Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Podręczniki a odpowiednie przygotowanie do zajęć i egzaminów – dlaczego jest to tak ważne?

Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której uczeń byłby w stanie skutecznie przygotować się do ważnego egzaminu lub też regularnych zajęć szkolnych bez odpowiednich podręczników. Wspomniane materiały naukowe są solidnym wsparciem na każdym etapie kształcenia edukacyjnego, dlatego też warto mieć je na swoim biurku lub w szafce. W czym konkretnie mogą pomóc umiejętnie dobrane podręczniki i na jakie rodzaje można je podzielić?

Dlaczego podręczniki są tak istotnym wsparciem dla ucznia? Kluczowe zalety

podreczniki pomoc dla uczniów

Podręczniki przydadzą się każdemu uczniowi, a to głównie za sprawą tego, iż gromadzą w sobie niezbędne materiały i informacje, które później uczeń wykorzystuje w trakcie zajęć szkolnych lub też na egzaminach. Co istotniejsze, takie informacje są rzetelne i nie powinny nikogo wprowadzać w błąd, dlatego można się z nich dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy i jednocześnie pogłębić swoją wiedzę w danej dziedzinie. Uczeń czuje się pewniej przed zbliżającym się wielkimi krokami egzaminem (np. maturalnym) i ma większe szanse na to, aby go zdać. Inne zalety podręczników szkolnych to:

  • zwiększenie zaangażowania ze strony uczniów (np. przy pozyskiwaniu i wyszukiwaniu ważnych informacji),
  • poprawa zdolności czytania ze zrozumieniem,
  • generowanie nowych doświadczeń edukacyjnych.

Nic dziwnego, że podręczniki są obecnie tak szeroko wykorzystywane, nie tylko w szkołach, ale też na uczelniach. Sporą popularnością cieszą się też tzw. e-podręczniki, które są sporym ułatwieniem dla wymagających studentów, a dodatkowo wspierają nowatorski system nauki i są atrakcyjne w odbiorze. Ponadto poszczególne treści są tam przedstawiane w urozmaiconej (często multimedialnej lub interaktywnej) formie.

Na jakie rodzaje można podzielić współczesne podręczniki?

Warto byłoby się zastanowić nad tym, na jakie konkretnie rodzaje można podzielić współczesne podręczniki? Pierwszy podział dotyczy grupy wiekowej, do której skierowane są dane podręczniki. W tym przypadku ciekawym przykładem okaże się bogata oferta podręczników wydawnictwa WSiP, które można podzielić na te dedykowane wychowaniu przedszkolnemu, uczniom szkół podstawowych 1-3, uczniom szkół podstawowych 4-8 oraz uczniom liceów i techników. Do dyspozycji zainteresowanych osób są też podręczniki do kształcenia zawodowego. Drugi podział dotyczy z kolei tematów i dziedzin poruszanych w podręcznikach. W tej sytuacji mowa m.in. o podręcznikach do języka polskiego, geografii, matematyki, biologii i języka angielskiego czy też repetytoriach ósmoklasisty i maturalnych. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy