Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Streszczenie i opracowanie lektury „Lessie, wróć”

„Lessie, wróć” jest znaną powieścią Erica Knighta. Wydana w 1938 roku, opowiada o przyjaźni owczarka szkockiego długowłosego imieniem Lessie i chłopca imieniem Joe. Historia początkowo była opublikowana jako nowela w gazecie Saturday Evening Post, następnie autor zdecydował się na jej podstawie napisać powieść. W 1943 oraz 2005 sfilmowano historię Lessie. 

Streszczenie wydarzeń w lekturze

1. Joe wraz z rodzicami mieszka w małym górniczym miasteczku na północy Anglii. Chłopiec miał suczkę Lessie, z którą spędzał całe dnie. Pies odprowadzał chłopca do szkoły, a kiedy Joe kończył lekcje, Lessie wiernie na niego czekała. Jego ojciec, pan Carraclought mówił, że nigdy nie nie sprzeda psa, gdyż należy do jego syna Joe.

2. Pewnego dnia Joe nie usłyszał szczekania Lessie, pobiegł więc do domu i spytał rodziców, co się stało. Okazało się że ojciec stracił pracę w kopalni i byli zmuszeni sprzedać Lessie księciu Rudlingowi.

3. Jednak po kilku tygodniach Joe zobaczył Lessie pod domem, pies był wychudły i zaniedbany. Chłopiec wziął go więc do domu, jednak rodzice zabronili mu zatrzymać psa i oddali Rudlingowi psa.

4. Lessie ponownie uciekła, wtedy książę postanowił zabezpieczyć ogrodzenie, by uniemożliwić ucieczkę psa. Lessie jednak znalazła sposób na ucieczkę i Joe postanowił z nią uciec z domu.  Jednak po kilku godzinach ojciec znalazł Joe wraz z psem i zwrócił Lessie prawowitemu właścicielowi. Książę wywiózł psa do swojego pałacu w szkockich górach, z których Lessie tak łatwo nie mogła uciec.streszczenie lessie, wróć

5. Lessie była szykowana do wystawy, czesano jej sierść i dbano o nią. Jednak Hynes wymuszał siłą posłuszeństwo i dawał kopniaki psom. Pewnego dnia zapiął źle obrożę i Lessie mogła uciec. Wnuczka księcia Rudlinga, Priscilla, pomogła jej uciec. Lessie ruszyła więc w długą drogę.

6. Podczas drogi do domu Lessie musiała uciekać przed dziećmi, które rzucały w nią kamieniami oraz hyclami, którzy próbowali ją złapać. Jeden z kamieni dotkliwie zranił suczkę, na szczęście Lessie trafiła pod dach staruszków, państwa Fadden. Tam spędziła kilka tygodni, podczas których wracała do zdrowia. Staruszkowie pokochali ją ale wiedzieli, że wkrótce ich opuści, gdyż zmierza do domu i swojego właściciela.

7. Podczas dalszej wędrówki Lessie spotkała wędrownego sprzedawcę naczyń, Rowiego Palmara. Początkowo mu nie ufała, jednak później mu towarzyszyła i uratowała przed napadem złodziei.

8. W końcu Lessie udało się dostać do Joe, chłopiec nie mógł uwierzyć w jej powrót. Rodzice zaopiekowali się wygłodzonym psem i dali pieniądze na jej wyleczenie. Wtedy książę Rudling ponownie przyszedł do ich drzwi. Widząc jednak przywiązanie rodziny do psa, pozwolił im zachować psa a ojcu Joe zaproponował pracę w swojej psiarni, dzięki czemu rodzina miała pieniądze na utrzymanie.

Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy