Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Opracowanie wybranych nowel Antonego Czechowa


opracowanie nowel anton czechowAnton Czechow należy do jednych z najbardziej znanych literatów rosyjskich. Jego nowele oraz dramaty zyskały uznanie na całym świecie i zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków. Anton Czechow żył w latach 1860-1904, współpracował z Konstantym Stanisławskim i jego formacją teatralną MChAT. To właśnie na zamówienie Stanisławskiego powstały pierwsze dramaty Czechowa. Anton Czechow nazywany jest mistrzem małych form literackich. W swoich utworach portretował społeczeństwo rosyjskie w humorystyczny sposób, jednocześnie wytykając mu wady. Najważniejszymi dziełami Czechowa są takie utwory jak „Trzy siostry”, „Wiśniowy sad”, „Wujaszek Wania” czy „Mewa”.

Streszczenie i opracowanie noweli „Kameleon”

Opowiadanie to zostało napisane w 1884 r. i wydane w „Odpryskach”. Tytułowy kameleon to Oczumiełow, człowiek pełniący funkcję rewirowego. Swoje przezwisko zawdzięcza zmienności poglądów, które dostosowuje do woli podwładnych. Osoba Oczumiełowa pokazuje hierarchiczność systemu policyjnego, w którym funkcjonariusz nie służy obywatelom, ale stara się postępować zgodnie z wolą przełożonych.

Akcja powieści dzieje się na targowisku miejskim, gdzie pies ugryzł człowieka o nazwisku Chriukin. Poszkodowany wzniósł rwetes, przez co wokół niego zbiegła się grupka ludzi zainteresowana dalszymi wypadkami. Chriukin zgłasza rewirowi pogryzienie przez psa. W pierwszej chwili rewirowy Oczumiełow każe psa oddać do hycla, jednak kiedy dowiaduje się że pies może być własnością generała, zmienia zdanie i stara się usprawiedliwić postępowanie zwierzęcia. Po długich namysłach kucharz generała oświadcza, że pies należy do brata generała, który przybył do niego w odwiedziny. Na to rewirowy bierze na ręce psa, gratuluje mu udanego pogryzienia i z nim odchodzi do właściciela. Natomiast Chriukin zostaje wystawiony na pośmiewisku na placu, otrzymując dodatkowo reprymendę od policjanta.

Opracowanie oraz streszczenie noweli A. Czechowa „Śmierć urzędnika”

Jest to utwór satyryczny, który powstał w 1883 roku. Akcja dzieje się w teatrze podczas przedstawienia. Urzędnik nazwiskiem Czerwiakow kicha podczas spektaklu i jego kichnięcie jest skierowane w kierunku dyrektora departamentu komunikacji. Urzędnik natychmiast przeprasza za to dyrektora, następnie powtarza tą czynność kilkakrotnie, wywołując u przełożonego jedynie złość. Pełen strachu udaje się następnego dnia do niego, by kolejny raz go przeprosić, czym wywołuje jeszcze większy gniew. Zwierzchnik myśli, że Czerwiakow z niego kpi, natomiast urzędnik jest coraz bardziej przerażony gniewu dyrektora. Po powrocie do domu, Czerwiakow cały czas rozmyśla, czy dyrektor mu wybaczył. Mężczyzna tak bardzo stresuje się tym, że tego samego dnia umiera.

Najważniejsze informacje o noweli „Człowiek w futerale”

Nowela ta powstała w 1898 roku, jest to opowieść nauczyciela Burkina o innym nauczycielu, Bielikowie. Tamtejszy nauczyciel panicznie bał się przekroczyć dopuszczalne normy wobec władzy i zwierzchników. Lęk ten powoduje, że rozstaje się on z ukochaną, gdyż jeździ ona na rowerze, co dla Bielikowa może naruszać normy postępowania i wywołać gniew jego przełożonych. Społeczność miasteczka kpi z takiego postępowania Bielikowa, on jednak nie zmienia swojego postanowienia, zamyka się w domu i umiera w samotności. Opowiadanie to pokazuje zbytnią uległość wobec despotycznej władzy, określeniem „bielikowszczyzny” określano w Rosji takie postępowanie.

Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy