Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Krótkie streszczenie lektury „Wyspa skarbów”

„Wyspa skarbów” jest popularną powieścią przygodową, napisaną przez szkockiego pisarza Roberta Louisa Stevensona. Powieść w latach 1881-1882 ukazywała się w odcinkach w czasopiśmie dla dzieci „Young Folks”, dopiero rok później wydana została w całości. Powieść zdobyła ogromną popularność i to ona wykreowała znany nam wizerunek piratów. Książka „Wyspa skarbów” doczekała się prequela w postaci powieści „Złoto z Porto Bello” autorstwa Howdena Smitha, która opowiada o pochodzeniu skarbów. Sama powieść „Wyspa skarbów” była wielokrotnie ekranizowana. 

Streszczenie lektury „Wyspa skarbów”streszczenie lektury wyspa skarbów

Głównym bohaterem jest Jim Hawkins, który pracuje w tawernie „Admiral Benbow”. Do tawerny często przychodzą marynarze, którzy opowiadają o swoich morskich podróżach i przygodach. Pewnego dnia w tawernie zamieszkuje Bill Bones, stary marynarz ze szramą na twarzy. Jim zauważa napięcie między Billem a innymi marynarzami. Jim lubi słuchać opowieści Billa o jego przygodach, marynarz daje mu też czarny krążek, który jest symbolem śmierci piratów.

Kiedy Bill Bones umiera, Jim przegląda kufer z jego rzeczami. Znajduje tam mapę z wyspą, na której zaznaczone jest miejsce ulokowania skarbu. Jim postanawia odnaleźć skarb, jednak nie jest w tym osamotniony. Już w porcie musi uciekać przed piratami, którzy chcą odzyskać mapę. Jimowi udaje się uciec, zebrać załogę i ruszyć na poszukiwanie skarbu.

Na statku, z racji młodego wieku, Jim jest chłopcem okrętowym. Inni członkowie załogi to: Kapitan Bill, który jest prawdziwym wilkiem morskim, postawnym i silnym mężczyzną. Dziedzic Telawney jest gadatliwym właścicielem statku „Hispaniola”. Z kolei Doktor Livesey jest lekarzem i okazuje się on nieoceniony przy negocjacjach. Tom Redruth jest starym leśnikiem, który zajmuje się Jimem przed wypłynięciem z portu. Ben Gunn jest korsarzem, który przebywał przez trzy lata na wyspie skarbów. Strernik Izrael Hands i majtek Dick to kolejni członkowie załogi. Na statku jest również kucharz okrętowy Patelnia, który tak naprawdę jest piratem Długim Johnem Silverem. Ma on drewnianą nogę, jest zręczny i jednocześnie podstępny.

Wkrótce potem ruszają oni po skarb legendarnego kapitana piratów Flinta. Dopiero później okazuje się, że na statku są byli członkowie załogi kapitana Flinta, którzy chcą odzyskać swój skarb. Zdradę planuje sternik Izrael Hands, majtek Dick i Długi John Silver. Na szczęście Jim podsłuchuje ich rozmowę i wie, że szykują bunt na pokładzie. Kiedy dopływali do wyspy skarbów, na statku wybucha bunt, jednak Jimowi i jego towarzyszom udaje się  go zdławić. Buntownikom udaje się uciec ze statku i jak Jim przypuszcza, ruszą oni na poszukiwanie skarbu, dlatego trzeba zdążyć przed nimi odkryć skarb.

Kiedy załoga ląduje na wyspie, czeka ich jeszcze szereg przeszkód na drodze do odnalezienia skrzyni ze skarbem. Po rozwiązaniu zagadek na podstawie wskazówek zostawionych im przez Billego Bonesa, odnajdują miejsce, w którym powinien być skarb. Jednak skrzyni ze złotem brakuje. Okazuje się, że Ben Gunn przeniósł skarb do jaskini. W końcu załodze udaje się odkryć skarb i ruszyć z nim w drogę powrotną.

Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy