Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Streszczenie książki „Sen nocy letniej”

Jedno z najpopularniejszych dzieł Wiliama Szekspira, wielokrotnie wystawiane na deskach teatru a także zekranizowane m.in. przez Woody’ego Allena. Komedia ta wielokrotnie była inspiracją dla artystów tworzących w różnych dziedzinach – malarstwie, balecie, teatrze oraz filmie. Sztuka powstała pod koniec XVI wieku i jest podzielona na 5 aktów. Są dwie genezy utworu, pierwsza z nich twierdzi że utwór został stworzony dla królowej Elżbiety I, natomiast według innej teorii „Sen nocy letniej” został napisany specjalnie na ślub nieznanej, bogatej pary.

Opracowanie lektury i krótkie streszczenie fabuły

streszczenie sen nocy letniejW utworze pojawiają się takie istoty fantastyczne jak elfy i duchy oraz ludzie. Sztuka nawiązuje do angielskiego folkloru i średniowiecznych legend mimo że akcja utworu dzieje się w antycznych Atenach.

Trwają przygotowania do ślubu Tezeusza i Hipolity, na ten czas całe miasto jest zaangażowane w tą uroczystość. Ateńscy rzemieślnicy chcą wystawić spektakl o Priamie i Tyzbe. Duszek Puk miesza się w sprawy ludzkie i poprzez jego działania Tytania zadurza się w Spodku, który jest krawcem o głowie osła.

W czasie przygotowań do ślubu ojciec Hermii nie zgadza się na jej małżeństwo z Lizandrem, postanawiają więc oni uciec do lasu. Za nimi podąża Demetriusz, który jest zazdrosny o Hermię i Helena, która jest zakochana w Demetriuszu.

Leśne duchy i elfy widzą losy i perypetie ludzi i starają się wywrzeć na nich wpływ. Dzięki odrobinie magii wszystkie postacie doczekują szczęśliwego zakończenia.

Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy