Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Krótkie streszczenie lektury „Granica” Zofii Nałkowskiej

Powieść została wydana w 1935 roku i opowiada o losach Zenona Ziembiewicza. Utwór jest napisany w stylu retrospektywnym i obejmuje lata 20. i 30. XX wieku. Fabuła zaczyna się od śmierci głównego bohatera i następnie opowiada o wydarzeniach, które poprzedziły samobójstwo Zenona. „Granica” porusza problematykę społeczną różnych warstw (szlachty, mieszczaństwa i biedoty) a także takie ówczesne problemy, takie jak nierówności społeczne, strajki robotnicze czy aborcja.

Streszczenie powieści „Granica”

1. Zenon Ziembiewicz umarł, o czym rozpisywały się gazety. Przy tym wydarzeniu wyszedł na jaw jego romans z Justyną Bogutówną. Dziewczyna po śmierci matki przyjechała do pracy do miasta. Najpierw pracowała w sklepie Torucińskiego, potem w cukierni, potem zmieniła znowu pracę.

2. Zenon był synem dzierżawcy majątku w Boleborzy, który należał do państwa Tczewskich. Ojciec Zenona, szlachcic, był niezwykle dumny ze swojego pochodzenia. Zenon w młodości poznał Elżbietę Biecką, która mieszkała u swojej krewnej, pani Kolichowskiej.

3. Cecylia Kolichowska wyszła za mąż za Konstantego Wąbrowskiego z miłości. Jej mąż był socjalistą, przez co został zmuszony do wyjechania z kraju i wkrótce potem popełnił samobójstwo. Tym samym zostawił żonę i ośmioletniego syna bez środków do życia. Cecylii wyszła potem za starszego od siebie Aleksandra Kolichowskiego, po śmierci którego odziedziczyła kamienicę. Kamienica i jej lokatorzy przysparzali jej jednak sporo problemów. Zenon był korepetytorem Eli, która mieszkała z Kolichowską. streszczenie lektury granica zofii nałkowskiej

4. Podczas spotkań z koleżankami, Cecylia rozmyślała o tym, że jest już starszą kobietą i smuciło ją to. Podczas jednych ze spotkań panie uznały, że służące są takimi samymi ludźmi jak one. Jedna z pań opowiadała o swojej służącej, Bogutowej, która była pracowita, jednak musiała ją zwolnić z powodu ciąży. Elżbieta przysłuchiwała się ich rozmowom i postanowiła sobie, że nigdy nie wyjdzie za mąż.

5. Ela poszła na lekcje francuskiego, na których zastała żołnierza Awaczewicza, w którym się kochała. Gdy byli sami, mężczyzna ją pocałował, co rozkojarzyło dziewczynę. Jednak po lekcji nauczycielka zabroniła mężczyźnie odprowadzić Elę do domu i dziewczyna wychodząc słyszała ich kłótnię. Domyśliła się, że coś ich łączy i tym samym zawiodła się na Awaczewiczu.

6. Zenon poznał Justynę, gdy jej matka była kucharką u Tczewskich. Kiedy matka Justyny zaczęła chorować, zaczęła pracować u Ziembiewiczów a Justyna bawiła się z Różą, córką Tczewskich.

7. Zenon studiował w Paryżu, pewnego dnia dostał list od przyjaciela Karola Wąbrowskiego, że Adela nie żyje. Adela kochała się w Zenonie, jednak on nie odwzajemniał tego uczucia. Opiekował się Adelą, która chorowała na gruźlicę.

8. Zenon na studiach postanowił że nie pójdzie śladami ojca, który romansował ze służącymi. Jednak nie oparł się urokowi Justyny i zostali oni kochankami. Zenon napisał artykuł dla Czechlińskiego, pełnomocnika Tczewskich, dzięki czemu zarobił pieniądze na powrót do Paryża.

9. Pewnego dnia Zenon spotkał Elżbietę Biecką, z którą rozmawiał o tym, że można się odciąć od rodzinnych korzeni. Ela mieszkała z Cecylią Kolichowską, która była już stara i schorowana. Kobieta myślała o swoim synu Karolu, którego wywiozła do sanatorium do Szwajcarii. Karol jej tego nie wybaczył i nie chciał się spotykać z matką.

10. Zenon zaczął się coraz częściej spotykać się z Elą. Dziewczyna opowiedziała mu o dawnej miłości do Awaczewicza, z kolei Zenon przyznał się do romansu z Justyną. Tymczasem matka Justyny mocno zachorowała i następnego dnia w szpitalu umarła. Justyna zamieszkała na pewien czas u swojej przyjaciółki Jasi.

11. Zenon powrócił z Paryża i na ulicy napotkał Justynę. Chciał z nią spokojnie porozmawiać i zaprosił ją do pokoju hotelowego, gdzie doszło między nimi do zbliżenia. Mimo związku z Elżbietą, nie miał wyrzutów sumienia, gdyż przyznał sobie, że w Paryżu również zdarzały mu się takie wyskoki.

12. Zenon kolejny raz spotkał się z Justyną i obiecał dziewczynie pieniądze, które należały się jej matce. W trakcie rozmowy znowu emocje wzięły nad nimi górę.

13. W redakcji odwiedziła Zenona hrabina Tczewska z księdzem Czerlonem, która poprosiła Zenona o wydrukowanie zaproszenia na wykłady o tematyce religijnej. Po kilku dniach przybył hrabia Tczewski, który chciał, by wzięto w obronę jedną z aktorek, skrytykowaną w innym czasopiśmie. Zenon starał się spełnić ich żądania, gdyż jego przełożony, Czechliński, był zależny od Tczewskich.

14.  Kolichowska była poważnie chora i Ela starała się załatwiać sprawy związane z kamienicą. Jednak kobiety różniły się w niektórych kwestiach np. Kolichowska chciała wyrzucić dozorcę Ignacego. Dla Elżbiety spotkania z Zenonem były zapomnieniem od tych codziennych kłopotów. Pewnego dnia Zenon przyznał się Eli do zdrady z Justyną oraz tego, że jest ona w ciąży. Elżbieta mocno to przeżyła, zaczęła obwiniać samą siebie i w końcu przebaczyła Zenonowi.

15. Justyna odeszła ze służby od kobiety, która była mocno schorowana. Jej mąż dbał o nią, chociaż miał kochankę a synowie niezbyt często odwiedzali matkę.

16. Ela odwiedziła Justynę i zaproponowała swoją pomoc. Justynę zdziwiło to, że ktoś wie o jej romansie z Zenonem. Elżbieta obiecała też Justynie, że nie wyjdzie za Zenona.

17. Justyna odwiedziła Zenona i opowiedziała o spotkaniu z Elą. Mężczyzna zdenerwował się, jednak obiecał pomoc finansową, gdyby Justyna chciała usunąć ciążę. Następnie Zenon chciał spotkać się z Elą, jednak ta wyjechała do swojej matki do Warszawy. Po pewnym czasie dostał od niej list, w którym Ela wyjaśniała mu, że nie powinni się już spotykać.

18. Matka doradziła Eli, by nie zrywała zaręczyn, gdyż z innym mężczyzną może ją spotkać to samo. Dziewczyna spędzała dwa miesiące w Warszawie i nie miała odpowiedzi od Zenona, co uznała za zerwanie kontaktów. Jednak pewnego dnia spotkała mężczyznę i para ucieszyła się ze swojego spotkania.

19. Zenon poprosił Elżbietę, by poleciła panu Torucińskiemu Justynę, u którego wcześniej pracowała. Ela miała nadzieję, że będzie to koniec kontaktów Zenona z kochanką, jednak mężczyzna miał nadzieję na kolejne spotkania z Justyną.

20. Zenon przed ślubem zawiózł Elę do swoich rodziców a następnie udali się do Paryża, do jej matki. W czasie pobytu w Paryżu Ela stwierdziła, że jest w ciąży. Okazało się też, że Zenon ma zostać burmistrzem miasta.

21. Tymczasem Justyna pracowała u pana Torucińskiego. Pracodawca był z niej zadowolony, a dziewczynie również podobała się praca. Wkrótce jednak zmarła matka Jasi, następnie jej córeczka i sama Jasia. Justynę to załamało i wkrótce potem porzuciła pracę.

22.Do Polski wrócił Karol Wąbrowski, syn Kolichowskiej. Elżbieta opowiadała o swoim synku, natomiast Karol powiedział matce, że jej pierwszy mąż miał dziecko z kobietą, która mieszka ona obecnie w Paryżu. Zmarł ojciec Zenona i pani Ziembiewicz postanowiła przenieść się do miasta.

23. Zenon prosił Elę, by pomogła Justynie zdobyć pracę w cukierni. Wkrótce potem do Eli przybył Marian Chaśba, dawny lokator z kamienicy Kolichowskiej. Mężczyzna prosił ją o wstawiennictwo za Franka Borbockiego, który przebywał w więzieniu. Ela dowiedziała się od niego, że Franek znał kiedyś dobrze Justynę.

24. Ksiądz Czerlon odwiedził Karola i opowiedział mu o swojej młodości, w czasie której pracował we Francji jako tramwajarz oraz został zatrudniony w elektrowni. Zenon stawał się coraz bardziej popularny wśród mieszkańców miasta, zaczął budowę domów dla robotników i stworzył ośrodek wypoczynkowy z boiskami i kortami.

25. Zenon niepokoił się stanem psychicznym Justyny, razem z Elą wzięli ją do lekarza, który doradził jej więcej kontaktów z bliskimi. Jednak Zenon i Ela nie mogli nic na to poradzić. Nocą umiera pani Kolichowska i następnego dnia przybywają do jej mieszkania znajomi, by pożegnać kobietę.

26. Justyna myśli o dokonanej aborcji i dziecku, które zabiła. Odwiedzał ją Zenon, jednak ona nie chce go widzieć. W mieście trwał strajk robotników, który został spacyfikowany przez policję. Chąśba został aresztowany a Franek w wyniku ran zmarł. Kilka dni później Zenon dowiedział się, że Justyna próbowała popełnić samobójstwo.

27. Justyna zjawiła się w gabinecie Zenona i oblała mu twarz kwasem. Strażnicy powstrzymali ją przed skoczeniem z okna. Na początku myślano, że Justyna ma coś wspólnego ze strajkami robotniczymi, jednak potem porzucono ten trop.

28. Po kilku dniach Zenon popełnił samobójstwo, Elżbieta po śmierci męża wyjechała za granicę a jej synem opiekowała się matka Zenona, która mieszkała u Karola Wąbrowskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy