Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Streszczenie książki A.A. Milne „Kubuś Puchatek”

Angielski pisarz Alan Alexander Milne jest znany przede wszystkim ze stworzenia postaci Kubusia Puchatka. Autor opisał jego przygody w dwóch książkach „Kubuś Puchatek” oraz „Chatka Puchatka”. Postać misia kojarzy się również z popularnym serialem animowanym oraz wieloma filmami rysunkowymi Disneya.

„Kubuś Puchatek” – najważniejsze informacje o lekturze

streszczenie lektury kubuś puchatek– Książka została wydana w 1926 roku. Pierwsze wydanie w Polsce było w 1938 r.

– Nazwa Kubuś Puchatek wzięła nazwę od maskotki syna pisarza, ta z kolei była zainspirowana oswojonym niedźwiadkiem Winnie, która stała się „maskotką” kanadyjskiego wojska z Korpusu Weterynaryjnego Kanady.

– W książkach Alana Milne występuje Prosiaczek, Królik, Kłapouchy, Sowa Przemądrzała, Mama Kangurzyca oraz Maleństwo, które również były inspirowane maskotkami syna pisarza. Sam Christopher Robin Milne był pierwowzorem dla postaci Krzysia.

– Disney stworzył nie tylko filmy rysunkowe na podstawie książki A.A. Milne, ale również rozwinął przygody Kubusia Puchatka i jego przyjaciół w takich kreskówkach jak np. „Kubuś i przyjaciele”, „Kubuś i Hefalumpy” czy „Nowe przygody Kubusia Puchatka”.

– W Warszawie powstała ulica Kubusia Puchatka (zdjęcie obok).

Streszczenie lektury „Kubuś Puchatek”

1.Kubuś Puchatek mieszkał w Stumilowym Lesie, kiedy przechadzał się po nim, zobaczył pszczoły. Poszedł za nimi, a dzięki temu doprowadziły go do miodku. Miś postanowił wejść na drzewo, jednak był zbyt ciężki i upadł na ziemię. Z Krzysiem postanowił zakraść się pod ul. Krzyś pożyczył Kubusiowi niebieski balonik, który uniósł go i miś mógł sięgnąć do ula. Pszczoły to spostrzegły i zaczęły go atakować. wtedy Krzyś strzelił z fuzji w balonik i Kubuś powoli opadł na ziemię.

2. Kubuś Puchatek postanowił odwiedzić królika, gdyż ten zawsze częstował go miodkiem. Jednak miś z trudem przeciskał się przez drzwi w domku Krzysia, szczególnie gdy pojadł u niego podwieczorek. Krzyś poradził poczekać do czasu, aż Kubuś schudnie. Przez tydzień miś był uwięziony w futrynie, na szczęście Krzyś przynosił Kubusiowi książki, by umilić mu czekanie. W końcu, gdy Kubuś Puchatek schudł, jego przyjaciele mogli go uwolnić.

3. Puchatek spacerował wokół starego buku, mieszkania Prosiaczka. Na śniegu zauważyli jednak czyjeś ślady, postanowili za nimi iść, gdyż myśleli że to łasica. Dopiero po kilku okrążeniach i ucieczce Prosiaczka do domu Krzyś uświadomił ich, że to są ich własne ślady.

4. Pewnego dnia Kubuś Puchatek spotkał zasmuconego osiołka Kłapouchego. Okazało się, że zgubił on ogon. Sowa Przemądrzała doradziła Kubusiowi, by porozwieszał ogłoszenia za ogonem po całym lesie. Jednak ogon szybko się znalazł przy drzwiach Sowy, która go znalazła w lesie i nie wiedziała do kogo należy.

5. Krzyś oznajmił Kubusiowi i Prosiaczkowi, że widział słonia. Na co oni odparli, że także go widzieli i postanowili go schwytać. Wykopali dół w ścieżce, do którego miał wpaść olbrzym. Przykryli pułapkę a przynętą miał być miód. Jednak następnego dnia nic się nie stało. Popołudniem Kubuś przechodził w pobliżu pułapki i zgłodniał, postanowił skosztować trochę miodu, jednak głowa utkwiła mu w garnku a sam wpadł do dołu. Kiedy Prosiaczek go zobaczył, nie poznał go i myślał że to słoń, więc zawołał Krzysia. Kiedy dotarli do pułapki, Kubuś już rozbił dzbanek i siedział w dole. Krzyś śmiał się z ich pomyłki, a zawstydzony Prosiaczek uciekł do domu.

6. Kubuś Puchatek zobaczył smutnego Kłapouchego nad strumykiem. Okazało się że osiołek miał urodziny, tak więc Kubuś postanowił dać mu ostatnią baryłkę miodu, natomiast Prosiaczek balonik. Jednak po drodze Kubuś zgłodniał i wyjadł miodek, jednak postanowił dać mu sam garnuszek. Tymczasem Prosiaczek szedł z balonikiem do osiołka, jednak potknął się i balonik pękł. Kubuś z Prosiaczkiem postanowili dać Kłapouchemu pęknięty balonik w garnuszku. Kłapouchy ucieszył się z prezentu i wkładał i wykładał balonik do środka.

7. Do Stumilowego Lasu wprowadziła się Kangurzyca z maleństwem. Jednak Królik nie był z tego zadowolony, postanowił porwać Maleństwo i oddać go, kiedy obiecają się wynieść z lasu. Kubuś miał zagadać Mamę-Kangurzycę, tymczasem Królik miał wziąć Maleństwo a na to miejsce miał wskoczyć Prosiaczek i powiedzieć swoje żądania. Mama-Kangurzyca wzięła Prosiaczka do domu, wykąpała go i dała tranu. Zauważyła, że Prosiaczek nie jest jej dzieckiem, jednak pomyślała że nowi znajomi zażartowali w ten sposób i była spokojna o swoje Maleństwo. Ostatecznie Maleństwo wróciło do mamy i cała rodzina pozostała w Stumilowym Lesie.

8. Krzyś postanowił wyruszyć na wyprawę w celu odkrycia bieguna północnego. Wszyscy przyjaciele również do niego dołączyli. W czasie postoju Maleństwo kąpało się w kałuży, jednak w pewnym momencie poślizgnęło się i upadło, przyjaciele postanowili je wyciągnąć dzięki drewienku z Umówionej Kryjówki, która była w pobliżu. Były tam niepotrzebne zabawki Krzysia, tam też znaleziono biegun od drewnianego konia, po czym Krzyś ogłosił że w ten sposób biegun północy został odnaleziony.

9. W ciągu kilku deszczowych dni dom Prosiaczka znalazł się pod wodą. Postanowił napisać list z prośbą o ratunek i wyrzucić go w butelce. Wyrzucił ją poza dom i czekał na pomoc. Dom Kubusia również zalało, kiedy znalazł butelkę z listem, popłynął do Krzysia, by wspólnie odczytać tekst. Kiedy dowiedzieli się, że Prosiaczek jest w tarapatach, Kubuś popłynął w garnku po miodzie, Krzyś na parasolu a Sowa leciała przed nimi i uratowali Prosiaczka.

10. Krzyś postanowił urządzić przyjęcie na cześć dzielnego Puchatka. Na przyjęciu podarowano mu pudełko ołówków, a miś bardzo się z nich ucieszył.

Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy