki za miłe komentarze 🙂

 9. Maciek pisze:

  Niezłe 😉 , pomogło

 10. Maciek pisze:

  zdam na 100 p

 11. Oliwia xd 14 pisze:

  wow dzieki mam z tg. lekture ale nie chce mi sie do biblioteki 😀 Dziecki tobie dostane 5 z lektury 😉

 12. Karolina pisze:

  nawet nawet może być xdd

 13. Mateusz2pl pisze:

  thx pomogłeś mi zdam test 100%

 14. Mateusz pisze:

  fajne streszczenie. zdam na 100% test 😉 dzieki temu streszczeniu nie musze czytac 80 stron thx

 15. ola pisze:

  super książka polecam

 16. Krysia pisze:

  super strezczenie nie ma co

 17. sebastian pisze:

  lolololol fajne streszczenie tej ksionrzki krutki enieta kdługie jak ksionrzka bez streszczena :):(:)(:):(:):(:):(:)(:):(:):

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy